آن‌شرلی با موهای قرمز

(Anne Of Green Gables)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی دختری مو قرمز و یتیم و زندگی تازه‌اش در کنار خانواده‌ا‌ی جدید، همراه با خاطرات تلخی از گذشته و تلاش برای غلبه بر آن‌ها

سال: 1979
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آنه با وجود این‌که دختری یتیم است اما تجربه‌های روزمره‌ی زندگی او، ترس‌ها و ناامیدی‌هایش، تحقیر شدنش توسط همسالان و بزرگ‌ترها، کنجکاوی و شیطنت‌های کودکانه‌اش و شور و شوقش برای زندگی، در جهان همه‌ی کودکان معنا‌دار و برجسته است.
  آنه دختری معمولی است که بسیار سخت‌کوش است و قوه‌ی تخیل خوبی دارد. هرچند دیگران او را پیش‌داوری می‌کنند اما او همیشه دختری امیدوار و سرزنده است و از اشتباهاتش درس می‌گیرد و سعی می‌کند انسان بهتری شود. ماریا و متیو با این‌که پدر و مادر واقعی آنه نیستند، تمام تلاش‌شان را برای تربیت درست و خوشحالی او می‌کنند و نسبت به او احساس مسئولیت می‌کنند. بقیه‌ی شخصیت‌های داستان هم خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از ویژگی‌های مثبت و منفی را در خود دارند.
  بعضی افراد آنه را پیش‌داوری می‌کنند و با لحن بدی با او صحبت می‌کنند. آن‌ها آنه را با کلام‌شان تحقیر و تمسخر می‌کنند.
  داستان به مجموعه‌ای از تجربه‌ها و موقعیت‌های زندگی، از آشپزی و خانه‌داری تا مدرسه رفتن می‌پردازد و سرشار از تجربه‌های آموزنده برای کودکان است. به موضوعاتی چون شناخت خود و احساسات مختلف خود، برقراری ارتباط موثر با دیگران، مسئولیت‌پذیری، همدلی، مدیریت هیجانات و سایر مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی در قسمت‌های مختلف این سریال پرداخته می‌شود.
  داستان به بخش‌هایی از زندگی در قرن ۱۹ میلادی در غرب می‌پردازد؛ موضوعاتی مثل زندگی روستایی در آن زمان، نوع لباس پوشیدن، تفاوت رفتار و برخورد افراد، کشاورزی، معماری.
  ماجرای چگونگی یتیم شدن آنه و رفتنش به یتیم‌خانه برای کودکان دردناک و ناراحت‌کننده است. در طول داستان یکی از شخصیت‌های اصلی می‌میرد. رفتارهای دیگران با آنه تند و خشن است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که در فارسی، آن شرلی با موهای قرمز نام گرفته، برگرفته از اولین کتاب از مجموعه‌ داستان‌های کلاسیک آن شرلی، اثر مونتگمری است. داستان درباره‌ی دختر مو قرمز یتیمی به نام آنه است که به اشتباه از طرف یتیم‌خانه به خانه‌ی خواهر و برادر پیری فرستاده می‌شود. آن‌ها درخواست یک پسربچه کرده بودند تا در کارهای مزرعه‌شان کمک کند. ماریلا قصد دارد آنه را به یتیم‌خانه برگرداند اما بعد از شنیدن داستان تلخ زندگی او و با تلاش‌های مصرانه‌ی آنه برای ماندن پیش آن‌ها، نظرش تغییر می‌کند و آنه عضو مهمی از خانواده‌ی آن‌ها می‌شود. آنه به‌خاطر زندگی گذشته‌اش همیشه مورد پیش‌داوری دیگران قرار می‌گیرد اما همواره امید خود را حفظ می‌کند و به زندگی، مثبت و خوش‌بینانه نگاه می‌کند. صبر، سختکوشی و خیال‌پردازی او الگوی بی‌نظیری برای کودکان است. همچنین ارتباط او با متیو و ماریلا سازنده و مثبت است؛ گاهی از آن‌ها عصبانی می‌شود، اما علاقه‌ی زیادشان به یکدیگر، نمی‌گذارد ارتباط‌شان از بین برود.
  داستان چگونگی یتیم شدن آنه و رفتنش به یتیم‌خانه و مرگ یکی از شخصیت‌های اصلی داستان و نیز، رفتارهای خشن اطرافیان با آنه، ممکن است برای کودکان آزاردهنده و غم‌انگیز باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات ترسناک و غم‌انگیز داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  آنه دختر یتیمی است با موهای قرمز که به‌اشتباه از طرف یتیم‌خانه به خانه‌ی ماریلا و متیو کاتبرت، خواهر و برادر پیری که درخواست یک پسربچه کرده بودند تا در کارهای مزرعه‌ی گرین گیبلز به آن‌ها کمک کند، فرستاده می‌شود. ماریلا تصمیم می‌گیرد آنه را به یتیم‌خانه برگرداند ولی در ادامه‌ی داستان می‌بینیم که چطور آنه خود را در دل کاتبرت‌ها و همچنین در مدرسه و میان اهالی شهر جا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در شخصیت آنه هست که شما آن‌ها را می‌پسندید؟ به نظر شما شخصیت آنه چه کمکی به او می‌کرد تا با مسائل و مشکلاتش مواجه شود و آن‌ها را حل کند؟
  زندگی آنه و خانواده‌اش، رفتارها و لباس‌ها و غذا خوردن آن‌ها با زندگی الان شما چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد؟
  ارتباط ماریلا و متیو با آنه چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با ارتباط اعضای خانواده‌ی شما دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","درام"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","درام"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۱۹۷۹