ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی

(Cloudy with a Chance of Meatballs)

thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی مخترعی جوان، و تلاش‌ها و خرابکاری‌های او همراه با بهترین دوستش

سال: 2017
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اختراع‌های فلینت معمولاً با خرابکاری‌هایی همراه است که مایه‌ی شرمساری او می‌شوند. بی‌تفاوتی و خونسردی پدر در برابر اتفاق‌ها و حرف‌های فلینت ممکن است برای کودکان همذات‌پندارانه باشد. فلینت همیشه احساس می‌کند دیگران او را درک نمی‌کنند و توانایی‌های او را نمی‌بینند. دوستی سم و فلینت گاهی رنگ ‌و بوی بزرگسالانه می‌گیرد و بیشتر برای نوجوانان معنادار است.
  سم و فلینت در هر ماجرایی به ارزش دوستی‌شان پی می‌برند و برای تحقق هدف مشترک‌شان در هر قسمت با هم همکاری می‌کنند. هر دوی آن‌ها توانمند و پرتلاش‌اند و همیشه به دنبال دلایل علمی پدیده‌ها هستند.
  فلینت به سم علاقه‌مند است؛ رابطه‌ی آن‌ها گاهی رنگ ‌و بوی بزرگسالانه می‌گیرد. در صحنه‌های متعدد برخی شخصیت‌ها تنها با لباس زیر یا پوشک نمایش داده می‌شوند.
  آقای شهردار گاهی از عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر گم شو، احمقانه، بی‌خاصیت استفاده می‌کند.
  صحنه‌های خشن و ترسناک کارتونی متعددی در فیلم وجود دارد. اختراع‌های فلینت معمولاً با انفجارها و خرابکاری‌هایی همراه است؛ شخصیت‌ها می‌افتند، به این طرف و آن طرف پرت می‌شوند، یکدیگر را می‌زنند یا از مردن حرف می‌زنند. این اتفاقات بیشتر جنبه‌ی طنز دارد. شخصیت‌ها کج و کوله یا سرخ و کبود می‌شوند، از شدت سوختگی سیاه می‌شوند اما این آسیب‌ها جدی و ادامه‌دار نیست.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که بر اساس کتاب و سری فیلم‌هایی به همین نام ساخته شده است. داستان این سریال به زمانی قبل از آن فیلم‌ها برمی‌گردد؛ وقتی فلینت دانش‌آموز دبیرستانی است. او با دختری تازه‌وارد آشنا می‌شود که مثل او به موضوعات علمی علاقه‌مند است. آن‌ها در هر قسمت با چالش تازه‌ای روبه‌رو می‌شوند و فلینت سعی می‌کند با اختراع دستگاه جدیدی آن را حل کند اما اختراع‌های او معمولاً با خرابکاری‌هایی همراه است. او احساس می‌کند دیگران او را درک نمی‌کنند و توانایی‌هایش دیده نمی‌شود. بی‌تفاوتی و خونسردی پدر در برابر اتفاق‌ها و حرف‌های او نیز احساس تنهایی او را تشدید می‌کند؛ اگرچه پدر او را دوست دارد و خیرخواه اوست. سم تنها دوست اوست که او را همان‌طور که هست پذیرفته و در شکست‌ها و ناکامی‌ها تنهایش نمی‌گذارد. آن‌ها طی اتفاق‌های تلخ و شیرین، اختراع‌ها و خرابکاری‌ها، دوستی و همکاری را تمرین می‌کنند و تجربه‌های تازه‌ای کسب می‌کنند.
  در فیلم، صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی، از انفجار و ویرانی گرفته تا برخورد صاعقه، افتادن و پرت شدن شخصیت‌ها به اطراف وجود دارد که باعث می‌شود شخصیت‌ها کج و کوله یا سرخ و کبود شوند؛ هرچند این حوادث کارتونی و طنزآلودند و کسی آسیب جدی و ادامه‌داری نمی‌بیند. همچنین، در صحنه‌های متعدد برخی شخصیت‌ها تنها با لباس زیر یا پوشک نمایش داده می‌شوند. علاقه‌مندی فلینت به سم و رابطه‌ی دوستی آن‌ها گاهی رنگ‌وبوی بزرگسالانه به خود می‌گیرد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را همراه با والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موارد یادشده را داشته باشند.

  چکیده داستان

  داستان این سریال، پیش از سری فیلم‌هایی به همین نام رخ می‌دهد؛ زمانی که فلینت مخترع خارق‌العاده‌ی شهر آبشار چلچله، یک دانش‌آموز دبیرستانی است و با دختری تازه‌وارد، به نام سم آشنا می‌شود که مثل او به موضوعات علمی علاقه‌مند است. آن‌ها در هر قسمت با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شوند و فلینت هر بار دستگاه جدیدی اختراع می‌کند، اما اختراع‌های او معمولاً با عوارض جانبی و خرابکاری‌هایی همراه است. آن‌ها طی اتفاق‌هایی تلخ و شیرین، به ارزش‌های درونی‌شان پی می‌برند و دوستی و همکاری را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان همه‌ی آدم‌ها باید شبیه به هم باشند؟ آیا تفاوت‌های آدم‌ها مانع دوستی یا پیشرفت آن‌ها می‌شود؟
  فکر می‌کنید اختراع فلینت در این قسمت موفقیت‌آمیز بود؟ فلینت از ناکامی‌هایش چه احساسی پیدا می‌کند؟
  هیچ‌ یک از فیلم‌های ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی را دیده‌اید؟ این سریال را در مقایسه با آن فیلم‌ها چطور ارزیابی می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۷