ابتکارات آنجلو

(Angelo Rules)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسری ۱۱ ساله و نقشه‌های او برای کنار آمدن با چالش‌های زندگی روزمره با همراهی دوستانش

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط و دوستی بین آنجلو، شروود و لولا، چالش‌های همیشگی آن‌ها در خانه و مدرسه و روش‌هایی که برای حل این چالش‌ها پیدا می‌کنند، در دنیای کودکان دبستانی معنادار و همذات‌پندارانه‌اند. آنجلو گاهی از کنترل‌های مادرش کلافه است، گاهی از تکلیف‌های زیاد مدرسه یا بعضی وقت‌ها از رفتارهای همکلاسی‌هایش. او و دوستانش در کنار هم همه‌ی این موقعیت‌ها را به فرصت‌هایی برای نقشه کشیدن، کنار هم بودن و خوش گذراندن تبدیل می‌کنند.
  آنجلو از مواجه شدن با مسائل نگران نمی‌شود و همیشه راه‌های متعددی برای حل آن‌ها دارد. دوستانش در موقعیت‌های پرچالش کنار او هستند و همه‌ی نقشه‌ها را با کمک هم پیش می‌برند. کلیشه‌های جنسیتی و تبعیض‌آمیز در مورد نقش دختران و پسران در این سریال به چشم نمی‌خورد.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: باقالی، لعنتی، احمق، چهارچشمکی، کوری مگه؟، خنگ، دیوونه. بخشی از این کلمات در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند. رفتارهایی مثل انگشت کردن در بینی در بعضی از دانش‌آموزان دیده می‌شود.
  گاهی بین آنجلو و همکلاسی‌هایش درگیری‌هایی پیش می‌آید یا آنجلو روش‌هایی برای دور زدن اطرافیانش به کار می‌برد که باعث اذیت آن‌ها می‌شود؛ مثلاً برای به هم زدن جلسات کتابخوانی مادرش مدام او را آزار می‌دهد و کلافه می‌کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به‌ صورت کامپیوتری و دوبعدی و با اقتباس از مجموعه کتابی فرانسوی ساخته شده، در فارسی ابتکارات آنجلو نام گرفته است. داستان درباره‌ی پسری ۱۱ ساله به نام آنجلوست که ترجیح می‌دهد به‌جای رعایت قواعد جاری در زندگی روزانه، قواعد خاص خودش را داشته باشد و زندگی را آن‌طور که خودش دوست دارد جلو ببرد. او با بسیاری از موقعیت‌های روزمره در خانه و مدرسه به چالش می‌افتد و با کمک دو دوست همکلاسی‌اش، نقشه‌هایی خلاقانه برای تغییر این موقعیت‌ها به نفع خود و دوستانش طراحی و اجرا می‌کند. عموم موقعیت‌های آزاردهنده برای آنجلو، آن‌هایی هستند که ممکن است برای بسیاری از کودکان هم‌سن و سال او نیز ناخوشایند باشند.
  صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن مرسوم در این سریال دیده نمی‌شوند ولی بعضی از رفتارهایی که آنجلو با دیگران می‌کند و نقشه‌هایی که برای پیش بردن اهدافش می‌کشد، دیگران را به دردسر می‌اندازد و آزار می‌دهد. تماشای این سریال در عین این‌که می‌تواند فضایی همذات‌پندارانه برای کودکان فراهم کند، ممکن است بدآموزی‌هایی در مورد رفتار با دیگران داشته باشد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسر ۱۱ ساله‌ای به نام آنجلو در کنار دوستانش، شروود و لولا، در مواجهه با چالش‌های روزمره‌ در خانه و مدرسه راه‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما نقشه‌های آنجلو در دنیای واقعی عملیاتی و شدنی‌اند؟ فکر می‌کنید دوستانش با همه‌ی نقشه‌های او موافق‌اند؟
  به نظرتان چرا آنجلو دوست دارد با شکستن قواعد، راه‌های خودش را برای رسیدن به خواسته‌هایش داشته باشد؟ اگر همه‌ی آدم‌ها این کارها را بکنند چه اتفاقی می‌افتد؟
  اگر شما با نقشه‌ی دوست‌تان موافق نباشید، چطور عدم موافقت خود را به او نشان می‌دهید؟ برایتان پیش آمده که با نقشه‌ی یک دوست، بدون میل درونی‌تان همراهی کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۷
  سال انتشار ۲۰۰۹