انتقام جویان توکیو

(Tokyo Revengers)
thumbnail
۱۶ سال به بالا
۱۴ تا ۱۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و علمی تخیلی درباره‌ی سفر پسری نوجوان به گذشته، تلاش او و دوستانش برای جلوگیری از شرارت به همراه تجربه‌ی عشق

سال: 2021
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تاکیمیچی پسری تنها و منزوی است که از گذشته‌ی خود به شدت احساس سرشکستگی و ناامیدی دارد. او با فرار از ترس‌ها و ضعف‌های خود، می‌خواهد خاطرات تلخ گذشته را فراموش کند، اما با آغاز سفر زمانی‌اش به گذشته، مجدد با تمام آن تحقیرها روبرو می‌شود. او و دوستان دوران راهنمایی‌اش، زیردست گروهی نوجوان و بزهکار بوده‌اند و مدام از طرف آن‌ها مورد آزار و زورگویی قرار می‌گرفته‌اند. البته در مقابل، بین دوستان تاکیمیچی فضایی گرم و صمیمی و حمایت‌گرانه وجود داشته است. تاکیمیچی در سفر زمانی خود، به سراغ دوست و عشق قدیمی‌اش، هیناتا می‌رود و اگرچه از واقعه‌ی مرگ او در آینده به شدت اندوهناک است، اما در کنار او احساس آرامش و اعتماد به نفس پیدا می‌کنند. هیناتا به او توجه دارد و رابطه‌ای حمایت‌گرانه بینشان برقرار است. این سفر باعث شناخت بهتر تاکیمیچی و بقیه‌ی شخصیت‌های مثبت از قدرت‌های درونی‌شان می‌شود. تاکیمیچی به همراه نائوتو درصدد ایجاد تغییر در آینده و نجات هیناتا و بقیه‌ی مردم شهر از دست گنگ خلافکار توکیو مانجی هستند و این آرمان برای آن دو آنقدر پررنگ است که علی‌رغم ترس‌های عمیق‌شان از آن گروه شرور، دوباره روحیه‌ی امید و انگیزه‌ی مبارزه با شرارت در آن‌ها بیدار می‌شود.
  تاکیمیچی از گروه توکیو مانجی به شدت می‌ترسد، ولی برای نجات جان هیناتا و بقیه‌ی دوستانش، به شکلی حیرت‌آور در مقابل خلافکاران ایستادگی می‌کند، تسلیم نمی‌شود و سعی دارد بر ترس‌های عمیق خود غلبه کند و به جای فرار از مشکلات، به حل آن‌ها بپردازد. او به همراه نائوتو، راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیدا می‌کنند تا نفوذ به گروه خلافکار توکیو مانجی و تاثیرگذاری بر آن‌ها را که امری بسیار دشوار است، امکان‌پذیر کنند. تاکیمیچی و هیناتا نگاهی مثبتی به انسان‌ها دارند وحتی در مورد شرورترین افراد نیز، تلاش می‌کنند جنبه‌های مثبت و انسانی‌شان را در نظر داشته باشند و به آن‌ها فرصت جبران خطاهایشان را بدهند. بیشتر شخصیت‌های مثبت برای نجات یکدیگر حاضر به فداکاری هستند و به موقعیت دوستانشان اهمیت می‌دهند. رئیسان گروه توکیو مانجی نیز باوجود رفتارهای خشنی که دارند، ولی نسبت به یکسری ارزش‌های انسانی وفادار هستند و خود را متعهد به رعایت آن اصول می‌دانند.
  تاکیمیچی و هیناتا به هم علاقه‌مند هستند و این احساس با نگاه‌های عاشقانه، توجه کردن به هم و در آغوش گرفتن ابراز می‌شود. برخی نوجوانان خلاف‌کار مدرسه، خالکوبی کرده‌اند و در خیلی از صحنه‌ها در حال مصرف سیگار هستند. اعضای گنگ توکیو مانجی نیز، در مناسبت‌های مختلف نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. برخی نوجوانان پسر و دختر نیز، با موهای رنگ شده در فیلم ظاهر می‌شوند.
