آرزوهای شیرین‌زبان

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دختربچه‌ای با آرزوهای زیاد، برآورده شدن آرزوهایش، دیدن نتیجه‌ی ناخوشایند آن‌ها و پس گرفتن آرزویش

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بعضی از مسائلی که شیرین‌زبان با آن‌ها مواجه می‌‌شود و آرزوهایی که در مورد باریدن برف، خوردن ماکارونی یا پول داشتن زیاد می‌کند، می‌توانند می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند.
  شیرین‌زبان مهربان و خوش‌رفتار است. رفتارش با والدینش محترمانه است و وقتی می‌فهمد اشتباهی کرده سعی می‌کند جبران کند. والدین شیرین‌زبان حمایتگرند و وقتی برای او مسئله‌ای پیش می‌آید به او کمک می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی از مهارت‌های زندگی مثل نظافت و مراقبت از خود آشنا می‌شوند.
  رویکرد این سریال در آموزش به کودکان خردسال، تنبیهی است و برای نشان دادن این‌که آرزوی شیرین‌زبان درست نیست، او را با پیامدهای ترسناکی مثل احتمال یخ زدن همه از سرما یا اجبار به عمل جراحی برای بیرون آوردن انگشت از بینی مواجه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌‌ی دختربچه‌ای به نام شیرین‌زبان است که با مادر و پدرش زندگی می‌کند. او آرزوهای زیادی دارد و هر قسمت از سریال در مورد برآورده شدن یکی از آرزوهای اوست؛ آرزوهایی مثل پولدار شدن، همیشه ماکارونی خوردن، یا همیشه برف باریدن. اما هر بار که آرزویش برآورده می‌شود، به‌‌تدریج اتفاقات ناخوشایندی رخ می‌دهند و شیرین‌زبان متوجه می‌شود که خوب نیست به آرزویش برسد. این سریال تلاش می‌کند با واقعی کردن آرزوهای کودکان به آن‌ها نشان دهد که اگر خیلی از آرزوهایشان برآورده شود، لزوماً خوشحال نخواهند شد. با این کار ممکن است متوجه شوند که وضعیت واقعی‌ای که در آن قرار دارند، بهتر و خوشایندتر است.
  رویکرد این سریال در آموزش به کودکان خردسال، تنبیهی است؛ به این معنی که در بیشتر مواقع برای نشان دادن این‌که آرزوی شیرین‌زبان درست نیست، او را با پیامدهای ترسناکی مثل احتمال یخ زدن همه از سرما یا اجبار به عمل جراحی برای بیرون آوردن انگشت از بینی مواجه می‌کند. پیام کلی داستان‌ها در تقابل با آرزوهای کودکانه و با هدف عینیت بخشیدن به تخیلات و فانتزی‌های شیرین کودکانه است و می‌تواند کودکان خردسال را نسبت به دنبال کردن آرزوهایشان یا پر و بال دادن به تخیلات‌شان دلسرد کند. صدا و لحن راوی در این سریال نسبت به سریال‌های مشابه، مثبت و همراه با مهربانی است و کلمات و جملاتی که استفاده می‌کند برای کودکان خردسال قابل ارتباط‌اند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی پیام داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  شیرین‌زبان دختر کوچکی است که با مادر و پدرش زندگی می‌کند. او آرزوهای زیادی دارد و در هر قسمت آرزویی می‌کند که بعد از برآورده شدن آرزویش و فهمیدن این‌که نتیجه‌اش خوب نیست، آرزویش را پس می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز شیرین‌زبان چه آرزویی کرد؟ وقتی آرزویش برآورده شد چه اتفاقی افتاد؟
  شما چه آرزوهایی دارید؟ به نظرتان اگر آرزوهایتان برآورده شوند چه اتفاقی می‌افتد؟
  به نظر شما اگر آرزوهای ما برآورده شوند از آن‌ها پشیمان می‌شویم؟ بعد از تماشای این کارتون نسبت به آرزوهایتان چه احساسی دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۹۱