افسانه‌ی سه برادر

(Romance of the Three Kingdoms)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و حماسی درباره‌ی پیمان برادری سه جنگجوی چینی برای متحد کردن کشورشان، و مبارزات و شجاعت‌های آن‌ها در این مسیر

سال: 2009
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  مبارزات سه برادر برای برقراری صلح، و اتحاد و همکاری آن‌ها با هم می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل ارتباط باشد. مناسبات سیاسی حاکم بر کشور و تنازع بین نیروهای قدرت نیز برای نوجوانان قابل درک و معنادار است.
  سه برادر شجاع، خوش‌قلب و بااراده‌اند. آن‌ها برای بازگرداندن صلح و آرامش به کشور فداکاری‌های زیادی می‌کنند و با همه‌ی توان‌شان با دشمنان مبارزه می‌کنند. آن‌ها هوای یکدیگر را دارند و در همه‌ی موقعیت‌های دشوار از مشورت و حمایت هم بهره می‌برند. ایمان این سه جنگجو به هدف‌شان و امیدی که به پیروزی دارند، به آن‌ها انگیزه می‌دهد که تاب بیاورند و از شکست نترسند. آن‌ها باور دارند که اگر قرار است برای کشور کاری بکنند، باید قوانینش را بشناسند و به این قوانین احترام بگذارند؛ بنابراین برای رسیدن به هدف، مراقب‌اند به آتش شورش‌های داخلی دامن نزنند.
  بخش‌های مربوط به ارتباط بین یکی از جنگجویان و همسرش و عموم صحنه‌هایی که به رابطه‌ی بین زنان و مردان می‌پردازند، در نسخه‌ی دوبله حذف شده‌اند. شخصیت‌ها در موقعیت‌های زیادی در حال نوشیدن نمایش داده می‌شوند ولی به اسم نوشیدنی اشاره نمی‌شود. موضوعات سیاسی جاری در داستان، مناسبات قدرت بین شخصیت‌ها و مبارزات آن‌ها برای برقراری صلح، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن استفاده می‌شود: بکشیدشون، حیوونا، حساب‌شون رو برس، به دردنخور، نادون، خائن، من می‌دونم با تو، ترسوی بزدل. لحن شخصیت‌ها در بیشتر موقعیت‌ها تند و خشن یا همراه با تحقیر و تمسخر است.
  فضای سریال مربوط به دوره‌ای از تاریخ چین است که کشور دچار بحران داخلی شده و امپراطوری چین در معرض فروپاشی است. اتفاقات این دوران و نقش گروه‌های مختلف در شکل‌گیری و به ثمر رسیدن این اتفاقات، می‌تواند برای مخاطبان آموزنده باشد.
  داستان این سریال در کشور چین اتفاق می‌افتد و به بخش‌هایی از فرهنگ این کشور، از جمله معماری و بناهای آن، پوشش و ظاهر مردم و نیز به قسمت‌هایی از سبک زندگی آن‌ها در خوردن و ارتباط با هم پرداخته است.
  در طول سریال شاهد جنگ و ویرانی، قتل و غارت، و کشت و کشتار مردم و نظامیان هستیم. جنگجویان با روش‌های مختلف، مخالفان‌شان را از بین می‌برند؛ آن‌ها را با شمشیر و نیزه می‌کشند یا با شلاق شکنجه می‌کنند. آتش‌سوزی و انفجار در طول سریال بارها اتفاق می‌افتد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی یکی از چندین سریالی است که با اقتباس از رمان عاشقانه‌ی سه پادشاهی، اثر لو گوانژونگ ساخته شده و در فارسی، افسانه‌ی سه برادر نام گرفته است. داستان این سریال که آمیخته‌ای از تاریخ و افسانه است، در روزگاری دور در چین اتفاق می‌افتد؛ زمانی که امپراتوری بزرگ چین با فساد و استبداد دست و پنجه نرم می‌کند و بسیاری از فرماندهان ارتش دست به توطئه‌های پیاپی برای برکناری امپراتور می‌زنند و شورشیان داخلی با قتل و غارت مردم، کشور را تا آستانه‌ی فروپاشی رسانده‌اند. در این میان، سه جنگجوی دلاور به نام‌های لیو بی، ژانگ فِی و گوان یو، که نسبت به سرنوشت کشور و مردمشان احساس مسئولیت می‌کنند، با هم پیمان برادری می‌بندند که تا آخرین نفس با شورشیان و قدرت‌طلبان مبارزه کنند و اتحاد و صلح را به سرزمین‌شان بازگردانند. آن‌ها با دسیسه‌ها و توطئه‌های متعددی از جانب فرماندهان نظامی و شخصیت‌های سیاسی دیگری در کشور مواجه می‌شوند و بارها شکست می‌خورند، اما امید و آرمان‌خواهی‌شان، و نیز اعتمادی که به هم و به هدف‌شان دارند به آن‌ها کمک می‌کند تا با تمام توان ادامه دهند و موفق شوند سال‌های سیاه و خونین جنگ داخلی را پشت‌سر بگذارند و آرامش را به کشورشان بازگردانند. اتحاد، وفای به عهد، حمایت از هم و ایستادگی بر سر عقیده و آرمان، از موضوعات برجسته در این داستان‌اند.
  در طول سریال شاهد جنگ و ویرانی، قتل و غارت، و کشت و کشتار مردم و نظامیان هستیم. جنگجویان با روش‌های مختلف، مخالفان‌شان را از بین می‌برند؛ آن‌ها را با شمشیر و نیزه می‌کشند یا با شلاق شکنجه می‌کنند. آتش‌سوزی و انفجار در طول سریال بارها اتفاق می‌افتد. موضوعات سیاسی جاری در داستان، مناسبات قدرت بین شخصیت‌ها و مبارزات آن‌ها برای برقراری صلح، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند؛ هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند. از آن‌جایی که فضای سریال مربوط به دوره‌ای از تاریخ چین است که کشور دچار بحران داخلی شده، اتفاقات این دوران و نقش گروه‌های مختلف در شکل‌گیری و به ثمر رسیدن این اتفاقات، می‌تواند برای مخاطبان آموزنده باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا در صورت نیاز فرصت داشته باشند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال‌های پایانی امپراتوری هان در کشور چین، دولت مرکزی دچار فساد بسیار شده و کشور به‌خاطر قدرت‌طلبی فرماندهان ارتش، گرفتار جنگ‌ها و شورش‌های داخلی و نیز قتل و غارت‌های گروهی به نام کلاه‌زردها شده است. در این میان، سه جنگجوی دلاور به نام‌های لیو بی، ژانگ ‌فِی و گوا‌ن‌ یو با یکدیگر پیمان برادری می‌بندند تا صلح و عدالت را به کشور برگردانند. اما آن‌ها در مقابل نخست‌وزیر حیله‌گر کشور، سائو سائو قرار می‌گیرند که با آن‌ها به مقابله برمی‌خیزد و اجازه نمی‌دهد کشور روی آرامش و صلح را ببیند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  کدام یک از شخصیت‌های این سریال را بیشتر دوست دارید؟ او چه ویژگی‌هایی دارد که می‌پسندید؟
  در مورد تاریخ کشور چین چیزی می‌دانستید؟ این سریال به شما کمک کرد در مورد تاریخ این کشور بیشتر بدانید؟
  فکر می‌کنید ساخت سریال‌ها و فیلم‌هایی که به تاریخ یک کشور می‌پردازند، چقدر اهمیت دارند؟ به نظرتان تأثیر آن‌ها روی زندگی امروز مردم آن کشورها چیست؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","حماسی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","حماسی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۰۹