ابر پیر

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی دختری که لجباز خوانده می‌شود و تلاش‌های ابر پیر برای تغییر و اصلاح رفتارهای او

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های روژان و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شود، مثل دوستی و بازی، قهر و آشتی، دروغگویی، ارتباط با مادر، و غذا خوردن، همگی برای کودکان خردسال قال ارتباط‌اند.
  ابر پیر مهربان و حمایتگر است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده می‌شود: لجباز، چه وضعشه، نوبرش رو آورده. یکی از شخصیت‌ها با لحن لمپنی حرف می‌زند: یُخده، ترش نکن، ساملکم، جَلدی. یکی از شخصیت‌ها با لحن ادبی و شاعرانه حرف می‌زند که ممکن است درک جملاتش برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. لحن گفتار بزرگ‌ترها با روژان در بسیاری از موقعیت‌ها سرزنشگرانه و همراه با القای احساس گناه است.
  رفتارهای درستی مثل خوش‌قولی، مسئولیت‌پذیری و راستگویی آموزش داده می‌شوند.
  رویکرد کلی این سریال درباره‌ی کودک و آموزش، این احساس را به کودک القا می‌کند که مدام اشتباه می‌کند و بزرگ‌ترها را آزار می‌دهد و باید رفتارهایش را اصلاح کند تا آن‌ها دوستش داشته باشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی دختری خردسال به نام روژان است که در موقعیت‌های مختلف، رفتارهای نادرستی انجام می‌دهد. در شهر ابری، ابر پیر و دیگر ابرها زندگی می‌کنند که همیشه رفتارهای کودکان را زیر نظر دارند و اگر اشتباهی از آن‌ها سر بزند، کودک را به شهر ابری می‌برند و با نشان دادن نمایشی، او را متوجه رفتار اشتباهش می‌کنند. هدف سریال، آموزش رفتارهایی مثل لجبازی نکردن، بدقول نبودن، کمک کردن، دروغ نگفتن و سایر رفتارهای اجتماعی مطلوب به کودکان است و از دو روش نمایش و توصیه‌های کلامی مستقیم برای اصلاح رفتارهای کودکان استفاده می‌شود.
  در این سریال، برای نشان دادن رفتارهای درست و اصلاح رفتارهای نامناسب، صفات منفی مثل لجباز یا حسود، به‌راحتی به کودک نسبت داده می‌شوند و کودک بارها با آن صفات نامیده می‌شود. در ترانه‌ی تیتراژ سریال و در خلال داستان‌ها مدام به این نکته اشاره می‌شود که ابر پیر همیشه شاهد و ناظر رفتارهای کودکان است. این موضوع می‌تواند در کودک احساس ناامنی ایجاد کند و او را بابت نداشتن فضای شخصی و حریم خصوصی مضطرب کند. رویکرد کلی سریال این احساس را به کودک القا می‌کند که مدام اشتباه می‌کند و بزرگ‌ترها را آزار می‌دهد و باید رفتارهایش را اصلاح کند تا آن‌ها دوستش داشته باشند. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده و موضوعات اضطراب‌برانگیزی که در داستان‌ها القا می‌شوند، با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  روژان با مادر و عمه جان در روستایی زندگی می‌کنند. بالای سر آن‌ها شهر ابری است که ابر پیر و بقیه‌ی ابرها از آن‌جا شاهد رفتارهای کودکان‌اند. هر زمان روژان رفتار اشتباهی انجام دهد، ابر پیر به دستیارش می‌گوید او را به شهر ابری بیاورد تا با تماشای نمایشی با بازی بقیه‌ی ابرها، متوجه رفتار اشتباهش بشود و آن را اصلاح کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما دوست دارید کسی همیشه حواسش به رفتارهای شما باشد؟ این کار چه احساسی به شما می‌دهد؟
  به نظر شما فقط بچه‌ها کارهای اشتباه می‌کنند یا بزرگ‌ترها هم اشتباه می‌کنند؟ وقتی بزرگ‌ترها اشتباه می‌کنند چطور متوجه اشتباه‌شان می‌شوند؟
  این کارتون را دوست دارید؟ شهر ابری و شخصیت‌های ابری را دوست دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۳۹۱