السون و ولسون

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی عروسکی و آموزشی درباره‌ی دو برادر و چالش‌های همیشگی آن‌ها با موجودی وسوسه‌گر، با تأکید بر بهداشت دهان و دندان و مراقبت از آن‌ها

سال: 1374
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های السون و دون دون، ارتباط و دوستی بین السون و ولسون و مسائلی که در ارتباط با دون دون برایشان پیش می‌آید، برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  ولسون برادری حمایتگر و مهربان است که همیشه سعی دارد از السون مراقبت و به او کمک کند. با وجود این‌که دون دون السون و ولسون را گول می‌زند، ولسون سعی می‌کند گول او را نخورد و به السون هم کمک کند تا گول نخورد. کبوترها هم با وجود این‌که کاری نمی‌کنند، همیشه نگران السون و وسوسه‌های دون دون‌اند.
  گاهی از کلمات و عبارات توهین‌آمیز استفاده شده: کله‌ی پوک، منو مسخره کردی؟، خودشو لوس کرده. گاهی هم لحن شخصیت‌ها، به‌خصوص ولسون سرزنش‌آمیز است.
  کودکان با موضوعاتی مثل بهداشت و ایمنی فردی، مراقبت از دهان و دندان و مسئولیت‌پذیری و توجه به دیگران آشنا می‌شوند.
  به‌خاطر وسوسه‌های همیشگی دون دون و نگرانی مدام شخصیت‌ها بابت گول خوردن السون، فضای حاکم بر سریال دلهره‌آور است و ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال عروسکی درباره‌ی ماجراهای دو برادر عروسکی به نام‌های السون و ولسون است. السون شیطان و بازیگوش است و ولسون عاقل و حمایتگر. موجودی به نام دون دون که همیشه سعی دارد آن‌ها را گول بزند، شخصیت دیگر سریال است که السون و ولسون همیشه باید در مقابل وسوسه‌های او مقاومت کنند اما السون گاهی فریب حرف‌های دون دون را می‌خورد. بیشتر وسوسه‌های دون دون در مورد رفتارهای درست فردی و اجتماعی است؛ مثلاً سعی دارد آن‌ها را وسوسه کند تا با دندان پسته و فندق بشکنند تا دندان‌هایشان خراب شوند یا با سروصدایشان مزاحم دیگران شوند. دو کبوتر خواهر هم که روی درخت همان نزدیکی زندگی می‌کنند، همیشه حواس‌شان به آن‌ها هست و نگران دردسرهایی‌اند که دون دون برای السون درست می‌کند.
  این سریال سعی دارد با نمایش دادن پیامدهای رفتارهای اشتباه، به کودکان یاد بدهد رفتارهای درست را انتخاب کنند و به خودشان آسیب نرسانند و دیگران را هم آزار ندهند. بنابراین، عموم داستان‌ها رویکردی سرزنش‌آمیز دارند و گاهی ارتباط شخصیت‌ها با هم همراه با سرزنش یا تمسخر است. درواقع، پیام کلی سریال این است که شیطنت‌های کودکانه پذیرفتنی نیستند و کودکی که عاقلانه و بالغانه رفتار می‌کند، مورد پسند است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های آن با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  دو پسربچه‌ی عروسکی و بازیگوش به نام‌های السون و ولسون در کلبه‌ی کوچکی زندگی می‌کنند. کنار کلبه‌ی آن‌ها و روی تنه‌ی یک درخت، دو خواهر کبوتر زندگی می‌کنند که همیشه شاهد ماجراهای السون و ولسون‌اند و گاهی برایشان نگران می‌شوند؛ چون موجود گنده‌ای به نام دون دون همیشه سعی دارد السون و ولسون را گول بزند تا کارهای بد بکنند، مزاحم دیگران شوند یا از دندان‌هایشان مراقبت نکنند تا خراب شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما چرا دون دون همیشه می‌خواهد السون و ولسون را گول بزند؟ او عمداً می‌خواهد آن‌ها را اذیت کند؟
  کبوترها شما را یاد کسی می‌اندازند؟ شما فکر می‌کنید آن‌ها چه کمکی می‌توانند به السون و ولسون بکنند؟
  رابطه‌ی بین السون و ولسون را دوست دارید؟ به نظرتان السون چه احساسی نسبت به ولسون دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["عروسکی","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["عروسکی","آموزشی"]
  مدت زمان ۱۳
  سال انتشار ۱۳۷۴