آلوین و سنجاب‌ها

(Alvin and the Chipmunks)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک پسربچه و نقشه‌های او برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی روزمره با همراهی برادرانش

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین سنجاب‌ها، چالش‌های همیشگی آن‌ها در خانه و مدرسه و روش‌هایی که برای حل این چالش‌ها پیدا می‌کنند، در دنیای کودکان دبستانی معنادار و همذات‌پندارانه‌اند. آلوین گاهی از دست پدرش کلافه است، گاهی از تکلیف‌های زیاد مدرسه و بدرفتاری‌های معلمش یا بعضی وقت‌ها از رفتارهای همکلاسی‌هایش.
  دیوید سعی می‌کند پدر مهربان و حمایتگری باشد و عموماً تاثیر خوبی روی پسرها دارد. سنجاب‌ها نیز در موقعیت‌های مختلف از خود مهربانی و وفاداری نسبت به هم نشان می‌دهند و به هم کمک می‌کنند.
  آلوین گاهی با دخترهای بزرگ‌تر کلاس روابط معناداری برقرار می‌کند و سعی می‌کند توجه آن‌ها را جلب کند یا در خیالاتش تصویر زنی می‌بیند که مشتاقانه او را نگاه می‌کند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی مثل دیپلم ردی، خجالت بکش، دردسرساز یا قلدر استفاده شده است. لحن تند و خشن و تمسخرآمیز در همه‌ی قسمت‌ها شنیده می‌شود.
  گاهی اتفاقاتی مثل سقوط یا شوخی‌های فیزیکی بین بچه‌های مدرسه رخ می‌دهد، ولی کسی آسیبی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و با اقتباس از شخصیت‌های کارتونی آلوین و سنجاب‌ها ساخته شده، درباره‌ی پسری سنجاب و انسان‌نماست که همراه برادرانش با مردی به نام دیوید که نقش پدر آن‌ها را دارد، زندگی می‌کنند. آلوین با بسیاری از موقعیت‌های روزمره در خانه و مدرسه به چالش می‌افتد و همیشه در حال نقشه کشیدن برای تغییر این موقعیت‌ها به نفع خودش است. موقعیت‌هایی که آلوین و دیگران تجربه می‌کنند، به چالش‌های زندگی مدرن، مثل حضور تکنولوژی در زندگی پدر، بچه‌های مدرسه، زورگویی در مدرسه یا مسائل تک‌والد بودن مربوط می‌شود. عموم موقعیت‌های آزاردهنده برای آلوین، آن‌هایی هستند که ممکن است برای بسیاری از کودکان همسن‌وسال او نیز ناخوشایند باشند؛ آلوین در بیشتر این موقعیت‌ها یاد می‌گیرد با دیگران کنار بیاید و وقتی متوجه اشتباهاتش می‌شود، سعی می‌کند تصمیم درستی بگیرد.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن مرسوم در این سریال دیده نمی‌شوند، ولی بعضی از رفتارهایی که آلوین با دیگران می‌کند و نقشه‌هایی که برای پیش بردن اهدافش می‌کشد، دیگران را به دردسر می‌اندازد و آزار می‌دهد. تماشای این سریال در عین این‌که می‌تواند فضایی همذات‌پندارانه برای کودکان فراهم کند، ممکن است بدآموزی‌هایی در مورد رفتار با دیگران داشته باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه سنجاب برادر به نام‌های آلوین، سیمون و تئودور که مثل انسان حرف می‌زنند، راه می‌روند و آواز می‌خوانند، همراه با پدر انسان‌شان، دیوید، زندگی می‌کنند. آن‌ها جزو بچه‌های معروف شهرند و با تکیه بر اعتماد‌به‌نفس بالای آلوین، ماجراهای زیادی را در شهر و مدرسه تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از این‌که سریالی با شخصیت‌های آلوین و سنجاب‌ها ساخته شده خوشحال‌اید؟ به نظرتان شخصیت‌ها در این سریال جالب‌تر شده‌اند یا خراب شده‌اند؟ فکر می‌کنید چرا از شخصیت‌های یک فیلم، فیلم‌ها و سریال‌های زیادی ساخته می‌شود؟
  به نظرتان چه چیزی آلوین را عصبانی می‌کند و باعث می‌شود رفتارهایی غیرمسئولانه انجام دهد؟
  پیامدهای رفتارهای آلوین در دنیای واقعی چیست؟ اگر همه‌ی آدم‌ها مثل او رفتار کنند چه اتفاقی می‌افتد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۶۴
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۵