المپیک حلزونی

(Snailympics)

thumbnail
۷ سال به بالا
۵ تا ۷ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ورزشی درباره‌ی گروهی حلزون و تلاش آن‌ها برای افزایش توانمندی‌هایشان در رشته‌های ورزشی و شرکت در مسابقات المپیک

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط حلزون‌ها با هم و مسائل و تجربه‌های روزمره‌شان، مثل رقابت با هم، دوستی و همکاری، و تلاش برای بردن برای کودکان قابل ارتباط‌اند.
  حلزون‌ها عموماً خوش‌رفتار و مهربان‌اند، برای رشد و پیشرفت تلاش می‌کنند، ناامید نمی‌شوند، به هم کمک می‌کنند و اگر اشتباهی کنند سعی می‌کنند جبران کنند.
  موضوع اصلی این سریال یعنی آماده شدن برای رقابت‌های المپیک یا موضوعاتی مثل تقلب در مسابقه و دوستی در عین رقابت، موضوعات معنادار و قابل ارتباطی در جهان کودکان نیستند.
  کودکان با موضوع مسابقه و برگزاری مسابقات در المپیک کمی آشنا می‌شوند. همچنین به موضوعاتی مثل تمرین و تلاش برای رسیدن به موفقیت پرداخته می‌شود.
  در بعضی قسمت‌ها اتفاقاتی می‌افتد که ممکن است کوچک‌ترها را بترساند؛ مثلاً دم حلزونی در تردمیل گیر می‌کند. گاهی هم حلزون‌ها برای بردن در مسابقات علیه هم کارشکنی می‌کنند و می‌خواهند با تقلب برنده شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی تعدادی حلزون ورزشکار است که می‌خواهند در دور بعدی المپیک شرکت کنند. آن‌ها با راهنمایی‌های یک مربی باتجربه، هر روز در حال تمرین و تلاش برای ارتقای توانمندی‌های خود در رشته‌های مختلف ورزشی هستند. گاهی هم برای پیروزی بر رقبایشان تقلب می‌کنند ولی در نهایت متوجه می‌شوند که بهتر است برای برنده شدن بر توانایی‌های خودشان متکی باشند و با تلاش و تمرین بیشتر به نتیجه‌ی دلخواه‌شان برسند. آن‌ها در عین این‌که با هم رقابت می‌کنند، با هم دوست‌اند و در موقعیت‌هایی که دیگری نیاز به کمک داشته باشد، از او حمایت می‌کنند. این سریال سعی دارد موضوعاتی مثل اخلاق ورزشی، احترام به رقبا و اهمیت کار گروهی برای رسیدن به نتیجه را برجسته کند.
  موضوع اصلی سریال که آماده شدن برای مسابقات المپیک است، موضوع کودکانه‌ای نیست. حواشی این موضوع، مثل تقلب برای برنده شدن یا دوستی در عین رقابت نیز موضوعات معناداری در جهان کودکان نیستند و اگر هم کودکان به این موضوعات علاقه نشان می‌دهند، عموماً تحت‌تأثیر همنشینی مستمر با بزرگ‌ترها یا حضور پررنگ رسانه‌هاست. رقابت برای کودکان، آن‌ هم در سطح آماده شدن برای مسابقات بزرگی مثل المپیک، به‌خاطر ذهنیت مطلق‌گرایشان، سنگین و اضطراب‌آور است. دوستی در بیرون زمین و رقابت داخل زمین هم به همین دلیل برایشان قابل هضم نیست و عموماً منجر به از بین رفتن رفاقت‌هایشان می‌شود. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۵ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۵ تا ۷ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعاتی مثل مسابقه و رقابت و احساس‌هایشان در این موقعیت‌ها با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گروهی از حلزون‌های سختکوش در استادیومی کوچک، مشغول آماده‌سازی برای شرکت در مسابقات المپیک‌اند. آن‌ها با کمک‌ها و راهنمایی‌ها یک مربی باتجربه و با تمرین و تلاش زیاد سعی دارند توانمندی‌های خود را افزایش دهند و در مسابقات مقدماتی پیروز شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  شما به شرکت در مسابقه علاقه دارید؟ وقتی مسابقه می‌دهید چه احساسی دارید؟ اگر در مسابقه برنده نشوید چه احساسی پیدا می‌کنید؟
  به نظر شما دوستان می‌توانند با هم مسابقه بدهند؟ اگر یکی ببرد و یکی ببازد، نسبت به هم چه احساسی پیدا می‌کنند؟
  شما فکر می‌کنید کوچک‌ترها و بزرگ‌ترها در مورد مسابقه با هم تفاوت دارند؟ وقتی بزرگ‌ترها در مسابقه ببازند چه احساسی پیدا می‌کنند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ورزشی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۲۰۰۱