آریو پهلوان کوچک

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسربچه‌ا‌ی کنجکاو و بازیگوش، تجربه‌ی او از مواجهه با دیوها و نجات دنیا از اهریمن تاریکی

سال: 1390
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آریو کنجکاو و بازیگوش است و جسورانه تلاش می‌کند از همه‌ چیز سر در بیاورد.
  آریو و دوستانش شجاعانه به استقبال خطر می‌روند و برای دستیابی به هدف همکاری می‌کنند. آن‌ها تا آخرین لحظه هم ناامید نمی‌شوند و دست از تلاش بر نمی‌دارند. استاد پیران به آریو انگیزه می‌دهد تا آن‌ها را که در حقش بدی کرده‌اند ببخشد و کینه‌ای به دل نگیرد.
  دیوها لباس‌هایی ابتدایی دارند و معمولاً قسمت‌هایی از پاها و بالاتنه‌شان برهنه است. مبارزه برای نجات سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست و تجربه‌ی آریو به عنوان یک کودک، از مواجهه و مبارزه با دیوها ممکن است برای بچه‌ها اضطراب‌آور باشد.
  آریو در موقعیت‌های مختلف توسط استادش یا توسط دیوها تهدید می‌شود. شخصیت‌های پلید از عبارت‌های توهین‌آمیز نظیر گم شو، لعنتی، خنگ، احمق، بی‌عرضه، چه غلطی می‌کنی، استفاده می‌کنند.
  صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی در این سریال وجود دارد که می‌توانند باعث ترس و اضطراب کوچک‌ترها شوند: قیافه‌ی دیوها با شاخ‌هایی گاه بزرگ و تاب‌خورده، روبه‌رو شدن با بزمجه‌‌ای غول‌پیکر با زبان چسبناک، سقوط آریو در چاه، سنگ شدن استاد پیران، پیدایش لکه‌ی سیاه وسط خورشید، دود شدن دیوها موقع مرگ و تغییر شکل یکی از دیوها به انسان و برعکس، مراسم قربانی و تلاش برای گردن زدن شاه و وزیر با تبر. پهلوانان ایرانی با گرز و شمشیر با دیوها می‌جنگند و بچه‌ها به دیوها سنگ می‌زنند. آرمیتی تیر و کمانی دارد که چند بار برای دفاع از خود از آن استفاده می‌کند. آریو نیز با شمشیر پهلوان ایرانی با دیو سپید مبارزه می‌کند. بچه‌ها پس از کشف محل نگهداری شیشه‌های عمر دیوها، با شکستن شیشه‌ها دیوها را می‌کشند. آریو دو بار فریب پسر کچل‌دیگی را می‌خورد و در فضایی بسته زندانی می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال آریو پهلوان کوچک یک انیمیشن تلفیقی از تصاویر دوبعدی و سه‌بعدی کامپیوتری است که یک نسخه‌ی سینمایی به نام افسانه‌ی سرزمین گوهران نیز از آن ساخته شده است. داستان در مورد آریو، پسربچه‌ی کنجکاو و بازیگوشی است که در کارگاه ساخت دیگ‌های پرنده شاگردی می‌کند. او متوجه می‌شود دیوها می‌خواهند سنگ گوهران را به دست بیاورند و با قدرت جادویی‌اش دنیا را غرق در سیاهی و تاریکی کنند. آریو جسورانه به استقبال خطر می‌رود تا جلوی این اتفاق را بگیرد. او و دوستانش تا آخرین لحظه امیدشان را حفظ می‌کنند و به تلاش‌شان ادامه می‌دهند اما دیگران فقط نظاره‌گرند. تسلط دیوها بر سنگ گوهران مردم را به افرادی بی‌اراده و ترسو تبدیل کرده است؛ گویی انسان‌ها تا سنگ را نداشته باشند هیچ قدرتی ندارند. این سریال با نمایش مبارزه‌ی قهرمانانه‌ی آریو، شجاعت و جسارت او را تحسین می‌کند.
  در این سریال صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی وجود دارد که می‌توانند باعث ترس و اضطراب کوچک‌ترها شوند؛ از جمله قیافه‌ی دیوهای شاخ‌دار، دود شدن ناگهانی دیوها موقع مرگشان، سنگ شدن شخصیت‌ها، پیدایش لکه‌ی سیاه وسط خورشید و خطرات مختلفی که آریو را تهدید می‌کند. به علاوه، صحنه‌هایی از نبرد با گرز و شمشیر میان انسان‌ها و دیوها وجود دارد و بچه‌ها هم با سنگ، تیرکمان و گاهی با سلاح‌های بزرگ‌ترها در آن شرکت می‌کنند. آریو و دوستانش وقتی محل نگهداری شیشه‌های عمر دیوها را پیدا می‌کنند، با شکستن‌شان ارتش دیوها را نابود می‌کنند. موضوع نجات سرزمین و تجربه‌های آریو در مواجهه با دیوها به دنیای کودکان و احساسات و تجربه‌های آن‌ها ارتباطی ندارد. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی نگرانی‌هایشان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  آریو، پسر قهرمان و شجاع ایرانی، که پیش کچل‌دیگی، سازنده‌ی دیگ‌های پرنده کار می‌کند، متوجه می‌شود که دیوها کچل‌دیگی را با طلا فریب می‌دهند تا برایشان دیگ‌های پرنده بسازد. او موقع فرار داخل چاهی سقوط می‌کند که به سرزمین دیوها راه دارد و جناب وزیر را در زندان دیوها می‌بیند. دیوها قصد دارند سنگ گوهران را از شاه بدزدند و با نیروی جادویی‌اش اهریمن تاریکی را بر تمام دنیا مسلط سازند. آریو به همراه آرمیتی، برادرزاده‌ی وزیر، سپیددیوک و استاد پیران به سرزمین دیوها می‌رود تا سنگ گوهران را از دیوها پس بگیرد و با آزادسازی انرژی‌اش طلسم دیوها را باطل می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت، آریو با چه چالش‌هایی روبه‌رو شد و چه چیزهایی آموخت؟
  چه بخش‌هایی از این قسمت برای شما ترسناک یا ناراحت‌کننده بود؟
  آن‌طور که در پایان سریال می‌بینیم، ممکن است داستان در فصل دیگری ادامه داشته باشد؛ آیا تمایلی به تماشای آن خواهید داشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۰
  سال انتشار ۱۳۹۰