بسکتبال عزیز

(Dear Basketball )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

11+ 9 تا 11 با همراهی والدین

انیمیشنی کوتاه درباره‌ی یک بسکتبالیست و نامه‌ی اعلام بازنشستگی او، همراه با شرح خاطرات زندگی عاشقانه‌اش در ارتباط با بسکتبال

سال انتشار: 2017

بسکتبال عزیز

(Dear Basketball )
11+
9 تا 11 با همراهی والدین

انیمیشنی کوتاه درباره‌ی یک بسکتبالیست و نامه‌ی اعلام بازنشستگی او، همراه با شرح خاطرات زندگی عاشقانه‌اش در ارتباط با بسکتبال

سال انتشار: 2017

بررس متن: nais-ka

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
عشق کوبی به بسکتبال و توصیفی که از دوران کودکی و جوانی‌اش در ارتباط با آن می‌کند و نیز تلاش و عزم راسخش برای پیشرفت در بسکتبال، از موضوعاتی است که هم برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی و هم برای نوجوانان می‌تواند همذات‌پندارانه و معنادار باشد.
محتوای آموزشی
مخاطبان از زبان یک ورزشکار با بعضی از مسائل و موضوعات ورزش حرفه‌ای آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
کوبی در نامه‌اش نشان می‌دهد که پشتکار و اراده‌ای ستودنی دارد، برای چیزی که عاشقانه دوست دارد همه‌ی توانش را صرف می‌کند و خسته و ناامید نمی‌شود. او همچنین زمانی که متوجه می‌شود از نظر بدنی و روانی توان ادامه دادن ندارد، با احساسی خوشایند و با تصمیمی جدی بسکتبال را کنار می‌گذارد.
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه
آنچه والدین باید بدانند

این انیمیشن کوتاه دوبعدی که با اقتباس از نامه‌ی بسکتبالیستی برای اعلام بازنشستگی و با همان عنوان نامه، یعنی بسکتبال عزیز ساخته شده، داستان عشق شورانگیز ورزشکاری به نام کوبی برایانت به بسکتبال است. او که به‌خاطر شرایط جسمی و روحی‌اش قصد کناره‌گیری دارد، با نوشتن نامه‌ای خبر بازنشستگی‌اش را به دیگران اعلام می‌کند. او نامه را خطاب به عشق زندگی‌اش یعنی بسکتبال می‌نویسد و در آن از روزهایی در ۶ سالگی‌اش آغاز می‌کند و از گلوله کردن جوراب‌های پدر و پرت کردن در سطل کنار اتاق، تا تماشای مسابقات بسکتبال و صرف کردن نوجوانی و جوانی‌اش برای ارتباط هرچه بیشتر و عمیق‌تر با بسکتبال می‌نویسد و در پایان، به ورزش دوست‌داشتنی‌اش می‌گوید که توان ادامه دادن ندارد و محکم و مصمم قصد دارد آن را کنار بگذارد. نامه‌ی او نشان می‌دهد که در طول زندگی حرفه‌ای‌اش آنچه در توان داشته برای موضوع مورد علاقه‌اش گذاشته و وقتی متوجه شده که دیگر امکان ادامه دادن ندارد و بعد از به کار بردن همه‌ی ظرفیت‌هایش، تصمیم گرفته کناره‌گیری کند. فیلم صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد اما موضوع فیلم که دنبال کردن حرفه‌ای یک رشته‌ی ورزشی است و نیز زبان ادبی و نسبتاً سنگین آن، بیشتر برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی قابل ارتباط است؛ هرچند ممکن است کودکان کوچک‌تر هم بنا به موضوع موردعلاقه‌شان و انگیزه‌هایی که برای دنبال کردن جدی موضوعی خاص دارند، از تماشای فیلم لذت ببرند. تماشای این فیلم برای کودکان زیر ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که فیلم را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

چکیده داستان

کوبی برایانت بسکتبالیستی است که آخرین روزهای ورزشی‌اش را در لیگ حرفه‌ای بسکتبال مردان آمریکا می‌گذراند. او در نامه‌ای که در آن سرگذشت عشقش به بسکتبال را تعریف می‌کند، خبر بازنشستگی‌اش در پایان فصل را به دیگر ورزشکاران اعلام می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

بعد از تماشای این فیلم چه احساسی داشتید؟ فکر می‌کنید کوبی بعد از نوشتن نامه و کناره‌گیری از بسکتبال چه احساسی داشت؟ به نظرتان تصمیم کوبی در کناره‌گیری تصمیم درستی بود؟ اگر جای کوبی بودید تا کی به ورزش حرفه‌ای ادامه می‌دادید؟ دوست دارید موضوعی را به صورت حرفه‌ای دنبال کنید؟ موضوعی هست که این‌قدر برایش اشتیاق داشته باشید که حاضر باشید سختی‌هایش را تحمل کنید؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 5
سال انتشار 2017