  در فیلم از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: دیوانه، احمق، مزخرف، خل و چل، فسقلی، بچه ننه، پررو، جهنمی، کثافت و مسخره. دانش‌آموزان سال بالایی با تحقیر با کوچکترها و زیردستان‌شان برخورد می‌کنند و نگاه، لحن و رفتارشان در مورد آن‌ها از بالا به پایین است.
  از خلال سریال فرهنگ سرزمین ژاپن و شهر توکیو و سبک زندگی، معماری، غذا، پوشش، ساختار مدارس، بزهکاری و شرارت و فرهنگ این مردمان به مخاطب معرفی می‌شود.
  در مدرسه، برخی دانش‌آموزان سال بالایی به دانش‌آموزان کوچکتر زور می‌گویند، آن‌ها را تحقیر می‌کنند و از آن‌ها باج می‌گیرند. بین دانش‌آموزان بعد از مدرسه، مبارزاتی رزمی و تن‌به‌تن جریان دارد و بر سر برد و باخت هر یک شرط بسته می‌شود. این مبارزات خشن همراه است با کتک‌کاری، وارد کردن ضربات سنگین، مشت، لگد و گاه استفاده از باتوم و چاقو که به زخمی شدن، خون‌ریزی، و بیهوشی افراد منجر می‌شود. گروه توکیو مانجی که گنگی خلافکار و شرور است، مدام به مردم شهر آسیب می‌زند و در صحنه‌ای با ورود کامیونی به محلی عمومی، باعث مرگ عده‌ای از جمله دو شخصیت اصلی فیلم می‌شود. تاکیمیچی در هنگام انتظار برای ورود مترو به ایستگاه، توسط فردی به پایین هل داده می‌شود و جلوی قطار می‌افتد. بدن تاکیمیچی در سفر زمانی‌اش به گذشته، حالتی نیمه‌مرده پیدا می‌کند و به شدت آسیب‌پذیر می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه که براساس مجموعه مانگایی به همین نام اثر کن واکوی ساخته شده است، به داستان پسری جوان به نام تاکیمیچی می‌پردازد که از رفتارهای خشن گروهی تبهکار به نام توکیو مانجی، آسیب دیده است. او که از مرگ دوستان قدیمی خود، دو خواهر و برادر به نام هیناتا و نائوتو توسط این گروه شرور مطلع می‌شود، به طور تصادفی به زمان گذشته سفر می‌کند و با دستکاری رخدادهای گذشته، باعث نجات نائوتو می‌شود. آن دو پس از کشف این حقیقت، برای نجات جان هیناتا، با انجام سفرهای زمانی دیگری تلاش می‌کنند به گروه شرور توکیو مانجی نفوذ کنند و جلوی تشکیل آن گروه را در گذشته بگیرند و مانع رخداد وقایع تلخ بعدی بشوند. تاکیمیچی که پسری تنها و آسیب‌دیده از رفتارهای خشن آن گروه شرور بوده است، از گذشته‌ی خود به شدت احساس سرشکستگی و ناامیدی دارد. او با فرار از ترس‌ها و ضعف‌های خود، می‌خواهد خاطرات تلخ گذشته را فراموش کند، اما با آغاز سفر زمانی‌اش به گذشته، مجدد با تمام آن تحقیرها روبه‌رو می‌شود. او که از گروه توکیو مانجی به شدت می‌ترسد، برای نجات جان هیناتا و بقیه‌ی دوستانش در مقابل خلافکاران ایستادگی می‌کند و تسلیم نمی‌شود و سعی دارد بر ترس‌های عمیق خود غلبه کند و به جای فرار از مشکلات، به حل آن‌ها بپردازد. او به همراه نائوتو، به راه‌حل‌های خلاقانه‌ای دست می‌زنند تا نفوذ به گروه خلافکار توکیو مانجی و تاثیرگذاری بر آن‌ها را که امری بسیار دشوار است، امکان‌پذیر کنند. این سریال پیام‌آور تاثیر رفتارهای خشن و بزهکارانه‌ی نوجوانان بر مسیر زندگی و سرنوشت آینده‌ی آن‌هاست و نقش دوستی‌های مثبت را در مقابله با این اثرات مخرب به خوبی نشان می‌دهد.
