استار علیه نیروهای شیطان

(Star vs. the Forces of Evil)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی یک شاهدخت نوجوان و تلاش و تمرین‌های او برای مسئولیت‌پذیری و استقلال از خانواده

سال: 2015
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس بزرگ شدن و استقلال، برای کودکان در آستانه‌ی نوجوانی معنادار و گاه چالش‌برانگیز است. در این سریال، استار باید مسئولیت عصای جادویی خانوادگی را بپذیرد و نشان دهد لیاقت نگهداری از آن را دارد. دوستش، مارکو، او را در این راه کمک می‌کند تا با تجربه‌ی پیروزی و شکست، و شادی و غم، مسئولیت کارهای خود را بپذیرد و اشتباهاتش را جبران کند.
  استار و مارکو، با وجود تفاوت‌های شخصیتی‌ای که دارند، با هم دوست می‌شوند و به رشد یکدیگر کمک می‌کنند. مارکو، برعکس استار، مسئولیت‌پذیر و محتاط است، اما سعی می‌کند با شیطنت‌ها و ماجراجویی‌های استار همراهی کند. آنها تمرین می‌کنند کارها را به کمک هم انجام دهند.
  در موارد متعددی به احساسات عاشقانه‌ی مارکو نسبت به یکی از دختران هم‌کلاسی و چالش‌های او برای برقراری ارتباط پرداخته می‌شود. گاهی به نخ دادن و مخ زدن در شبکه‌های اجتماعی اشاره می‌شود که به نظر می‌رسد در دوبله اضافه شده باشند. مواردی از عاشقانه‌های زناشویی، نگاه‌های معنادار و آب‌تنی دونفره در سریال وجود دارد. در برخی قسمت‌ها صحنه‌هایی از رقص در مهمانی و باشگاه‌های شبانه وجود دارد که عمدتاً در دوبله حذف شده است.
  گاهی از عبارت‌های توهین‌آمیزی همچون وحشی، لعنتی، یا مرض داری، استفاده می‌شود. در مواردی بچه‌ها قیافه‌ی یکدیگر را مسخره یا یکی را به خاطر یک خال یا جوش زشت خطاب می‌کنند. سرکرده‌ی اهریمن‌ها نوک‌زبانی حرف می‌زند.
  سفر آنی شخصیت‌ها به بُعدها و سیاره‌های دیگر از طریق حفره‌های زمان-مکان ممکن است باعث کنجکاوی کودکان نسبت به موضوعات مربوط به فضا و زمان شود.
  تصاویر متعددی از درگیری و زد و خورد استار و مارکو با موجودات اهریمنی با ظاهر ترسناک و عجیب، با شاخ‌ها یا دندان‌های تیز و سلاح‌هایی همچون نیزه و گرز وجود دارد. استار با عصای جادویی‌اش حیوانات را به گونه‌های غول‌پیکر و جنگجو تبدیل می‌کند و مارکو در مبارزه با دیوها از فنون کاراته استفاده می‌کند. هرچند خشونت‌ها به شکلی فانتزی‌اند و پیامدی جز کوفتگی و کبودی ندارند. همچنین مواردی از سقوط اشیاء روی شخصیت‌ها، شلیک تیرهای لیزری از چشم، آتش‌سوزی، زدن با جارو و گاز گرفتن وجود دارد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال استار علیه نیروهای شیطان انیمیشنی دوبعدی در مورد شاهدختی به نام استار است که بنا به سنت خانوادگی در تولد ۱۴ سالگی‌اش عهده‌دار عصایی جادویی شده و باید نشان دهد لیاقت نگهداری آن را دارد. او پس از خراب‌کاری‌هایی، برای مدتی به زمین فرستاده می‌شود تا دور از گزند دیوهایی که قصد تصاحب عصا را دارند، مهارت استفاده از قدرت جادویی آن را بیاموزد. در زمین، با پسر هم‌کلاسی‌اش به نام مارکو آشنا می‌شود و قرار است در خانه‌ی آنها زندگی کند. مارکو به لحاظ شخصیتی در نقطه‌ی مقابل او قرار دارد، و استار در تجربه‌ی دوستی با او مسئولیت‌پذیری و کار گروهی را می‌آموزد. از سوی دیگر، مارکو نیز جرات می‌کند از حاشیه‌ی امن خود خارج شود و با ماجراجویی‌های استار همراهی کند. بزرگ‌ترها در این فیلم بیشتر شخصیت‌هایی خودخواه به تصویر کشیده می‌شوند که به دنبال خوش‌گذرانی‌های شخصی خود هستند و نسبت به امور بچه‌ها بی‌تفاوت‌اند.
  در این سریال، همچون فیلم‌های ابرقهرمانی، تقابل خیر و شر بسیار پررنگ است؛ در نتیجه، تصاویر متعددی از درگیری و زد و خورد استار و مارکو با موجودات اهریمنی با ظاهر ترسناک و عجیب و سلاح‌های تیز و برنده وجود دارد؛ هرچند خشونت‌ها به شکلی فانتزی‌اند و پیامدی جز کوفتگی و کبودی ندارند. استار از قدرت جادویی عصا و مارکو از فنون کاراته برای مبارزه با دیوها استفاده می‌کند. همچنین صحنه‌هایی از سقوط اشیا روی شخصیت‌ها، شلیک تیرهای لیزری از چشم، آتش‌سوزی و گاز گرفتن وجود دارد. در موارد متعددی نوجوان‌ها ظاهر یکدیگر را مسخره یا هم را زشت خطاب می‌کنند؛ به علاوه، در صحنه‌های مختلفی به روابط زناشویی والدین و احساسات عاشقانه‌ی مارکو نسبت به یکی از هم‌کلاسی‌ها پرداخته می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد یاد شده یا سؤال‌هایشان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  استار باترفلای شاهدختی است که بنا به سنت خانوادگی در تولد ۱۴ سالگی‌اش عهده‌دار نگهداری از یک عصای جادویی می‌شود. پس از خراب‌کاری‌های او، والدینش تصمیم می‌گیرند او را به جای دیگری بفرستند تا دور از گزند دیوها که قصد تصاحب عصا را دارند، مهارت‌های لازم برای استفاده از قدرت جادویی آن را بیاموزد. او وارد زمین می‌شود و با خانواده‌ی پسر هم‌کلاسی‌اش زندگی می‌کند. اما دشمنان اهریمنی از موقعیت جدید او باخبر می‌شوند و نبردشان را در زمین ادامه می‌دهند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان چرا استار باید استفاده از عصای جادویی‌اش را یاد بگیرد؟ شما در خانه چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارید؟
  شخصیت‌های استار و مارکو چطور یکدیگر را تکمیل می‌کنند؟ آیا شما بین دوستانتان کسی را می‌شناسید که تفاوت زیادی با شما داشته باشد؟ این تفاوت‌ها دوستی شما را چالش‌برانگیزتر می‌کند یا لذت‌بخش‌تر؟
  به نظر شما، بزرگ‌ترها در این سریال چه نقشی دارند؟ آیا به نیازهای بچه‌ها توجهی دارند و کمکشان می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["کودک و خانواده","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["کودک و خانواده","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