اتوبوس جادویی مدرسه، سری جدید

(The Magic School Bus Rides Again)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی سفرهای علمی و ماجراجویانه‌ی دانش‌آموزان به همراه معلمشان، و تمرین کنجکاوی و کار گروهی

سال: 2014
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دانش‌آموزان کنجکاوند و برای ماجراجویی و یادگیری موضوعات تازه اشتیاق دارند. همکاری آنها در مدرسه و سفرهای علمی با همراهی و راهنمایی معلمشان برای کودکان معنادار و قابل ارتباط است.
  خانم فریزل به عنوان راهنما به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تجربه‌های جدیدی کسب کنند، و پاسخ پرسش‌هایشان را بیابند. او سعی می‌کند الگوی خوبی برای دانش‌آموزان باشد، اما خود را از اشتباه مبرا نمی‌داند. دانش‌آموزان هم کنجکاو و برای ماجراجویی و یادگیری مطالب جدید مشتاق‌اند. آنها یاد می‌گیرند با تغییرات همراه شوند و در محیط کلاس و اردوها کار گروهی را تمرین می‌کنند.
  در هر قسمت از سریال، بچه‌ها به طبیعت، فضا، زمان آینده یا درون بدن سفر می‌کنند و با مفاهیمی نظیر اکوسیستم، سیستم عصبی و نورون‌ها آشنا می‌شوند.
  دانش‌آموزان گاهی در سفرها در خطر قرار می‌گیرند یا از بلندی سقوط می‌کنند؛ هرچند معلم مراقب آنهاست و با ابزارهای جادویی اتوبوس از آنها محافظت می‌کند. بچه‌ها گاهی به موجودات دیگر تغییر شکل می‌دهند، کوچک می‌شوند، و با حشرات در مقیاسی بزرگ‌تر از خودشان روبه‌رو می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سری جدید اتوبوس جادویی مدرسه یا سفرهای علمی یک سریال انیمیشنی دوبعدی است که در ادامه‌ی سری اول آن، بر اساس کتابی به همین نام، نوشته‌ی جوانا کول و بروس دگن ساخته شده است. در این سریال خانم فریزل بازنشسته شده و اتوبوس جادویی را به خواهر کوچک‌ترش، فیونا، واگذار می‌کند. دانش‌آموزان ابتدا از اینکه معلمشان عوض شده ناراحت‌اند، اما کم‌کم یاد می‌گیرند خود را با تغییرات وفق دهند. آنها همچنان کنجکاوند و با راهنمایی‌های خانم فریزل و همکاری با یکدیگر تجربه‌های تازه‌ای کسب می‌کنند و مطالب جدیدی می‌آموزند. خانم فریزل آنها را با اتوبوس جادوییش به سفرهای متنوعی در طبیعت، فضا، زمان آینده و حتی داخل بدن می‌برد. این سریال ضمن نمایش کار گروهی و سازگاری با تغییرات، بر کنجکاوی، یادگیری از طریق مشاهده و تجربه، و نقش معلم در تسهیل این فرآیند تأکید می‌کند.
  در برخی از سفرها، دانش‌آموزان در خطر قرار می‌گیرند، تغییر شکل می‌دهند یا کوچک می‌شوند. تغییر شکل‌های ناگهانی یا روبه‌رو شدن با حشرات در مقیاسی بزرگ‌تر از بچه‌ها ممکن است برای کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. موضوعات و مفاهیم علمی مطرح‌ شده نیز ممکن است برای کوچک‌ترها سنگین و حوصله‌سربر باشد. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفت‌وگو در مورد موضوعات مطرح ‌شده در هر قسمت را داشته باشند.

  چکیده داستان

  خانم فریزل، معلم مدرسه، بازنشسته شده و اتوبوس جادویی را به خواهر کوچک‌تر خود، فیونا، واگذار می‌کند. بچه‌ها، ابتدا از اینکه معلمشان عوض شده ناراحت‌اند، اما کم‌کم با تغییرات همراه می‌شوند و مثل قبل به ماجراجویی‌ها و اکتشافات خود ادامه می‌دهند. آنها با اتوبوس به طبیعت، فضا، زمان آینده و داخل بدن سفر می‌کنند، و با راهنمایی‌های خانم فریزل و همکاری با هم مطالب جدیدی می‌آموزند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  در این قسمت چه چیز تازه‌ای یاد گرفتید؟ آیا قبلاً در موردش می‌دانستید؟ چطور می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد آن پیدا کنید؟
  خانم فریزل چطور دانش‌آموزانش را به آزمایش و یادگیری تشویق می‌کند؟ آنها وقتی اشتباه می‌کنند چه واکنشی نشان می‌دهند؟
  سازگاری با محیط یا شرایط جدید برای شما سخت است یا آسان؟ با چه روش‌هایی خود را با شرایط جدید سازگار می‌کنید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۲۵
  سال انتشار ۲۰۱۴