آن با یک ای

(Anne with an E )

بررس متن: نامیه اصفهانیان

15+ 13 تا 15 با همراهی والدین

سریالی درام درباره‌ی دختری یتیم و تلاش او برای پشت سر گذاشتن گذشته‌ی تاریکش، تغییر نگاه تحقیرآمیز اطرافیان به خودش و لذت بردن از زندگی مثل کودکی معمولی

سال انتشار: 2017

آن با یک ای

(Anne with an E )
15+
13 تا 15 با همراهی والدین

سریالی درام درباره‌ی دختری یتیم و تلاش او برای پشت سر گذاشتن گذشته‌ی تاریکش، تغییر نگاه تحقیرآمیز اطرافیان به خودش و لذت بردن از زندگی مثل کودکی معمولی

سال انتشار: 2017

بررس متن: nais-ka

سنجه‌ها
جهان کودکی و نوجوانی
محتوای آموزشی
الگوی شخصیتی
محتوای بومی و فرهنگی
ترس و خشونت
گفتار نامناسب
محتوای بزرگسالانه

برای نمایش توضیحات هر سنجه روی آن کلیک کنید

جهان کودکی و نوجوانی
«آن» با وجود این‌که یتیم است ولی افکار و تخیلات و رفتارهایش خاص موقعیت او نیست و همه‌ی کودکان ممکن است تجربه‌ها و احساساتی مشابه او داشته باشند. او کنجکاو و سرشار از شگفتی و امید است و در تلاش برای مستقل بودن و دوست پیدا کردن. ولی در عین حال، ناامیدی، شکست، تحقیر، مورد بی‌توجهی قرار گرفتن، تنهایی و فقر را هم تجربه می‌کند. «آن» در طول این مجموعه از تجربه‌هایش می‌آموزد و بزرگ‌تر و پخته‌تر می‌شود.
محتوای آموزشی
داستان به مجموعه‌ای از تجربه‌ها و موقعیت‌های مختلف زندگی، از آشپزی و خانه‌داری تا تغییرات دوران بلوغ و مدرسه رفتن می‌پردازد. همچنین، کودکان با مجموعه داستان‌های آن‌شرلی، اثر مونتگمری آشنا می‌شوند.
الگوی شخصیتی
«آن» یک کودک معمولی است و به همین خاطر برای هر کودکی می‌تواند الگو باشد. او اشتباه می‌کند، پشیمان می‌شود، یاد می‌گیرد، رشد می‌کند و زندگی را با تمام وجودش تجربه می‌کند. ماریلا و متیو نیز با وجود این‌که پدر و مادر واقعی او نیستند، تمام تلاش‌شان را برای رشد او و خوشحال کردنش می‌کنند. آن‌ها بزرگسالان حمایتگر و مهربانی‌اند که به اندازه‌ی «آن» اشتباه می‌کنند، متوجه اشتباهات‌شان می‌شوند، پشیمان می‌شوند و تغییر می‌کنند. باقی شخصیت‌های داستان هم خاکستری‌اند و مجموعه‌ای از خصوصیات مثبت و منفی را با هم دارند.
محتوای بومی و فرهنگی
فضای داستان، جزیره‌ای در کانادا در قرن ۱۹ میلادی است و زندگی روستایی در آن زمان، نوع لباس پوشیدن، تفاوت رفتار و برخورد افراد، کشاورزی و معماری آن دوران را به تصویر می‌کشد.
ترس و خشونت
در صحنه‌های مربوط به زندگی گذشته‌ی «آن»، درگیری و زدوخورد دیده می‌شود. بزرگ‌ترها او را مورد آزار کلامی قرار می‌دهند، به او توهین می‌کنند و او را بی‌ارزش می‌دانند. گاهی به او آسیب می‌زنند. در یک صحنه مردی سعی می‌کند او را بدزدد ولی این اتفاق نمی‌افتد. متیو و ماریلا در حال ورشکستگی‌اند و تصمیم می‌گیرند مزرعه‌شان را بفروشند. متیو از شدت فشار مریض می‌شود و یک بار می‌خواهد خودش را بکشد. دو مرد همه‌ی پول‌هایی که «آن» از فروش وسایل‌شان به دست آورده می‌دزدند و بعد با قصد کلاهبرداری به گرین گیبلز می‌آیند.
گفتار نامناسب
بزرگ‌ترها و کودکان «آن» را با کلام‌شان آزار می‌دهند. او را زباله خطاب می‌کنند و مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌دهند.
محتوای بزرگسالانه
درباره‌ی اولین پریود «آن» صحبت می‌شود و در یک صحنه هم دختران در گوشه‌ای از کلاس درباره‌ی رابطه‌ی جنسی بین زن و مرد توضیحات ناپخته‌ای برای هم می‌دهند. ماریلا و متیو در چند صحنه شراب می‌نوشند و در یک صحنه، «آن» که دوستش را مهمان کرده، به اشتباه به او شراب می‌دهد و آنها مست می‌شوند. در فصل سوم فضا کمی بزرگسالانه‌تر می‌شود و بوسه‌هایی بین شخصیت‌ها و دراز کشیدن در تخت نمایش داده می‌شود. این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند.
آنچه والدین باید بدانند

