آواتار: آخرین بادافزار

(Avatar: The Last Airbender)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن درباره‌ی پسری 12 ساله و تلاش او و دوستانش برای شکست فرمانروای سرزمین آتش و باز گرداندن صلح به جهان

سال: 2005
  بررس فیلم: فریبا قاصدی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نوجوانان در دنیای ایده‌آلی که برایش خیال‌پروری می‌کنند، به همراه دوستان‌شان برای آرزوهایشان مبارزه می‌کنند. آنگ و دوستانش از این جهت بسیار به دنیای نوجوانان نزدیک‌اند. آن‌ها امیدوارند، مبارزه می‌کنند و دوستی‌شان قدرت‌شان را چند برابر می‌کند. تلاش آن‌ها برای برقراری صلح نیز در دنیای نوجوانان معنادار است.
  آنگ مهربان، مصمم، فداکار و شجاع است. از جان و توان دیگران برای نجات خود سوءاستفاده نمی‌کند و در لحظات سخت قادر است تصمیم درست بگیرد. کاتارا که یک آب‌افزار است، هم خوش‌فکر است و هم سرعت عمل دارد. تاف که دختری نابیناست، در خاک‌افزاری تبحری فوق‌العاده دارد. او انسانی قوی با ظاهری آرام است.
  آنگ و کاتارا به‌تدریج که بزرگ می‌شوند، روابط دوستی‌شان به عشق نزدیک‌تر می‌شود. در حالی که آنگ و دوستانش هنوز نوجوان‌اند، با مسائلی از قبیل خیانت و سیاسی‌کاری روبه‌رو می‌شوند. موضوع نبرد میان خیر و شر و تلاش قهرمان‌ها برای بازگرداندن صلح به جهان نیز، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  لحن تند و خشن و کلمات و عباراتی که توهین و تحقیر محسوب می‌شوند، در قسمت‌های مختلف شنیده می‌شود. بخشی از این عبارات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: خاک بر سرم، این‌جا جای نحسی است، مجسمه‌ی ایکبیری، مزخرف می‌گن، چه غلطا.
  چگونگی پوشش، شیوه‌ی غذا خوردن و ارتباطات اجتماعی مردمان شرق آسیا در این انیمیشن تا حدی به نمایش در آمده است.
  در همه‌ی قسمت‌های این سریال از اِعمال قدرت فیزیکی برای اهداف خیر و شر استفاده می‌شود. همچنین همه‌ی قهرمانان در رویارویی اولیه با ابزار قدرت یکدیگر را شناخته و به هم نزدیک می‌شوند. قهرمانان نیز همچون نیروهای شرور از خشونت استفاده می‌کنند. انسان‌ها به هوا پرتاب می‌شوند یا با اجسام سخت برخورد می‌کنند و به زمین می‌خورند و نهایتاً پیروز می‌شوند یا شکست می‌خورند ولی در ظاهر صدمه‌ای نمی‌بینند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی پسر دوازده ساله‌ای به نام آنگ است که خودش هم نمی‌داند آخرین آواتار است. او که آواتار باد است، طبق افسانه‌ها قادر است نیروافزارهای خاک و آب و آتش را نیز به ‌دست آورد. کاتارا و ساکا از قبیله‌ی جنوبی آب، او را در یخ کروی بزرگی میان آب پیدا می‌کنند. آنگ و دوستانش راه‌شان را از نوجوانی آغاز کرده‌اند و آشنایی با هر انسان دانایی که ملاقات می‌کنند، آن‌ها را در مسیرشان مصمم‌تر می‌کند. هدف آن‌ها مبارزه با فرمانروای آتش و حفظ صلح و دوستی در جهان است. آنگ که تلاش می‌کند تا خاک‌افزارها و آب‌افزارها را بیاموزد، به کاتارا علاقه‌مند شده و حاضر نمی‌شود برای به‌ دست آوردن نیروی آواتاری، از عشق خود به او صرف‌نظر کند و چون کاتارا در خطر است، آموزشش را رها می‌کند و برای نجات او می‌شتابد. آنگ برای آن‌که بر نیروهای شر فائق شود، از کمک و همکاری دوستانش استفاده می‌کند.
  این سریال پر از صحنه‌های خشن و ترسناک است؛ از جمله صحنه‌های زدوخورد، لگد زدن، پرتاب کردن، و تعقیب و گریز. خیلی از موقعیت‌ها نیز همراه با موسیقی دلهره‌آور است. همچنین، موضوع نبرد میان خیر و شر و تلاش قهرمان‌ها برای بازگرداندن صلح به جهان، و نیز پرداختن به موضوعاتی مثل خیانت و سیاسی‌کاری، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این سریال برای کودکان زیر 8 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 8 تا 10 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم بتوانند درباره‌ی ترس‌ها و نگرانی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  این انیمیشن درباره‌ی آخرین آواتار باد است که تصمیم دارد با شکست فرمانروای سرزمین آتش، صلح را به دنیا باز گرداند. هر آواتاری قادر است همه‌ی چهار عنصر آب و باد و خاک و آتش را به کنترل خود درآورد و آنگ نیز تلاش می‌کند تا این توانایی‌ها را کسب کند. هدف گروه آواتار در حفظ صلح در جهان بسیار ارزشمند و مقدس است و آن‌ها حاضر نیستند برای رسیدن به این هدف مقدس بی‌اخلاق رفتار کنند. آن‌ها بالاخره جهان را از دست کسانی که با قدرت سرمست می‌شوند بیرون می‌کشند. در این مرحله، هم آواتار و هم همه‌ی نیروافزارها به زندگی عادی باز می‌گردند، به کسانی که دوست دارند ابراز عشق می‌کنند، ازدواج می‌کنند، صاحب فرزند می‌شوند و بعضی از آن‌ها می‌میرند و دنیا را ترک می‌کنند. اما همیشه جنگ بین خیر و شر ادامه دارد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در آواتار انگ برای شما جذاب‌تر بود؟
  چرا راه‌حل انگ و دوستانش برای بازگرداندن صلح به جهان مبارزه است؟ چه راه‌حل دیگری به ذهن شما می‌رسد؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید؟
  اگر شما به جای انگ بودید، سوار آن موجود پشمالو می‌شدید؟ به نظرتان سواری گرفتن از آن چه احساسی دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۲۰۰۵