اسلاگترا

(Slugterra)

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و اکشن از ماجراجویی‌های پسری نوجوان در سرزمینی افسانه‌ای و نبرد با سلطه‌جویی شرور

سال: 2012
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ایلای عطش زیادی برای ماجراجویی دارد و برای پیروزی و محافظت از اسلاگترا با تمام قدرت تلاش می‌کند. قهرمانی، دفاع از مظلوم، استقلال از خانواده و یافتن هویت فردی، بیشتر برای نوجوانان معنادار است تا کودکان. ایلای را به‌خاطر جثه‌ی کوچک و سن کمش دست‌کم می‌گیرند اما او در مبارزه با دکتر بلک مرحله به مرحله پیشرفت می‌کند و به کمک دوستانش چیزهای تازه‌ای می‌آموزد.
  ایلای شجاعانه به استقبال خطر می‌رود، از شکست‌هایش درس می‌گیرد و بی‌توجه به تحقیرهای دیگران هدف‌هایش را دنبال می‌کند. او تیم تشکیل می‌دهد و از مشورت و یاری آن‌ها استفاده می‌کند. اعضای تیم با هم همکاری و همدلی دارند. ایلای یاد می‌گیرد گاهی برای به دست آوردن چیزهای مهم باید برخی چیزهای ارزشمندش را هزینه کند. یکی از اعضای تیم دختر است و برخلاف کلیشه‌های جنسیتی، جنسیت او توانایی‌هایش را محدود نمی‌کند.
  حداقل در یک قسمت، در یک تیم سه‌نفره از سه برادر، یکی از پسرها دختر است و او را خواهر خطاب می‌کنند. یکی از افراد تیم ایلای تصاویری شبیه خالکوبی روی بدنش دارد. موضوع مبارزه برای نجات سرزمین موضوع کودکانه‌ای نیست.
  چند مورد کلمات و عبارات توهین‌آمیزی نظیر احمق، عوضی و بی‌خاصیت به کار می‌رود.
  در سرزمین اسلاگترا مبارزان اسلحه‌های مخصوصی دارند که با آن‌ها حلزون شلیک می‌کنند. ایلای، قهرمان داستان نیز برای شلیک با این اسلحه‌ها لحظه‌شماری می‌کرده و به توصیه‌ی پدرش تا پانزده سالگی صبر کرده است. حلزون‌ها پس از شلیک به موجوداتی غول‌پیکر و قدرتمند با توانایی‌های خاص تغییر شکل می‌دهند، که ممکن است برای برخی کودکان کوچک‌تر ترسناک باشد. حلزون‌های معمولی، در حالت عادی، دوست‌داشتنی و بانمک‌اند اما حلزون‌های ارتقایافته‌ی دکتر بلک سیاه‌رنگ و عصبانی‌اند. ایلای و دوستانش بارها در خطر قرار می‌گیرند و موارد متعددی از انفجار، آتش و خطر سقوط در مواد مذاب وجود دارد. حداقل در یک قسمت، قبیله‌ی سایه با قیافه‌های ترسناک نمایش داده می‌شود؛ ایلای سعی می‌کند نترسد و از میان آن‌ها به راهش ادامه دهد اما پس از اندکی، می‌ترسد و از همان راه برمی‌گردد. مواردی از زورگیری خیابانی وجود دارد که ایلای سعی می‌کند در آن مداخله کند. ابتدای سریال مرگ پدر ایلای نشان داده می‌شود و در طول داستان چند بار به آن اشاره می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اسلاگترا سریالی انیمیشنی درباره‌ی یک پسر نوجوان به نام ایلای شین است که پس از مرگ پدرش به سرزمینی افسانه‌ای می‌رود تا راه قهرمانانه‌ی پدرش را در محافظت از آن سرزمین ادامه دهد. ایلای عطش زیادی برای ماجراجویی دارد و برای رسیدن به پانزده سالگی که بتواند اسلحه‌های مخصوص اسلاگترا را به دست گیرد، لحظه‌شماری می‌کرده است. دیگران او را به خاطر جثه‌ی کوچک و سن کمش تحقیر می‌کنند اما او محکم و مصمم به راه خود ادامه می‌دهد. او دوستانی پیدا می‌کند که از آن‌ها چیزهای تازه‌ای می‌آموزد و در مبارزه‌ها از هم‌فکری و همیاری آن‌ها استفاده می‌کند. آن‌ها با هم متفاوت‌اند اما هدف مشترک‌شان در مبارزه با دکتر بلک شرور، آن‌ها را در یک تیم متحد می‌کند. یکی از اعضای تیم هم دختر است اما بر خلاف کلیشه‌ها، جنسیت او توانایی‌هایش را محدود نمی‌کند.
  در اسلاگترا، مبارزان اسلحه‌های ویژه‌ای دارند که با آن‌ها حلزون شلیک می‌کنند؛ حلزون‌های معمولی آرام و دوست‌داشتنی‌اند اما پس از شلیک به موجوداتی غول‌پیکر و قدرتمند تغییر شکل می‌دهند که ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. دکتر بلک حلزون‌ها را تغییر می‌دهد و از آن‌ها حلزون‌هایی سیاه‌رنگ و عصبانی با قدرتی بی‌نهایت می‌سازد. ایلای و دوستانش بارها در خطر قرار می‌گیرند و موارد متعددی از انفجار، آتش و ویرانی دیده می‌شود. قسمت اول سریال با صحنه‌ی نبرد و مرگ پدر ایلای آغاز می‌شود و در طول سریال بارها به آن اشاره می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه با والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند درباره‌ی موارد خشن و ترسناک آن گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ایلای شین، پس از مرگ پدرش، راه او را در جهانی زیرزمینی به نام اسلاگترا دنبال می‌کند. ساکنان آن‌جا با اسلحه‌های مخصوص‌شان حلزون‌هایی شلیک می‌کنند که به موجوداتی بزرگ‌تر با توانایی‌هایی خاص تغییر شکل می‌دهند. در هر مبارزه، برنده یکی از حلزون‌های بازنده را می‌گیرد و بدین‌ترتیب در پایان رقابت‌ها، برنده‌ی نهایی مجموعه‌ای از حلزون‌های مختلف به دست می‌آورد. دکتر بلک شریر حلزون‌ها را به موجوداتی ترسناک و خشن با قدرت بی‌نهایت تبدیل می‌کند که ممکن است باعث نابودی اسلاگترا شوند اما ایلای و تیمش سعی می‌کنند جلوی او را بگیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا بعضی بچه‌ها زورگیری می‌کنند؟ برای مقابله یا کنار آمدن با آن‌ها چکار می‌توان کرد؟
  در مورد پویش‌های اجتماعی چه می‌دانید؟ آیا علاقه‌ای به شرکت در آن‌ها دارید؟
  آیا در زندگی واقعی کسانی را شرور می‌دانید؟ رفتار آن‌ها چه آسیبی به دیگران می‌زند؟ آیا تاکنون در مقابل آن‌ها ایستاده‌اید و تا چه اندازه موفق بوده‌اید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","اکشن"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۲