آبشار جاذبه

(Gravity Falls)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی خواهر و برادری دوقلو، سفر ماجراجویانه‌ی آن‌ها همراه با تجربه‌هایی پر از خطر و هیجان در ارتباط با موجوداتی عجیب‌غریب

سال: 2012
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخش زیادی از محتوای این سریال مناسب نواجوانان است؛ هم ماجراجویی‌های پرخطر و ترسناک و هم روابط عاشقانه‌‌ی بین بچه‌ها. آن‌ها با تماشای این سریال، با درگیری‌ها و بازیگوشی‌های خواهر و برادرانه‌ی این دو ارتباط برقرار می‌کنند و جذب ماجراجویی‌ها، کنجکاوی‌ها و همکاری این دو با هم نیز می‌شوند.
  مِیبل و دیپر با وجود تمام تفاوت‌هایشان یکدیگر را دوست دارند و برای همکاری با هم تلاش می‌کنند. مِیبل دختری کنجکاو و پرتحرک است و علاقه‌ی زیادی به ماجراجویی دارد. استن، عموی بچه‌ها، الگوی مناسبی نیست؛ او همیشه علایق خود و پول را قبل از علایق بچه‌ها قرار می‌دهد. اما زمانی که لازم باشد، به بچه‌ها اهمیت می‌دهد و سعی می‌کند به روش خودش آن را نشان دهد.
  مِیبل همیشه به دنبال عشق است و در تلاش است به روش‌های گوناگون با پسران ارتباط برقرار کند. در قسمت‌های مختلف درباره‌ی دوست‌پسرهای او صحبت می‌شود. به طور کلی، ارتباطات عاشقانه‌ی بین شخصیت‌ها از موضوعات پرتکرار سریال است. در بعضی صحنه‌ها لباس‌های زیر روی تخت یا زمین دیده می‌شوند.
  گفتگوهای مربوط به روابط عاشقانه بین شخصیت‌ها پرشمارند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ از جمله انواع موجودات عجیب‌غریبی مثل دایناسورها، زامبی، کوتوله‌ها و حیوانات وحشی‌ای که در جنگل زندگی می‌کنند و تهدیدی برای شخصیت‌های اصلی داستان محسوب می‌شوند. خشونتی در داستان نمی‌بینیم ولی ماجراجویی‌های دیپر و مِیبل همیشه به اتفاقات خطرناکی مانند سقوط از ارتفاع یا تعقیب و گریز توسط موجودات مختلف ختم می‌شود. این اتفاقات ممکن است برای کودکان کوچک‌تر خیلی ترسناک باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی خواهر و برادری دو قلو و دوازده ساله به نام دیپر و مِیبل است که برای گذراندن تعطیلات تابستانی‌شان به شمال غرب کشور و شهر آبشار جاذبه رفته‌اند تا با عمویشان وقت بگذرانند. داستان زمانی شروع می‌شود که دیپر دفترچه‌ای عجیب پیدا می‌کند که در آن درباره‌ی رازهای پنهان جنگل نوشته شده است. آن‌ها تصمیم می‌گیرند علت اتفاقات عجیب شهر را کشف کنند. در این سریال شاهد ماجراجویی‌های دیپر و مِیبل هستیم. آن‌ها خود را در معرض خطرات مختلفی قرار می‌دهند و تجربه‌های متنوعی از سر می‌گذرانند. در نهایت از اشتباهات‌شان درس می‌گیرند و سعی می‌کنند آن‌ها را تکرار نکنند. آن‌ها همچنین درگیری زیادی با ماجراهای عاشقانه دارند و مدام از شکل‌گیری رابطه و به ‌هم خوردن آن صحبت می‌کنند. کودکان با تماشای این سریال، با چالش‌ها و بازیگوشی‌های خواهر و برادرانه‌ی این دو ارتباط برقرار می‌کنند و البته ممکن است جذب روابط عاشقانه‌ی بین شخصیت‌ها نیز بشوند.
  این سریال صحنه‌های خشن و ترسناک زیادی دارد؛ مانند انواع موجودات عجیب و غریبی مثل زامبی‌ها یا غول دریاچه که در جنگل زندگی می‌کنند. همچنین فضاهای تاریک و ترسناک سریال ممکن است کودکان کوچک‌تر را بترساند. ارتباط کودکان با دوستانشان حاوی مضامین نوجوانانه‌ای مثل ابراز علاقه‌های عاشقانه است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین‌شان تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی ترس‌ها یا نگرانی‌های احتمالی‌شان و نیز درباره‌ی موضوعات عاشقانه و روابط شخصیت‌های سریال با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دوقلوهای دوازده ساله‌ای که دیپر و مِیبل نام دارند، برای گذارندن تعطیلات تابستان خود به شمال‌ غربی کالیفرنیا که محل زندگی عمویشان، استن است می‌روند. آن‌ها در این مکان که به آبشارهای جاذبه معروف است، ماجراهای جالبی را تجربه می‌کنند، عاشق می‌شوند و در تب و تاب عشق و ماجراجویی، لحظات لذت‌بخشی را از سر می‌گذرانند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  نظرتان درباره‌ی موجودات عجیب و تخیلی این سریال چیست؟ آیا به وجود روح و هیولا و زامبی باور دارید؟
  به نظر شما پیام این سریال در مورد روابط اعضای خانواده با یکدیگر چیست؟
  شما فکر می‌کنید داستان‌ها و روابط این سریال برای کودکان مناسب‌اند؟ شما چه موضوعاتی را در این سریال دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