آخرین فرستاده

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و تاریخی درباره‌ی زندگی و بعثت پیامبر اسلام، جنگ‌های مهم او با دشمنانش و سایر اتفاقات تاریخی برجسته در آن دوران

سال: 1393
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  موضوعاتی مثل مبارزه با ظلم و ستم و تلاش برای بهتر کردن اوضاع از دغدغه‌های دوران نوجوانی‌اند و ممکن است برای کودکانِ در آستانه‌ی نوجوانی هم قابل ارتباط باشند.
  پیامبر و یارانش شخصیت‌هایی مسئول و مردم‌دارند. رفتار آن‌ها با مردم محترمانه است و در برابر دشمنان، سختگیر و مصمم‌اند.
  بت‌پرستی، جنگ، شرک و موضوعات دیگری از این دست در این سریال پرشمارند.
  زبان سریال غیرگفتاری است و از کلماتی استفاده می‌شود که فراتر از خزانه‌ی واژگان کودکان کوچک‌ترند: ابا، جاه‌طلبی، رستگاری، خندق، فزونی. شخصیت‌های منفی از توهین و تهدید و ناسزا استفاده می‌کنند: زبان نفهم، لعنتی.
  کودکان با داستان‌ زندگی پیامبر اسلام آشنا می‌شوند.
  در قسمت‌های مختلف سریال، بعضی از عناصر فرهنگی مثل معماری، طبیعت و پوشش مردم عربستان در زمان پیامبر اسلام به تصویر درآمده است.
  چون داستان‌ها به زندگی پیامبر و مبارزات او و مسلمانان با دشمنان اسلام می‌پردازند، درگیری و خشونت و جنگ در سراسر سریال دیده می‌شود؛ هرچند صحنه‌های زدوخورد، خیلی تأثیرگذار و واقعی به نظر نمی‌رسند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کامپیوتری سه‌بعدی ساخته شده، داستان زندگی پیامبر اسلام را روایت می‌کند. راوی این سریال، شخصیت سلمان فارسی، از یاران پیامبر است که داستان‌ها را برای پسربچه‌ای از اهالی شهر مدائن ــ جایی که اکنون سلمان به عنوان حاکم آن شناخته می‌شود ــ تعریف می‌کند. در این سریال مبعث پیامبر، هجرت او به مکه، جنگ‌های مهم دوران پیامبر چون جنگ خندق و سایر اتفاقات تاریخی برجسته در آن دوران مورد بررسی قرار می‌گیرند. سریال نشان می‌دهد که عشق و علاقه‌ی مردم به پیامبر و حکومت عادلانه‌ی او بر مردم، باعث شده بود او برخلاف حاکمانی چون ابوسفیان، بر قلب‌ها حکومت کند و همین موضوع، مهم‌ترین عامل پیروزی او در جنگ‌های مختلف و گسترش دین اسلام بود.
  چون داستان‌ها به زندگی پیامبر و مبارزات او و مسلمانان با دشمنان اسلام می‌پردازند، درگیری و خشونت و جنگ در سراسر سریال دیده می‌شود. زبان سریال غیرگفتاری و رسمی است و از کلماتی استفاده می‌شود که فراتر از خزانه‌ی واژگان کودکان کوچک‌ترند و درک خط سیر داستان را برای آن‌ها دشوار می‌کنند. همچنین، چون بیشتر داستان از زبان یکی از شخصیت‌ها روایت می‌شود، ممکن است برای کوچک‌ترها کسل‌کننده باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی ماجراهای به تصویر در آمده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این سریال از ماجرای عام‌الفیل آغاز می‌شود. در آن سال، ابرهه پادشاه حبشه که کعبه را رقیبی برای بنای تازه‌ساز خود در صنعا می‌داند، لشکری از فیل‌ها برای نابودی کعبه می‌فرستد. پیامبر در همین سال در مکه به دنیا می‌آید و در ادامه فیلم، زندگی، بعثت، جنگ‌ها، فتح مکه، هجرت به مدینه و در نهایت، رحلت پیامبر اسلام را از زبان سلمان فارسی روایت می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه بخش‌هایی در داستان زندگی پیامبر برای شما جالب‌تر بودند؟
  به نظر شما رفتار پیامبر با رفتار حاکمان زمانش، مثل ابوسفیان، چه تفاوت‌هایی داشت؟ چرا پیامبران می‌خواستند خودشان به جای پادشاهان بر مردم حکومت کنند؟
  داستان زندگی پیامبر اسلام با داستان زندگی سایر پیامبران چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["تاریخی","حماسی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["تاریخی","حماسی"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۳۹۳