آبشار سرنوشت

(Haikyuu!!‎)

thumbnail
۱۴ سال به بالا
۱۲ تا ۱۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ورزشی درباره‌ی یک بازیکن والیبال و تلاش او برای قهرمانی با همکاری در تیم

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دغدغه‌ها و چالش‌های هیناتا برای رسیدن به موفقیت و پیروزی همراه با تیمش، می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان معنادار باشد. او ابتدا توانایی‌های فردی‌اش را رشد می‌دهد، اما موفقیت در گرو همکاری و هماهنگی با هم‌تیمی‌هاست.
  نوجوان‌های دبیرستانی برای رسیدن به موفقیت پشتکار دارند و سرسختانه تلاش می‌کنند تا در برابر مشکلات قوی باشند. هیناتا و کاگیاما خودخواهی را کنار می‌گذارند و همکاری تیمی را یاد می‌گیرند؛ هیچ ‌یک از آنها به تنهایی نتیجه نمی‌گیرند.
  در بعضی قسمت‌ها حرف‌های معناداری بین پسران و دختران نوجوان رد و بدل می‌شود؛ پسرها برای برقراری ارتباط تلاش می‌کنند و موفقیت‌هایشان در این مسأله را به رخ هم می‌کشند. مواردی از سیگار کشیدن بزرگ‌ترها وجود دارد.
  در موارد متعدد، نوجوان‌ها یکدیگر را مسخره می‌کنند یا مثلاً به مدیرشان بابت کلاه‌گیسش می‌خندند. نوجوان‌ها حتی با دوستانشان با زبان توهین‌آمیزی صحبت می‌کنند، پرخاش می‌کنند و از عبارت‌هایی نظیر کوتوله، احمق، خنگ، کله‌پوک، دیوانه، روانی، گم شو یا موهویجی استفاده می‌کنند. گاهی پسران نوجوان دخترها را آزار کلامی می‌دهند یا مثلاً از لفظ جیگر استفاده می‌کنند.
  در مواردی به اصطلاح‌ها، قانون‌ها و تکنیک‌های ورزش والیبال اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه بر اساس مجموعه مانگایی به نام هایکیو (والیبال)، اثر هاروئیچی فوروداته ساخته شده و در فارسی، آبشار سرنوشت نام گرفته است. هیناتا دانش‌آموز راهنمایی است که بعد از تماشای مسابقه‌ی والیبال، به این ورزش علاقه‌مند می‌شود و با وجود اینکه در مدرسه امکاناتی برایش وجود ندارد، به تنهایی تمرین می‌کند. او سرعت عمل و توانایی‌های بی‌نظیری پیدا می‌کند، اما در تیم یک دست صدا ندارد. هیناتا در دبیرستان به مدرسه‌ی بهتری می‌رود تا بتواند همراه با تیم قدرتمند آنجا، رقیب قدیمی‌اش را شکست دهد؛ غافل از آنکه او نیز به همان دبیرستان آمده است. بازی در کنار هم در یک تیم برای هر دو آنها چالش‌برانگیز است، اما همکاری و هماهنگی با هم در نهایت آنان را به موفقیت‌هایی فراتر از حد و اندازه‌ی توانایی‌هایی فردی‌شان می‌رساند. این سریال با نمایش توانایی‌های خارق‌العاده‌ی بازیکنان در صحنه‌هایی شبیه به کارتون مشهور فوتبالیست‌ها، بر کار گروهی و هم‌افزایی تأکید می‌کند.
  این سریال صحنه‌ی خشن و ترسناکی ندارد، اما نوجوان‌ها اغلب با توهین و تمسخر با هم صحبت می‌کنند و حتی در مکالمه‌های دوستانه از ناسزاهایی نظیر کوتوله، احمق و روانی استفاده می‌کنند. حضور دخترها به بازیکنان پسر انگیزه می‌دهد و در عین حال، جو خودنمایی و رقابت را میانشان تشدید می‌کند؛ رفتارها و گفت‌وگوهای معناداری بین دختران و پسران نوجوان دیده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۲ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۲ تا ۱۴ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را همراه با خانواده تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  هیناتا، دانش‌آموز راهنمایی، پس از تماشای مسابقه‌ی والیبال در تلویزیون به این ورزش علاقه‌مند می‌شود و راه «غول کوچک»، یکی از ستاره‌های این رشته را دنبال می‌کند. او با حداقل امکانات ولی با تمام وجود تمرین می‌کند تا توانایی‌های خود را رشد دهد، اما به تنهایی موفق نمی‌َ‌شود. هیناتا به دبیرستان کاراسونو می‌رود تا با بازیکنان قدرتمندشان رقیب قدیمی خود، کاگیاما، را شکست دهد؛ غافل از آنکه او نیز وارد همان دبیرستان شده است. همکاری و هماهنگی آنها در تیم جدید، اگرچه در ابتدا برای هردویشان چالش‌برانگیز است، سرآغاز تحول والیبال مدرسه و سفر آنها به سوی قهرمانی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  تجربه‌ی شما از کار گروهی چیست؟ در چه صورت کار گروهی می‌تواند به نتایج خوبی ختم شود؟
  به نظر شما، زبان شخصیت‌های سریال تا چه حد به زبان متداول بین نوجوان‌ها نزدیک است؟
  انیمه‌های کمدی ژاپنی دارای تصاویری اغراق‌آمیز از حرکت بازیکن‌ها و حالات چهره‌ی شخصیت‌هاست. به نظر شما، این موارد آنها را جذاب‌تر می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ورزشی","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ورزشی","کمدی"]
  مدت زمان ۲۴
  سال انتشار ۲۰۱۴