آزمایشگاه دکستر

(Dexter's Laboratory)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجرجویانه درباره‌ی پسربچه‌ای نابغه و آزمایش‌های علمی او در آزمایشگاه مخفی درون اتاقش، همراه با دردسرهای خواهر بزرگ‌ترش

سال: 1996
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساسات و تجربه‌های دکستر به عنوان پسربچه‌ای که مورد بی‌توجهی والدینش قرار دارد و خواهر بزرگ‌ترش نیز همیشه برای او مزاحمت و دردسر ایجاد می‌کند، می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد.
  در یکی از قسمت‌ها شبح زنی برهنه دیده می‌شود. در قسمتی دیگر دکستر نسبت به پرستارش احساسات خاصی دارد. گاهی خط سینه‌ی زن‌ها مشخص است یا با باسن آن‌ها شوخی می‌شود. گاهی قاچاقچیان در حال مذاکره در مورد قاچاق مواد مخدرند یا شخصیت‌ها سیگار می‌کشند و مشروب می‌نوشند.
  از کلمات و عبارات توهینآمیزی استفاده شده: امیدوارم یه روز سوسک شدنت رو ببینم، احمقانه، احمق، مزخرف، حساب‌شون رو برسم. لحن دکستر با خواهرش همیشه خشن و تحقیرآمیز است.
  آزمایش‌های دکستر برای خودش و دیگران دردسرهای زیادی درست می‌کند؛ مثلاً خواهرش ابعاد غول‌پیکری پیدا می‌کند و شهر را تخریب می‌کند یا روی موش‌ها آزمایش می‌کند و آن‌ها را به هر وضعیتی که می‌خواهد در می‌آورد. در قسمت‌های مختلف از انواع سلاح، مانند چاقو، شمشیر و تفنگ استفاده می‌شود. همه‌ی قسمت‌ها با تخریب و ویرانی و زدوخورد و افتادن و پرت شدن همراه است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که هر قسمت از آن، دو یا سه بخش مجزا دارد، درباره‌ی پسربچه‌ی نابغه‌ای به نام دکستر است که آزمایشگاهی مخفی در اتاقش دارد که والدینش از آن بی‌اطلاع‌اند ولی خواهر بزرگ‌ترش، دی‌دی، با شخصیت ساده‌لوح و رفتارهای ناپخته‌ای که دارد، از وجود آن‌جا باخبر است و در بزنگاه‌های مختلف سر و کله‌اش پیدا می‌شود. او مزاحم دکستر و آزمایش‌های علمی اوست و همیشه باعث به وجود آمدن خرابی‌های زیاد و دردسرهای بسیاری برای دکستر می‌شود؛ هرچند آزمایش‌های دکستر، بدون حضور دی‌دی هم به اندازه‌ی کافی بی‌نتیجه و دردسرسازند. والدین دکستر که حضوری منفعل و حاشیه‌ای دارند، کاری به کار بچه‌هایشان ندارند و فقط موقع خوردن غذا یا تماشای تلویزیون دیده می‌شوند. دکستر و دی‌دی دور از چشم والدین‌شان، خرابکاری‌های زیادی به بار می‌آورند و البته همیشه از موقعیت‌های پرحادثه‌ای که خلق کرده‌اند جان سالم به درمی‌برند. به نظر می‌رسد این مجموعه صرفاً برای سرگرمی ساخته شده است.
  همه‌ی قسمت‌ها با تخریب و ویرانی و زدوخورد و افتادن و پرت شدن همراه است. آزمایش‌های دکستر برای خودش و دیگران دردسرهای زیادی درست می‌کند؛ مثلاً خواهرش ابعاد غول‌پیکری پیدا می‌کند و شهر را تخریب می‌کند یا روی موش‌ها آزمایش می‌کند و آن‌ها را به هر وضعیتی که می‌خواهد در می‌آورد. در بعضی قسمت‌ها شخصیت‌ها در حال نوشیدن مشروب یا قاچاق مواد مخدر دیده می‌شوند. خواهر دکستر شخصیتی ساده‌لوح، خنگ و ناپخته دارد که همیشه برای او مزاحمت درست می‌کند و می‌تواند به تصورات کلیشه‌ای پسران در مورد خنگ بودن دخترها در علم و ریاضیات دامن بزند یا روی تصورات دختران از خودشان تأثیر منفی بگذارد. تماشای این مجموعه برای کودکان کوچکتر از 8 سال پیشنهاد نمیشود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که مجموعه را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسربچه‌ی نابغه‌ای به نام دکستر، آزمایشگاهی مخفی در اتاقش دارد که والدینش از آن بی‌خبرند ولی خواهر بزرگ‌ترش، دی‌دی با روش‌های مختلف به آن‌جا وارد می‌شود و از آزمایش‌های او سر درمی‌آورد. در هر قسمت، دکستر با تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی آزمایشگاهش و با ساختن ربات‌ها یا ترکیب مواد مختلف و آزمایش کردن روی موش‌ها، خربکاری‌های زیادی به بار می‌آورد. دی‌دی نیز عموماً در این خرابکاری‌ها همراه اوست.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان علم چه کمک‌هایی به ما می‌کند؟ شما چه ایده‌هایی برای استفاده از علم برای کمک به دیگران دارید؟
  به نظر شما دکستر از آزمایش‌هایش چه لذتی می‌برد؟ علم در دنیای او چه فایده‌ای دارد؟ چه کمکی به او می‌کند؟
  شخصیت خواهر دکستر، چه خصوصیاتی دارد؟ به نظر شما دیدن شخصیت دی‌دی می‌تواند روی تصور پسرها از دختران، یا روی تصور دختران از خودشان تأثیر منفی بگذارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۷۸
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۹۶