آکادمی اسکای‌لندرز

(Skylanders Academy)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی یک اژدهای مغرور و دوستانش، و تلاش جمعی آن‌ها برای مبارزه با موجودات شرور، همراه با تجربه‌ی شناخت خود

سال: 2016
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ویژگی‌های شخصیتی اسپایرو، مثل غرور و لجبازی، دوستی و همکاری او با اعضای تیم، چالش‌ها و مسائلی که با استادانش دارد، تلاش او برای هماهنگی با اعضای تیم و تلاش گروهی آن‌ها برای پیروزی، همگی می‌تواند در دنیای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد.
  اسپایرو با وجود غرور و خودبینی، تلاش می‌کند ضعف‌هایش را جبران کند و به عنوان یک مبارز شجاع از سرزمینش دفاع کند. بقیه‌ی اعضای تیم نسبت به او، در کار گروهی بهتر عمل می‌کنند. همه‌ی آن‌ها با استفاده از توانمندی‌های شخصی‌شان برای امنیت سرزمین‌شان مبارزه می‌کنند. استادان دانشگاه نیز از آن‌ها حمایت می‌کنند و در موقعیت‌هایی که هر یک از آن‌ها اشتباهی می‌کند، با صبر و حوصله روش درست مبارزه را به او و دیگران نشان می‌دهند.
  موضوع مبارزه برای نجات سرزمین موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. این سریال با الهام از شخصیت‌های یک مجموعه بازی کامپیوتری ساخته شده و تماشای آن می‌تواند میل به خرید این بازی‌ها را در کودکان به جریان بیندازد.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده و در یکی از نسخه‌های دوبله بر تعداد این عبارات اضافه شده‌: حالیش می‌کنم، حال‌به‌هم‌زن، نیم وجبی،‌ گند زدم، مسخره، احمق، بی‌شعور،‌ همه‌تون رو می‌کشم، بی‌خاصیت، کله‌کدو، عقده‌ای، کچلو، نابودت می‌کنم، خراب‌شده، کله‌پوک. یکی از اعضای تیم همیشه در حال آروغ زدن است. در یکی از نسخه‌های دوبله، بیشتر شخصیت‌ها با لحنی لاتی و بزرگسالانه حرف می‌زنند و از کلمات لاتی استفاده می‌کنند: ترش نکن، اهل دلن، دااش، قوپی نیا، ریلکس کن، خواب تپل،‌ باحال، بر و بچ، ایول.
  در همه‌ی قسمت‌ها زدوخورد و تعقیب و گریز اتفاق می‌افتد. در جریان مبارزات بین اسکای‌لندرها و افراد شرور، آن‌ها به سمت هم آتش پرتاب می‌کنند، با انواع سلاح‌های گرم به هم شلیک می‌کنند و تمام تلاش‌شان را برای از بین بردن هم انجام می‌دهند. آن‌ها همیشه در تلاش برای نابودی یکدیگرند و از این‌که هر آسیبی به هم بزنند ابایی ندارند. هرچند در این درگیری‌ها زخم و خونریزی وجود ندارد ولی این‌که روش شخصیت‌ها برای حل تعارضات‌شان خشونت و برخورد فیزیکی و حذفی است، آموزه‌ی مناسبی برای کودکان به همراه ندارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی کامپیوتری و سه‌بعدی که با الهام از شخصیت‌های یک مجموعه بازی کامپیوتری با همین نام ساخته شده، در سرزمین خیالی اسکای‌لندز می‌گذرد. اژدهایی خودسر و مغرور به نام اسپایرو که استعدادی ذاتی در مبارز بودن دارد، به‌خاطر ویژگی‌های شخصیتی منفی‌اش، مثل خودبینی و بی‌توجهی نسبت به دیگران، موفق نمی‌شود در آزمون مبارزان دانشگاه اسکای‌لندرز موفق شود. او با همراهی استادان و دوستانش تلاش می‌کند شرایط لازم برای موفقیت در این آزمون را پیدا کند و تبدیل به مبارزی بزرگ شود تا از مردم و سرزمینش در مقابل توطئه‌های افراد شروری که می‌خواهند آن‌ها را نابود کنند، مبارزه ‌کند. اسپایرو در طول سریال یاد می‌گیرد که فروتنی و کار گروهی برای موفقیت ضروری است و رفتارهای او روی دیگران تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین باید مراقب غرور و تکبرش باشد و هوای اطرافیانش را نیز داشته باشد.
  در همه‌ی قسمت‌ها زدوخورد و تعقیب و گریز اتفاق می‌افتد. در جریان مبارزات بین اسکای‌لندرها و افراد شرور، آن‌ها به سمت هم آتش پرتاب می‌کنند، با انواع سلاح‌های گرم به هم شلیک می‌کنند و تمام تلاش‌شان را برای از بین بردن هم انجام می‌دهند. هرچند در این درگیری‌ها زخم و خونریزی وجود ندارد ولی این‌که روش شخصیت‌ها برای حل تعارضات‌شان خشونت و برخورد فیزیکی و حذفی است، آموزه‌ی مناسبی برای کودکان به همراه ندارد. موضوع مبارزه برای نجات سرزمین نیز موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. همچنین، از آن‌جایی که این سریال با الهام از شخصیت‌های یک سری بازی کامپیوتری ساخته شده، تماشای آن می‌تواند میل به خرید این بازی‌ها را در کودکان به جریان بیندازد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سرزمین خیالی اسکای‌لندز، اژدهایی خودسر و بازیگوش به نام اسپایرو همراه با چند موجود هیولامانند دیگر، به‌تازگی از دانشگاه اسکای‌لندرز فارغ التحصیل شده‌اند. آن‌ها تحت تعالیم استادان‌شان باید با توطئه‌های موجودی شرور به نام کِی‌آس مبارزه کنند و همزمان، یاد بگیرند که چگونه یک اسکای‌لندر واقعی باشند.‌ اسپایرو با وجود استعداد ذاتی در اسکای‌لندر بودن، به‌خاطر غرور و خودبزرگ‌بینی‌اش نمی‌تواند در آزمون دانشگاه موفق شود. او بعد از آموختن درس‌های سختی در مورد داشتن فروتنی و با تمرین کار گروهی به عنوان یکی از اعضای تیم، موفق می‌شود در مبارزه علیه دشمنان اسکای‌لندز شرکت کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان اسپایرو می‌تواند یک قهرمان باشد؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که مانع از این می‌شود که قهرمان خوبی باشد؟
  فکر می‌کنید قهرمان بودن چه اهمیتی دارد؟ اگر ما آدم‌هایی معمولی باشیم، به اندازه‌ی کافی خوب نیست؟ شما به چه کسی می‌گویید قهرمان؟
  روش اسپایرو و دیگران در حل مسائل‌شان همراه با خشونت و برخورد فیزیکی است. شما این روش را می‌پسندید؟ به نظرتان چه راه‌های دیگری برای حل مسائل وجود دارد؟ فکر می‌کنید چرا در خیلی از سریال‌های کودکان، شخصیت‌ها مسائل‌شان را با خشونت حل می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۳۸
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۲۰۱۶