اتوبوس‌های کوچولو

(Tayo the Little Bus)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌‌ی اتوبوسی کوچک و تلاش او برای یاد گرفتن چیزهای مختلف و رشد و پیشرفت در کنار سایر اتوبوس‌ها

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط اتوبوس‌ها با هم و ماجراهایی که برایشان پیش می‌آید برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه‌اند. دوستی، حسادت و رقابت، قهر و آشتی، تلاش برای شناخت خود و بیان احساسات، از موضوعات برجسته‌ی این سریال‌اند که موضوعات معناداری در دنیای کودکان به شمار می‌آیند.
  سانی اتوبوسی مسئول و پرتلاش است. او سعی دارد چیزهای جدیدی یاد بگیرد و توانایی‌ها و مهارت‌هایش را ارتقا دهد. رابطه‌ی او با دیگر اتوبوس‌ها محترمانه است و هر زمان کسی نیاز به کمک داشته باشد، دریغ نمی‌کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم خوش‌رفتار، مهربان و پرتلاش‌‌اند و در موقعیت‌های سخت از هم حمایت می‌کنند. همه برای کمک به هم در رشد و پیشرفت آماده‌اند. دوستی و توجه به نیازها و احساسات دیگران در این سریال پررنگ است.
  در بعضی قسمت‌ها از کلمات و عبارات ناسزا یا تمسخرآمیز استفاده شده: بداخلاق، بدرفتار، پرتوقع. گاهی شخصیت‌ها لحن خشنی دارند یا برای حفظ وجهه‌ی مثبت‌شان دروغ می‌گویند. ماشین‌ها زیاد خود را با هم مقایسه می‌کنند و از جملات مقایسه‌ای که بهترین و قوی‌ترین ماشین را متمایز می‌کنند زیاد استفاده می‌شود. این کار به فضای رقابتی سریال دامن می‌زند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با بعضی قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که به ‌صورت کامپیوتری و سه‌بعدی ساخته شده و در فارسی، اتوبوس‌های کوچولو نام گرفته، ماجراهای زندگی اتوبوس کوچکی به نام سانی (با نام اصلی تایو) است که به ‌تازگی وارد شهری شلوغ شده و تصمیم دارد در کنار سایر اتوبوس‌های شهر، توانایی‌ها و مهارت‌های حرفه‌ایش را ارتقا دهد و تبدیل به یک اتوبوس بالغ شود. او و اتوبوس‌های دیگر هر روز با مسئله‌ی تازه‌ای مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم و با تلاش و پشتکار آن را حل کنند. اتوبوس‌ها در عین این‌که گاهی با هم رقابت می‌کنند و سعی دارند از هم پیشی بگیرند، به یکدیگر برای رشد و پیشرفت نیز کمک می‌کنند. دوستی، صداقت، حمایت و همراهی، تلاش برای شناخت نقاط قوت و ضعف خود و شجاعت و مسئولیت‌‌‌پذیری از موضوعات پررنگ در این سریال‌اند.
  این سریال صحنه و موقعیت ترسناک و خشنی ندارد ولی بخش زیادی از گفتگوهای بین شخصیت‌ها مقایسه‌ای و تحریک‌کننده‌ی فضای رقابت است. اتوبوس‌ها خود را زیاد با هم مقایسه می‌کنند و سعی دارند بهترین و قوی‌ترین باشند؛ هرچند در نهایت از هم حمایت می‌کنند و دوستی و همکاری بر رقابت پیروز می‌شود. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال، آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سانی یک اتوبوس کوچک آبی‌رنگ است که به‌‌تازگی به جمع اتوبوس‌های شهری شلوغ و پر رفت‌وآمد وارد شده است. او سعی دارد قوانین راهنمایی و رانندگی را خوب یاد بگیرد و تبدیل به اتوبوسی پخته و بالغ شود. او در کنار سایر اتوبوس‌های شهر، هر روز با ماجرای تازه‌ای مواجه می‌شود و زندگی پرهیجانی را تجربه می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز اتوبوس‌ها با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  به نظر شما اتوبوس‌ها بدون کمک هم می‌توانند مسئله‌هایشان را حل کنند؟ تنها کار کردن با کار کردن گروهی چه تفاوت‌هایی دارد؟
  وقتی برای دوست‌تان مسئله‌ای پیش بیاید شما به او کمک می‌کنید؟ وقتی برای خودتان مسئله‌ای پیش بیاید آن را چگونه حل می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۲۰۱۰