ابرمرد عنکبوتی

(Ultimate Spider-Man)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ابرقهرمانی در مورد مرد عنکبوتی جوان، تجربه‌ی او در همکاری با تیم، یادگیری و مسئولیت‌پذیری

سال: 2012
  بررس فیلم: نیکو علیپور

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مرد عنکبوتی با حفظ شوخ‌طبعی‌اش مبارزه‌ها را بیشتر به بازی شبیه کرده است. او به دوستانش اهمیت می‌دهد، با تیم همکاری می‌کند، علاقه‌مند می‌شود، غم و ناامیدی را تجربه می‌کند؛ موضوعاتی که ممکن است برای کودکان معنادار و قابل ارتباط باشند.
  مرد عنکبوتی قدردان دوستانش است و هیچ‌گاه حاضر نمی‌شود آن‌ها را تنها بگذارد. او در سخت‌ترین شرایط هم شوخ‌طبعی‌اش را از دست نمی‌دهد. او توانایی‌های منحصر به فردی دارد اما هنوز هم می‌تواند مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیرد. مرد عنکبوتی باور دارد که قدرت مسئولیت به همراه می‌آورد و سعی می‌کند از اشتباه‌های گذشته درس بگیرد یا به دیگران کمک کند که از اشتباه‌هایشان درس بگیرند و ناامید نشوند. ابرقهرمان‌ها شاید به‌تنهایی توان پیروزی بر ابرقدرت‌های شرور را نداشته باشند اما با همکاری باهم موفق می‌شوند. ابرقهرمان‌ها هم از مردان و هم از زنان‌اند.
  ابرقهرمان‌ها، چه زن و چه مرد، لباس‌های تنگ و چسبان دارند و مردها گاهی فقط یک شلوارک پوشیده‌اند. گفتگوهای معناداری بین پیتر پارکر و مری جین رد و بدل می‌شود. موضوع اصلی سریال که مبارزه با تبهکاران است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست.
  کلمات و عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون گاگول، بوگندو، احمق، دیوانه، کله استخوانی، کله‌ماهی، زیاد به کار رفته است. ابرقهرمان‌ها گاهی حریف‌شان را تحقیر می‌کنند یا احمق خطاب می‌کنند.
  تصاویر خشن و ترسناک متعددی از موجودات غول‌پیکر و شرور، همراه با صحنه‌های زیادی از تصادف، درگیری، انفجار، تخریب و شلیک گلوله و موشک وجود دارد. ابرقهرمان‌ها و حریفان‌شان در مبارزه‌ها به اطراف پرت می‌شوند، به دیوار کوبیده می‌شوند یا از ارتفاع سقوط می‌کنند؛ هرچند ابرقهرمان‌ها معمولا آسیب جدی‌ای نمی‌بینند. ابرقهرمان‌ها همیشه در خطرند و گاهی به دام می‌افتند و همچنین از ابزارهایی نظیر خنجر و تبر برای مبارزه استفاده می‌کنند. در هر قسمت ممکن است مواردی نظیر تغییر شکل گابلین‌ها، جدا شدن دست و چسباندن دوباره به بدن، نصف کردن شخصیت شرور از وسط وجود داشته باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ابرمرد عنکبوتی یک سریال انیمیشنی دوبعدی بر اساس داستان‌های مرد عنکبوتی انتشارات مارول است. در این سریال، مرد عنکبوتی عضو تیمی از ابرقهرمان‌ها می‌شود تا با همکاری با آن‌ها با تبهکاران مبارزه کند. او با وجود توانایی‌های منحصر به فردش، آماده است چیزهای بیشتری بیاموزد و مهارت‌های تازه‌ای پیدا کند. او حتی در سخت‌ترین شرایط هم امید و شوخ‌طبعی‌اش را از دست نمی‌دهد و در مسئولیت خود سستی نمی‌کند. این سریال به این موضوع اشاره دارد که قدرت مسئولیت به همراه می‌آورد و تأکید می‌کند که حتی با بهره‌مندی از قدرت‌های ابرقهرمانی، فقط با همکاری می‌توان موفق شد و هنوز هم می‌توان چیزهای تازه‌ای آموخت. ابرقهرمان‌ها در این سریال هم از زنان و هم از مردان‌اند.
  این سریال نیز به سبک دیگر سریال‌های مرد عنکبوتی پر است از صحنه‌های خشن و ترسناک، از درگیری ابرقهرمان‌ها با ابرقدرت‌های پلید و صحنه‌های متعدد از تصادف، شلیک گلوله و موشک، انفجار و ویرانی. در این سریال، ابرقهرمان‌ها هم از ابزارهایی نظیر خنجر و تبر استفاده می‌کنند و گاهی حریفان‌شان را تحقیر می‌کنند. آن‌ها همواره در خطر قرار می‌گیرند و گاهی به دام می‌افتند اما در نهایت آسیب جدی‌ای نمی‌بینند. تصاویری از تغییر شکل‌های فیزیکی و یا جدا شدن اندام‌های بدن دیده می‌شود که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک یا ناراحت‌کننده باشد. در این سریال نیز پیتر و مری رابطه‌ی دوستانه‌ای دارند و حرف‌های معناداری میان‌شان رد و بدل می‌شود. موضوع اصلی سریال هم که مبارزه با تبهکاران است، موضوع معناداری در دنیای کودکان نیست. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۱ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را در حضور والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد مطرح‌ شده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  مرد عنکبوتی به پیشنهاد دوستش، نیک فیوری، در گروه ضد جرم و جنایت شیلد عضو می‌شود و آن‌جا با ابرقهرمان‌های دیگری آشنا می‌شود که ظاهراً از او ورزیده‌ترند. حالا او باید آموزش‌های بیشتری ببیند تا همراه با یک تیم با تبهکاران بدذات مبارزه کند. اگرچه همکاری با تیم به او فرصت‌های جدیدی برای یادگیری می‌دهد اما شوخ‌طبعی و توانایی‌های منحصر به فرد او همچنان تأثیرگذارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  آیا هر شخصی با توانایی‌های فرابشری می‌تواند ابرقهرمان باشد؟ چه چیزی هم‌تیمی‌های مرد عنکبوتی را به ابرقهرمان تبدیل می‌کند؟
  آیا همکاری ابرقهرمان‌ها باعث می‌شود از زمانی که تنها هستند قوی‌تر شوند؟
  پیتر راز بزرگی را از خانواده و دوستانش مخفی کرده است. آیا به نظر شما، اگر حقیقت را به آن‌ها بگوید، رابطه‌شان بهتر می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["ابرقهرمانی","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