این سریال تلویزیونی، اقتباسی آزاد از اولین کتاب از مجموعه‌ داستان‌های کلاسیک آن‌شرلی، اثر مونتگمری است که تا کنون سه فصل از آن تولید شده است. داستان درباره‌ی دختری نوجوان و یتیم به نام «آن» است که توسط خواهر و برادری پا به سن گذاشته، به فرزندی پذیرفته می‌شود. او در طول زندگی گذشته‌اش بارها مورد زورگویی قرار گرفته، نادیده گرفته شده و به خاطر یتیم بودن، توانایی‌هایش توسط دیگران دست‌کم گرفته شده، و همچنان از جانب اطرافیانش مورد پیش‌داوری قرار می‌گیرد. او باروحیه و پرانرژی است و همیشه در تلاش است امید خود را حفظ کند، مثبت فکر کند و با صبر و استقامت، شرایطش را تغییر دهد. ارتباط «آن» با ماریلا و متیو، خانواده‌ی جدیدش، سازنده و مثبت است. گاهی از آن‌ها عصبانی یا دلخور می‌شود، ولی عشق و دلبستگی میان آن‌ها اجازه نمی‌دهد ارتباط‌شان با هم از بین برود. این مجموعه، سرشار از فرصت‌های همذات‌‌پنداری، تخیل، درون‌نگری و گفتگو است و پیام‌های روشنی درباره‌ی شکستن کلیشه‌های جنسیتی و طبقاتی دارد. در بعضی صحنه‌های مربوط به زندگی گذشته‌ی «آن»، درگیری و زدوخورد دیده می‌شود. بزرگ‌ترها او را مورد آزار کلامی قرار می‌دهند، به او توهین می‌کنند و او را بی‌ارزش می‌دانند. در یک صحنه هم مردی سعی می‌کند او را بدزدد. همچنین موضوعاتی مثل پریود شدن دختران و توضیحات کودکانه‌ و استعاری درباره‌ی ‌رابطه‌ی جنسی بین زن و مرد در بخش‌هایی از سریال وجود دارد. در فصل سوم، فضا کمی بزرگسالانه‌تر می‌شود و بوسه‌هایی بین شخصیت‌ها و دراز کشیدن در تخت نمایش داده می‌شود. البته این صحنه‌ها در نسخه‌ی دوبله حذف شده یا تغییر کرده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با همراهی خانواده تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات مختلف مطرح‌شده در داستان را داشته باشند.

چکیده داستان

این داستان با یک اشتباه شانسی آغاز می‌شود که آن‌شرلی، دختربچه‌ی یتیم را به جزیره‌ی پرنس ادوارد و تحت مراقبت خواهر و برادری میانسال به نام‌های متیو و ماریلا کاتبرت می‌آورد. آن‌ها قصد داشتند یک پسربچه را برای کمک در کارهای مزرعه‌ی گرین گیبلز به فرزندی بپذیرند. با وجود ناخشنودی اولیه و بدشانسی‌های مداوم «آن» در ایجاد دردسر، این سه نفر یک خانواده را تشکیل می‌دهند و «آن» تأثیر ماندگاری بر روی ساکنین محله‌ی جدیدش می‌گذارد. با وجود این‌که «آن» قصه‌گو و ستایش‌گر همه‌ی زیبایی‌هاست، تا هنگامی که به گرین گیبلز بیاید، همواره از گذشته‌ی غم‌انگیزش و کسانی که با او بدرفتاری کرده و در مورد او قضاوت نادرست داشته‌اند، رنج می‌کشید. در آن‌جا او دوستی خوش‌قلب، که همیشه آرزویش را داشت، به اسم دایانا بری پیدا می‌کند.

فرصت‌هایی برای گفتگو

چه ویژگی‌هایی در «آن» وجود داشت که به او کمک کرد در مقابل رفتار دیگران مقاومت کند و امیدش را از دست ندهد؟ آیا او با این ویژگی‌ها به دنیا آمده بود یا آن‌ها را به دست آورده بود؟ به نظر شما «آن» از زندگی با ماریلا و متیو خوشحال بود؟ اگر جای او بودید ترجیح می‌دادید با ماریلا و متیو زندگی کنید یا در پرورشگاه کنار بچه‌های دیگر؟ چه بخش‌هایی از زندگی «آن» برای شما جالب یا تعجب‌برانگیز بود؟ (محل زندگی‌اش، امکانات زندگی‌اش، وسایل رفت‌و‌آمدشان و...) زندگی پیشرفته‌ی امروزی را ترجیح می‌دهید یا زندگی ساده‌ی «آن» را؟ هر کدام چه مزایا و معایبی دارند؟

جزئیات فیلم
مدت زمان 44
سال انتشار 2017