آن سوی دیوار باغ

(Over the Garden Wall)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی دو برادر گمشده در جنگل، تلاش برای بازگشت به خانه و تمرین تصمیم‌گیری

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ورت، برادر بزرگ‌تر، همیشه نگران برادر کوچک‌ترش است و در تصمیم‌گیری‌ها محتاط و محافظه‌کار است. او معمولاً همان کاری را می‌کند که دیگران به او می‌گویند. اما در نهایت یاد می‌گیرد همه ‌چیز ممکن است آن‌طور که در نگاه اول به نظر می‌رسد، بی‌خطر نباشد. گِرگ، برادر کوچک‌تر، پسربچه‌ی بازیگوشی است که عاشق ماجراجویی است. تجربه‌ی دو برادر در تلاش برای بازگشت به خانه، رویارویی با خطرها و تصمیم‌گیری ممکن است برای کودکان معنادار باشد.
  ورت همیشه مراقب برادر کوچک‌ترش است و برای حفاظت از او در موقعیت‌های خطرناک خود را به خطر می‌اندازد. گِرگ، برادر کوچک‌تر، بازیگوش و ماجراجوست. ورت، در خلال تجربه‌های مختلف، یاد می‌گیرد همیشه بهترین تصمیم چیزی نیست که دیگران می‌گویند. پرنده‌ی آبی برای جبران محبت بچه‌ها به آن‌ها کمک می‌کند.
  در قسمت‌های متعدد، به‌ویژه قسمت‌های پایانی، به عاشقی، رقابت و شکست عشقی پرداخته می‌شود. برادر بزرگ‌تر عاشق دختری شده اما از بیان احساسش خجالت می‌کشد و برادر کوچک‌تر با سادگی و سهل‌انگاری کودکانه‌اش سعی می‌کند به او کمک کند.
  گاهی از ناسزاها و عبارت‌های توهین‌آمیز نظیر این چه کوفتی است، خائن، یا پست استفاده می‌شود.
  گم شدن برادرها در جنگل، تلاش برای پیدا کردن راه خانه و تجربه‌ی کار اجباری با غل و زنجیر ممکن است برای کوچک‌ترها مضطرب‌کننده باشد. برادرها در هر قسمت در موقعیت‌های خطرناک مختلفی قرار می‌گیرند یا با موجودات ترسناک یا مرموزی غافلگیر می‌شوند. هیولای عجیب غول‌پیکری به شکل سگی با چشمان بزرگ، گوریل، اسکلت‌های متحرک و کدوهای متحرک شهر متروک از جمله‌ی این موجودات‌اند. حمله‌ی هیولا باعث ویرانی آسیاب می‌شود. برادر بزرگ‌تر با تبر با هیولا مبارزه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  آن سوی دیوار باغ، یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که بر اساس فیلم کوتاه کتاب ناشناخته‌ها ساخته شده و داستان دو برادر را روایت می‌کند که در جنگل ناشناخته‌ها گم شده‌اند و در جستجوی راه بازگشت به خانه با موجودات و ماجراهای عجیبی روبه‌رو می‌شوند. ورت، برادر بزرگ‌تر، همیشه نگران برادر کوچک‌ترش است و از او مراقبت می‌کند. اما در مقابل، گِرگ، برادر کوچک‌تر، بی‌خیال و سربه‌هواست. هرچه ورت در تصمیم‌گیری‌ها محتاط و محافظه‌کار است، گرگ بازیگوش و ماجراجوست. تجربه‌ی دو برابر در تلاش برای یافتن راه بازگشت به خانه، رویارویی با خطرات و چالش تصمیم‌گیری در موقعیت‌های مختلف در دنیای کودکی معنادار است. پرنده‌ی آبی ابتدا برای جبران محبت بچه‌ها با آن‌ها همراه می‌شود، اما به نظر می‌رسد رفته‌رفته به دوستی تبدیل می‌شود که حتی در شناخت نقطه‌ضعف‌های بچه‌ها به آن‌ها کمک می‌کند. آوازهای سریال نیز به فارسی ترجمه شده است.
  در هر قسمت از سریال، صحنه‌ها و موضوعات خشن و ترسناک متعددی وجود دارد. گم شدن برادرها در جنگل، تلاش برای بازگشت به خانه و تجربه‌ی غل و زنجیر شدن ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد. بچه‌ها در موقعیت‌های مختلف به خطر می‌افتند، غافلگیر می‌شوند و موجودات ترسناک یا مرموزی به آن‌ها حمله می‌کنند؛ هیولای غول‌پیکر به شکل سگ، گوریل سیاه، اسکلت‌های متحرک و کدوهای شهر متروک از جمله‌ی این موجودات‌اند. ورت در صحنه‌های متعددی از تبر پیرمرد هیزم‌شکن برای دفاع از خود استفاده می‌کند. همچنین، در چند قسمت به احساسات عاشقانه‌ی ورت در یک رقابت عشقی پرداخته می‌شود. گرگ با سادگی کودکانه‌اش به او کمک می‌کند تا احساسش را به دختر مورد علاقه‌اش ابراز کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو برادر در جنگلی جادویی گم شده‌اند و در تلاش‌اند راه بازگشت به خانه را پیدا کنند. هیزم‌شکن پیر سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند اما آن‌ها نمی‌دانند تا چه اندازه می‌توان به حرف‌های غریبه‌ها اعتماد کرد. پرنده‌ی آبی هم برای جبران محبت‌شان به آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را برای یافتن آدلاید همراهی می‌کند. آدلاید کسی است که می‌تواند طلسم خانوادگی پرنده‌ی آبی را باطل کند و راه خانه را به بچه‌ها نشان دهد. اما آن‌ها در هر قسمت با موجودات عجیب یا ماجرای تازه‌ای در جنگل ناشناخته‌ها روبه‌رو می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما، مخاطب این سریال بچه‌ها هستند یا بزرگ‌ترها؟ چطور به چنین نتیجه‌ای رسیدید؟
  کدام‌ یک از صحنه‌های این قسمت برای شما ترسناک بود؟ چه مواردی برای شما ترسناک‌تر است؟ آیا واقعی بودن یا کارتونی بودن سریال تأثیری در احساسات شما دارد؟
  کدام‌ یک از احساسات یا چالش‌های ورت و گرگ نسبت به یکدیگر برای شما معنادار بود؟ تجربه‌هایشان برایتان آشنا بود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۴