اسکردی سنجابه

(Scaredy Squirrel)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی یک سنجاب کارمند و بدبیاری‌های همیشگی او در رابطه با رییس و همکارانش

سال: 2010
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و ماجراجویی‌های اسکردی و دیو، دوستی بین آن‌ها و دردسرهایی که در هر قسمت برایشان پیش می‌آید، می‌توانند برای کودکان قابل ارتباط باشند. بعضی از ویژگی‌های شخصیتی اسکردی مثل خوش‌باوری کودکانه‌اش و این‌که همیشه مورد بی‌توجهی دیگران قرار می‌گیرد هم ممکن است برای کودکان معنادار باشد.
  اسکردی شخصیتی مثبت و خوش‌بین دارد و هیچ اتفاق بدی نمی‌تواند روحیه‌ی او را خراب کند و او را ناامید کند.
  شخصیت‌ها درواقع بزرگسال‌اند و مناسبات بین آن‌ها هم مناسبات بزرگسالانه‌ای مثل رابطه‌ی رییس و کارمندی است.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که خیلی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: چندش‌آور، مسخره، احمق، گستاخ، چرندیات، پررو، گندکاری، دهنت رو ببند، لهت می‌کنم، مزخرف، خرشانس، حراف، رو مخ. یکی از شخصیت‌ها مدام آروغ می‌زند.
  سریال پر از اتفاقاتی مثل زد و خورد، تعقیب و گریز، افتادن و پرت شدن است. رییس اسکردی از اذیت و آزار دیگران لذت می‌برد و یکی از کسانی که همیشه او را اذیت می‌کند اسکردی است. اسکردی در خیلی از قسمت‌ها پشت هم بدشانسی می‌آورد. او خیلی وقت‌ها نگران تنبیه شدن از جانب رییس است. او حتی در اثر بدبیاری، به زندان می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که اقتباسی آزاد از مجموعه کتاب‌هایی با همین نام، اثر ملانی وات است، درباره‌ی یک سنجاب پرانرژی و خوش‌قلب به نام اسکردی است که در کنار دوست و همکارش، راسویی به نام دیو، در یک سوپرمارکتی کار می‌کند و در هر قسمت، بدبیاری‌ها و دردسرهای بسیاری را تجربه می‌کند. اسکردی با روحیه‌ی خوبی که دارد و با استفاده از خلاقیت و توانایی فوق‌العاده‌اش در چیدمان، عموم این موقعیت‌ها را با خیر و خوشی از سر می‌گذراند و هیچ وقت خسته و ناامید نمی‌شود. او رییسی بدجنس دارد که از آزار و اذیت دیگران لذت می‌برد و یکی از کسانی که همیشه اذیت می‌کند، اسکردی است. بقیه‌ی همکاران اسکردی هم افرادی بی‌تفاوت و منفعت‌طلب هستند که در موقعیت‌های مختلف سعی دارند با انداختن همه‌ی تقصیرها به گردن اسکردی، توجه رییس را به خود جلب کنند. داستان‌ها در فضایی طنز و بامزه اتفاق می‌افتند و به نظر نمی‌رسد غیر از سرگرمی، پیام خاصی داشته باشند.
  اسکردی همیشه در حال بدبیاری است و اتفاقاتی مثل افتادن و پرت شدن، تعقیب و گریز، خوردن به در و دیوار و کتک خوردن، در همه‌ی قسمت‌ها برای او و دیگران رخ می‌‌دهد. رفتارهای آزارگرانه‌ی رییس او هم می‌تواند برای کودکان آزاردهنده باشد؛ هرچند ممکن است برای کودکانی که چنین تجربه‌هایی دارند، هم‌ذات‌پندارانه هم باشد. در نسخه‌ی دوبله از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیادی استفاده شده است. با وجود این‌که فضای طنز و بامزه‌ی سریال و ماجراهایی که برای اسکردی و دیو پیش می‌آید، می‌توانند برای کودکان جالب و سرگرم‌کننده باشند، موضوعات داستان‌ها و مناسبات بین شخصیت‌ها بزرگسالانه‌اند؛ مثلا بخش زیادی از اتفاقات، مربوط به روابط رییس و کارمندی یا روابط منفعت‌جویانه‌ی بین همکاران است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اسکردی یک سنجاب نارنجی پرانرژی است که با دوستش، دیو، که یک راسوی آبی است، در شهر خیالی بالسا زندگی می‌کنند. اغلب ماجراهای این سریال در یک سوپرمارکتی که محل کار آن‌هاست اتفاق می‌افتد. اسکردی با مهارتی که در چیدمان دارد، به عنوان قفسه‌چین کار می‌کند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان شخصیت‌های این سریال بچه‌اند یا آدم‌بزرگ؟ فکر می‌کنید این سریال برای بچه‌ها ساخته شده یا بزرگ‌ترها؟
  شما چه چیزی را در این سریال دوست دارید؟ از کدام شخصیت بیشتر خوشتان می‌آید؟
  به نظر شما اسکردی و دیو با هم دوست‌اند؟ چه چیزی در رابطه‌ی آن‌ها وجود دارد که شبیه رابطه‌ی دوستانه است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۰۴
  رتبه MPAA TV-Y۷
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده کانادا
  استودیو Corus Entertainment، Nelvana
  بازیگران پاتریک مک کنا، تری مک گورین، جاناتان گولد
  سال انتشار ۲۰۱۰