آلپ‌ارسلان: سلجوقیان بزرگ

thumbnail
۱۷ سال به بالا
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تاریخی و جنگی درباره‌ی آلپ‌ارسلان، دومین پادشاه سلسله‌ی سلجوقی، حوادث و رویدادهای آن زمان، همراه با مضامینی چون عشق و دلاوری

سال: 2021
  بررس فیلم: پریسا موسوی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آلپ‌ارسلان جنگاور و قوی است. همه انتظار دارند او به جای برادرش سلیمان وارث تاج و تخت شود. او با فتوحات بسیارش قلمرو سلجوقیان را گسترش می‌دهد. اتابک از افراد دربار و شخص وفادار به آلپ‌ارسلان است که برای او جانش را هم دریغ نمی‌کند.
  بین آلپ‌ارسلان و آکچا خاتون از لحظه‌ی اول احساسی شکل می‌گیرد که آن را با نگاه بیان می‌کنند. دسیسه‌چینی، توطئه و خیانت هم در بعضی از موقعیت‌ها دیده می‌شود.
  مخاطب با تماشای این سریال با تاریخ دوران سلجوقیان، نبردها، پادشاهان و رویدادهای مختلف آن زمان آشنا می‌شود.
  این سریال راوی حکومت سلجوقیان است. جنگ‌های پی‌درپی آن‌ها، نوع پوشش و خوراک مردم آن دوره، آداب و رسوم و تشریفاتی که در دربار داشتند، در آن به نمایش درآمده است.
  این سریال تاریخی و جنگی پر از موقعیت‌های تعقیب و گریز و نبرد با شمشیر و تیر و کمان است. قطع شدن سر و دست و پا، پاشیده خون، کشته شدن مادرها جلوی چشم بچه‌ها، پرت شدن از ارتفاع، اسیر و شکنجه شدن به دست دشمن و... در تمام قسمت‌ها مشاهده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال آلپ‌ارسلان: سلجوقیان بزرگ، ماجرای وقایع و جنگ‌های سیاسی دوران حکومت آلپ‌ارسلان، دومین پادشاه سلسله‌ی سلجوقی، است. آلپ‌ارسلان جوان و دلاور است و انتظار می‌رود به جای برادرش وارث تاج و تخت باشد. نقش دلاوری و وفاداری در این سریال پررنگ شده است. انتخاب‌‌های اخلاقی و زیرکی آلپ‌ارسلان بارها باعث نجات دیگران و حکومتشان می‌شود.
  این فیلم سرشار از موقعیت‌ها و تصاویر ترسناک است. نبرد با شمشیر و تیروکمان، کشته شدن مادرها جلوی چشم بچه‌ها، پرت شدن از ارتفاع، پاشیده شدن خون و قطع شدن دست و پاها بسیار به نمایش درمی‌آید. دسیسه‌چینی، خیانت و نقشه کشیدن برای تغییر دادن واقعیت در بعضی موقعیت‌ها دیده می‌شود. رابطه‌ای عاطفی بین آلپ‌ارسلان و آکچا خاتون شکل می‌گیرد.

  چکیده داستان

  روزی که سلطان طغرل سلجوقی می‌خواهد وارث خودش را مشخص کند، متوجه می‌شود بیزانس‌ها به ترکمن‌ها حمله کرده‌اند. او تعیین وارث را به بعد از جنگ موکول می‌کند و نبردی بین آن‌ها و بیزانسی‌ها شکل می‌گیرد. آلپ‌ارسلان هنوز به پادشاهی نرسیده است. وقتی آلپ‌ارسلان کودک بوده، بیزانسی‌ها مادرش را جلوی چشم‌های او می‌کشند. او جوانی دلاور و نترس است و قصد دارد انتقام مادرش را بگیرد. وقتی لشکرکشی نیروها به سمت مرز انجام می‌شود، آلپ‌ارسلان وارد مسیر تازه‌ای می‌شود. او در کودکی خواب دیده که قرار است فتوحات بسیاری انجام دهد. و همین اتفاق هم می‌افتد. آلپ‌ارسلان دومین پادشاه سلسله‌ی سلجوقیان می‌شود و با لشکرکشی بسیار قلمروی امپراطوری سلجوقی را گسترش می‌دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا تماشای این سریال به شما اطلاعاتی درباره‌ی تاریخ دوران سلجوقی می‌دهد؟
  به نظرتان تفاوت بین آلپ‌ارسلان و سلیمان چه بود؟ و چرا همه دوست داشتند آلپ‌ارسلان وارث تاج و تخت شود؟
  اگر شما کارگردان باشید، دوست دارید درباره‌ی چه دوره‌ی تاریخی فیلم بسازید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۶
  مدت زمان ۱۲۰
  کشور سازنده ترکیه
  استودیو Akli Film، TRT
  بازیگران باریش اردوچ، کورل جزایرلی، مهمت اوزگور
  سال انتشار ۲۰۲۱