اسمورف‌ها

(The Smurfs)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی آدم کوچولوهایی آبی‌رنگ، و تلاش و همکاری آن‌ها برای حل چالش‌ها و تعارض‌هایشان

سال: 1981
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  اسمورف‌ها کوتوله‌هایی هم‌شکل و هم‌اندازه‌اند که هر یک ویژگی خاص خود را دارد. تلاش آن‌ها برای همکاری و حفظ یکپارچگی‌شان، با وجود تفاوت‌هایی که دارند، ممکن است برای کودکان معنادار باشد. ضمن این‌که بسیاری از چالش‌ها و مسائل روزمره‌شان مثل دوستی و ارتباط با یکدیگر، شیطنت، بازی و قهر و آشتی، برای خردسالان همذات‌پندارانه‌اند.
  هر یک از اسمورف‌ها شخصیت خاص خود را دارد، یکی شکمو، یکی دست ‌و پا چلفتی، یکی تنبل. در این میان، بابا اسمورف است که باعث اتحاد و راهنمای اسمورف‌هاست. آن‌ها با همکاری هم می‌توانند مشکلات را حل کنند. آن‌ها گاهی شیطنت می‌کنند یا مرتکب اشتباه می‌شوند. اشتباه یکی از آن‌ها می‌تواند کل اسمورف‌ها را به خطر بیندازد.
  یکی از اسمورف‌ها روی بازویش نقش قلب و تیری در میان آن دارد. اسمورفیت تنها شخصیت زن داستان است و گاهی نگاه‌ها و حرکات عشوه‌آمیزی دارد. گارگامل گاهی بعد از شکست‌هایش سر خود را به دیوار یا درخت می‌کوبد.
  بعضی از عبارت‌های خلاقانه به عنوان دشنام استفاده شده‌اند: اسمورف‌زاده، دهان را اسمورف کردن، اسمورف شدن. همچنین ناسزاهایی همچون لاغرمردنی، احمق، بی‌کله، گم شو، گور بابا، اغلب توسط گارگامل و گاهی توسط اسمورف‌ها به کار می‌رود.
  اسمورف‌ها در موارد متعددی با هم رقابت یا دعوا می‌کنند و گاهی در دعوا از چماق استفاده می‌کنند. گارگامل قصد نابودی آن‌ها را دارد و پیوسته از مرگ یا خوردن آن‌ها صحبت می‌کند. در برخی از قسمت‌های آن، موجودات ترسناک مثل اژدها یا راه ‌رفتن درخت‌ها وجود دارد، یا شخصیت‌ها به یکدیگر تبدیل می‌شوند که ممکن است باعث اضطراب کوچک‌ترها شود. اسمورف‌ها گاهی از جادوی گارگامل علیه خود او استفاده می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال اسمورف‌ها انیمیشنی از تصاویر متحرک دوبعدی بر اساس یک مجموعه‌ی مصور به همین نام اثر پیو، هنرمند بلژیکی است. اسمورف‌ها آدم کوچولوهای آبی‌رنگی هستند که در کارها با هم همکاری دارند و تلاش می‌کنند دهکده‌شان را از شر جادوگری بدذات مصون نگه دارند. از سوی دیگر، جادوگر بدذات همیشه در تلاش است تا به دهکده‌ی اسمورف‌ها راه یابد و برای از بین بردن آن‌ها نقشه می‌کشد. همه‌ی اسمورف‌ها هم‌شکل و هم‌اندازه‌اند، جز اسمورفیت (گل‌نمک) که دختری با موهای بلوند و کفش‌های پاشنه‌دار، و بابا اسمورف که پیرمردی با ریش‌های سفید است. آن‌ها در هر قسمت با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شوند، و به کمک یکدیگر و با راهنمایی‌های بابا اسمورف برای حل آن تلاش می‌کنند. همکاری و کار گروهی از ارزش‌های مورد تأکید این سریال است.
  اسمورف‌ها در موقعیت‌های مختلف با هم رقابت یا دعوا می‌کنند، با چماق یکدیگر را می‌زنند یا یکدیگر را به اطراف پرتاب می‌کنند؛ هرچند در نهایت کسی آسیبی نمی‌بیند. دعواها معمولاً با پادرمیانی یا تدبیر بابا اسمورف خاتمه می‌یابد. جادوگر شرور همیشه در مورد مرگ یا خوردن آن‌ها صحبت می‌کند. در برخی قسمت‌ها نیز موجودات ترسناکی نظیر اژدها یا درختان متحرک وجود دارند یا شخصیت‌ها به یکدیگر تبدیل می‌شوند، که ممکن است برای کوچک‌ترها اضطراب‌آور باشد. در سریال، عبارت‌های خلاقانه‌ی اسمورفی به عنوان دشنام، و ناسزاهای مرسوم بارها استفاده می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد موارد مطرح‌ شده با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اسمورف‌ها آدم کوچولوهای آبی‌رنگی هستند که با هم تلاش می‌کنند تا دهکده‌شان را سر پا و از شر جادوگر بدذات مصون نگه دارند. از طرف دیگر، جادوگر بدذات همیشه در تلاش است تا به دهکده‌ی اسمورف‌ها راه یابد و برای از بین بردن آن‌ها نقشه می‌کشد. اسمورف‌ها در هر قسمت با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شوند اما به کمک یکدیگر و با راهنمایی‌های بابا اسمورف از پس آن برمی‌آیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اسمورف‌ها در این قسمت چه درسی گرفتند؟ آن‌ها چگونه موفق شدند بر مشکل غلبه کنند؟
  آیا همیشه بهتر است کاری که گروه می‌گوید انجام دهیم، یا گاهی لازم است به خودمان فکر کنیم؟ تفاوت این دو در چیست؟
  اسمورف‌ها همکاری و تعامل خود را چگونه نشان می‌دهند؟ چرا این خصلت‌ها ارزشمند و مهم‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۱۹۸۱