اختانوردها: بالاتر و فراتر

(Octonauts: Above & Beyond)
thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریال انیمیشنی درباره‌ی تلاش گروه اختانوردها برای نجات حیوانات روی خشکی و حل مشکلات آن‌ها، همراه با مضامینی چون کارگروهی، دوستی و مسئولیت‌پذیری

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اعضای تیم مجموعه‌ای از حیوانات هستند که رابطه‌ی دوستانه‌ای باهم دارند. تجربه‌ی ماجراجویی، نجات حیوانات، لذت کشف و آشنایی با محیط پیرامون و در عین حال دوستی و همدلی بین حیوانات برای کودکان و در دنیای آن‌ها معنا دار است. اعضای تیم در زمان انجام مأموریت‌ها، احساساتی مانند ترس، پیروزی، خشم و خوشحالی را تجربه می‌کنند.
  اعضای تیم با همکاری کارها را پیش می‌برند. آن‌ها به یکدیگر احترام می‌گذارند و در مأموریت‌ها به هم کمک می‌کنند. هدف اصلی آن‌ها نجات حیوانات آسیب‌دیده و رهایی آن‌ها از مشکلات است. اعضای گروه نسبت به حیوانات مسئولیت‌پذیر هستند. هر عضو تیم، مامور انجام کار مخصوصی است و در موقعیت‌هایی که نیاز به راهنمایی دارند با دانشمندان و متخصصان در حوزه‌های مختلف مشورت می‌کنند. اعضای تیم شجاع و جسورند و در داستان برای حل مشکلات از مهارت‌هایی چون تفکر تیمی و حل مسئله استفاده می‌کنند.
  همراه با تماشای سریال کودکان اطلاعاتی از حیوانات و گونه‌های خاص به دست می‌آورند، مشکلات مربوط به دنیای آن‌ها را می‌شناسند و با علوم طبیعی آشنا می‌شوند. همچنین در زمان ماجراجویی‌ها با مهارت‌هایی چون همکاری، دوستی، حل مسئله و مسئولیت‌پذیری آشنا می‌شوند.
  اعضای گروه در طوفان گیر می‌کنند. موقعیت‌هایی مانند تشنگی حیوانات یا تهدید شدن جان آنان نیز ممکن است برای کوچکترها همراه با تجربه‌ی ترس باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال انیمیشنی اختانوردها، درباره‌ی گروهی است که برای حل مشکلات حیواناتی که در خشکی زندگی می‌کنند، ماجراجویی‌های زیادی را تجربه می‌کنند. اختانوردها با کار تیمی و استفاده از دانش متخصصان در حوزه‌های مختلف، مسائل حیوانات را حل می‌کنند. اعضای تیم شجاع، جسور و مسئولیت‌پذیرند و با اعتماد به یکدیگر در مأموریت‌ها پیروز می‌شوند. کودکان با مشاهده‌ی این سریال حیوانات و گونه‌های خاص آن‌ها را می‌شناسند و با علوم طبیعی آشنا می‌شوند. همچنین در داستان بر مهارت‌هایی چون کارگروهی، مسئولیت‌پذیری تاکید شده و داشتن دغدغه در مورد حیوانات و طبیعت در سریال پررنگ شده است.
  در سریال موقعیت‌های اندکی از ترس وجود دارد؛ موقعیت‌هایی چون گیر افتادن اعضای گروه در طوفان و یا خطراتی که حیوانات را تهدید به مرگ می‌کند. اعضای گروه در هیچ‌یک از این موقعیت‌ها احساس خطر نکرده و اتفاق ناگواری را تجربه نمی‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از 4 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 4 تا 6 سال نیز با همراهی والدین پیشنهاد می‌شود تا در صورت نیاز امکان گفت‌وگو داشته باشند.

  چکیده داستان

  اعضای تیم اختانوردها بعد از گرفتار شدن در طوفان، به ناچار وارد ساحل می‌شوند. در ساحل، با دانشمندی در حوزه‌ی آب آشنا شده و گروهی از حیوانات را از تشنگی نجات می‌دهند. اعضای گروه تصمیم می‌گیرند ماجراجویی‌های خود را که پیش از این در زیر آب بود، گسترش داده و در خشکی هم مأمورانی برای نجات حیوانات داشته باشند. در ماجراجویی‌ها خدمه‌ی اختانوردها با حیواناتی که به کمک آن‌ها نیاز دارند، روبه‌رو می‌شوند و با شجاعت و بهره‌مندی از علم و دانش به مشکلات آن‌ها رسیدگی می‌کنند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  حیوان موردعلاقه‌ی شما چیست و چه اطلاعاتی درباره‌ی این حیوان در داستان به دست آورده‌اید؟
  به نظر شما حیوانات روی خشکی می‌توانند در آب زندگی کنند؟
  آیا تجربه‌ی کار گروهی داشته‌اید؟ به نظر شما آیا اعضای اختانوردها به‌تنهایی موفق به انجام مأموریت‌ها می‌شدند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۷
  رتبه MPAA TV-Y
  مدت زمان ۱۵
  کشور سازنده انگلستان
  بازیگران ترزا کالاگر، جسیکا روکوارد، کیت هاربر
  سال انتشار ۲۰۲۱