اسکروچ و جوجه ‌اردک‌ها

(DuckTales)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند جوجه اردک و ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار دایی‌بزرگ ثرومندشان، با تأکید بر اهمیت خانواده

سال: 2017
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط جوجه اردک‌ها با هم و با دایی اسکروچ، دردسرهایی که برای او درست می‌کنند، ماجراجویی‌هایشان در کنار هم و چالش‌هایی که در این ماجراها برایشان پیش می‌آید و در نهایت، حفظ دوستی و ارتباط محبت‌آمیز خانوادگی بین آن‌ها، همگی می‌توانند برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادار باشند.
  اسکروچ با وجود این‌که ابتدا از آمدن جوجه اردک‌ها به خانه‌اش ناراضی است و با آن‌ها بدرفتاری می‌کند اما در ادامه رابطه‌ی خوبی با آن‌ها برقرار می‌کند آن‌ها را به سفرهایش می‌برد و روحیه‌ی اکتشاف و ماجراجویی را در آن‌ها زنده نگه می‌دارد. حضور بچه‌ها باعث می‌شود او کمی از موضوع ثروت فاصله بگیرد و به موضوعاتی مثل خانواده هم فکر کند. جوجه اردک‌ها کنجکاو و ماجراجو هستند و از چالش‌ها و مسائل استقبال می‌کنند. آن‌ها در موقعیت‌های سخت از هم حمایت می‌کند و ارتباط خوب و دوستانه‌ای با هم و با وبی، نوه‌ی خدمتکار خانه، دارند. وبی و پسران، چه در ظاهر و چه در شخصیت و رفتارهایشان، شبیه کلیشه‌های مرسوم دختر و پسر نیستند.
  به موضوعاتی مثل شکنجه، توطئه و قتل بارها اشاره می‌شود؛ همچنین به ثروت دایی اسکروچ.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشنی استفاده شده: تنبل بیکاره، دست و پا چلفتی، مسخره، احمق،‌ حسابت رو می‌رسم، بدجنس، چطور جرئت می‌کنید؟، شکست‌خورده‌ها.
  خیلی از ماجراجویی‌های شخصیت‌ها در مکان‌هایی رخ می‌دهند که دارای ارزش تاریخی یا افسانه‌ای هستند؛ مثل شهر آتلانتیس. اگرچه داستان‌ها خیالی و فانتزی‌اند ولی ممکن است کودکان را به آشنایی بیشتر با این مکان‌ها ترغیب کنند.
  فضای ترس و تعلیق در داستان‌ها وجود دارد. شخصیت‌ها در بیشتر قسمت‌ها در تلاش برای مبارزه با دشمنان‌شان هستند. آن‌ها از انواع سلاح‌های سرد مثل شمشیر و چاقو استفاده می‌کنند یا به موضوعاتی مثل شکنجه و قتل اشاره می‌کنند؛ هرچند در هیچ یک از این موقعیت‌ها کسی آسیبی نمی‌بیند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که نسخه‌ی بازسازی شده از سریالی قدیمی با همین نام است و در فارسی، اسکروچ و جوجه ‌اردک‌ها نام گرفته، درباره‌ی سه جوجه اردک است که قرار است مدتی را در خانه‌ی دایی ثروتمند و ماجراجوی مادرشان، اسکروچ معروف بگذرانند. با ورود آن‌ها به خانه‌ی اسکروچ، روحیه‌ی ماجراجویی خفته‌ی او دوباره بیدار می‌شود و بچه‌ها در کنار دایی‌بزرگ و دوست تازه‌شان، وبی، در هر قسمت به سفری اکتشافی و پرحادثه می‌روند و تجربه‌های هیجان‌انگیزی را از سر می‌گذرانند. آن‌ها در سفرهایشان چیزهای زیادی از اسکروچ یاد می‌گیرند و به‌تدریج، به او که شبیه پدربزرگ‌هاست، علاقه‌مند می‌شوند. اسکروچ ثروتمند هم که در زندگی تنها به پول و دارایی فکر می‌کند، در کنار بچه‌ها فرصت می‌کند تا به موضوعاتی غیر از پول هم بپردازد و لذت ارتباط دوستانه با بچه‌ها و ماجراجویی در کنار آن‌ها را تجربه کند. این سریال بر ارزش و اهمیت خانواده تأکید می‌کند و سعی دارد با نشان دادن لذت فعالیت‌های جمعی خانوادگی، به کودکان و بزرگ‌ترها یادآوری کند که در کنار اعضای خانواده هم می‌توان لحظات خوب و مفرحی داشت.
  فضای ترس و تعلیق در داستان‌ها زیاد است. شخصیت‌ها در بیشتر قسمت‌ها در تلاش برای مبارزه با دشمنان‌شان هستند و برای این کار، از انواع سلاح‌های سرد مثل شمشیر و چاقو استفاده می‌کنند؛ هرچند در هیچ یک از این موقعیت‌ها کسی آسیبی نمی‌بیند. به موضوعاتی مثل شکنجه، توطئه و قتل بارها اشاره می‌شود؛ همچنین به ثروت دایی اسکروچ. دنبال کردن خط داستان‌ها نیز ممکن است برای کوچک‌ترها دشوار باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  سه جوجه اردک به نام‌های هیویی، دویی و لویی همراه دایی‌شان، دانلد داک، به منزل دایی بزرگ‌شان، اسکروچ ثروتمند و ماجراجو می‌روند تا مدتی پیش او زندگی کنند. آن‌ها در خانه‌ی دایی با جوجه اردک دختری به نام وبی آشنا می‌شوند که مادربزرگش خدمتکار خانه است. با ورود بچه‌ها به آن‌جا، حس خفته‌ی ماجراجویی در اسکروچ بیدار می‌شود و همراه جوجه اردک‌ها به سراغ ماجراهای هیجان‌انگیز و پرحادثه‌ای می‌رود که یادگار زندگی گذشته‌ی او هستند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  اسکروچ بعد از مواجه شدن با جوجه اردک‌ها چه تغییراتی کرد؟ به نظر شما چه چیزی باعث شد او تغییر کند؟
  شما تا به حال تجربه‌های جالبی با افراد مسن خانواده داشته‌اید؟ به نظرتان ارتباط و فعالیت با آن‌ها چه تفاوت‌هایی با ارتباط با والدین دارد؟
  در این سریال به موضوع خانواده پرداخته می‌شود. به نظر شما چه کسانی خانواده‌اند؟ فکر می‌کنید اعضای خانواده حتماً باید رابطه‌ی خونی داشته باشند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴۹
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۷