  در سریال موقعیت‌هایی از خشونت وجود دارد؛ زورگویی دانش‌آموزان سال بالایی به کوچکترها و تحقیر و باج گرفتن از آن‌ها، مبارزات تن‌به‌تن پسرها بعد از مدرسه که با کتک‌کاری، وارد کردن ضربات سنگین مشت و لگد و گاه استفاده از باتوم و چاقو همراه است. گروه توکیو مانجی که گنگی خلاف‌کار و شرور است، مدام به مردم شهر آسیب می‌زند و باعث مرگ افراد از جمله دو شخصیت اصلی فیلم می‌شود. یکی از شخصیت‌های اصلی در ایستگاه مترو به جلوی قطار می‌افتد و ممکن است بمیرد. بدن تاکیمیچی در سفر زمانی‌اش به گذشته، حالتی نیمه‌مرده پیدا می‌کند و آسیب‌پذیر می‌شود. برخی نوجوانان به هم علاقه‌مند هستند و این احساس با نگاه‌های عاشقانه، توجه کردن به هم و در آغوش گرفتن یکدیگر ابراز می‌شود. برخی نوجوانان خلافکار مدرسه، روی بدنشان خالکوبی دارند و در حال مصرف سیگار هستند. اعضای گنگ توکیو مانجی نیز، در مناسبت‌های مختلف نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند. برخی نوجوانان پسر و دختر نیز، با موهای رنگ شده در فیلم ظاهر می‌شوند.

  چکیده داستان

  گروهی خلافکار به نام توکیو مانجی در شهر توکیو باعث مرگ جمله خواهر و برادری به نام هیناتا و نائوتو می‌شوند. پسری به نام تاکیمیچی که در گذشته دوست و عاشق هیناتا بوده است، در مترو ناگهان جلوی قطار می‌افتد و قبل از برخورد، در سفری به گذشته می‌رود. او با دستکاری اتفاقاتی در گذشته، بر اتفاقات آینده اثر می‌گذارد و به این ترتیب، جان نائوتو نجات پیدا می‌کند. آن دو پس از کشف این حقیقت، برای نجات جان هیناتا، با انجام سفرهای زمانی دیگری به گروه شرور توکیو مانجی نفوذ می‌کنند تا جلوی تشکیل شدن آن گروه را در گذشته بگیرند و مانع رخداد وقایع تلخ بعدی بشوند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چرا تاکیمیچی با وجود ترس بسیار زیادی که از خلافکارهای سال بالاتری مدرسه داشت، در مقابل آن‌ها ایستاد؟ چه فکر و احساسی باعث قدرت گرفتن او و غلبه بر ترس‌هایش شد؟
  به نظر شما، سانو چطور شخصیتی بود؟ چه تحلیلی نسبت به او دارید؟چه خصلتی در تاکیمیچی باعث جذب سانو به سمت او شد؟
  فکر می‌کنید چرا عده‌ای به سمت کارهای خلاف جذب می‌شوند و با وجود اینکه قوانین و خواست جامعه همگی در مقابل این رفتارهاست، همچنان به کار خود ادامه می‌دهند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۴
  رتبه MPAA TV-۱۴
  مدت زمان ۲۴
  کشور سازنده ژاپن
  استودیو Kôdansha Liden Films
  بازیگران تاتسوهیسا سوزوکی، دارن اوهیر، گریفین پوآتا
  سال انتشار ۲۰۲۱