اندرویدز

(Annedroids)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی تلویزیونی و علمی‌تخیلی درباره‌ی دختری نابغه و دوستانش و چالش‌های آن‌ها برای حل مسائل مختلف مربوط به علم و تکنولوژی و مهندسی

سال: 2013
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی و میل به دانستن و کشف و یادگیری که از نیازها و شاخصه‌های کودکی است، در این سریال پررنگ است. همچنین ارتباط و دوستی بین شخصیت‌ها، داشتن رازی که بزرگ‌ترها نمی‌دانند و ساختن موجوداتی خیالی و دلخواه، همگی از موضوعات برجسته در جهان کودکان‌اند.
  شخصیت آنه کلیشه‌های مرسوم درباره‌ی نسبت علم و فناوری با زنان و نیز کلیشه‌های مربوط به دختران هم‌سن‌و‌سال خودش را به چالش می‌کشد. او با وجود این‌که نابغه است، خودستا نیست و از این‌که دانسته‌هایش را با دیگران در میان بگذارد لذت می‌برد و دوست دارد آن‌ها هم درباره‌ی اتفاقات علمی هیجان‌زده شوند. او وقتی با مشکلی مواجه می‌شود فقط احتمالات را می‌بیند و از این‌که شکست بخورد نمی‌ترسد. نیک و شانیا تجربه‌ی کمتری دارند، اما آن‌ها هم همیشه آماده‌ی به اشتراک گذاشتن ایده‌هایشان برای حل مسائل‌اند. رابطه‌ی هر سه شخصیت با هم محترمانه و همدلانه است و در موقعیت‌های مختلف به هم کمک می‌کنند.
  کلمات مورد استفاده برای کودکانی که در بستر تجربه‌های علمی و مهندسی نبوده‌اند کمی سنگین و پیچیده‌‌اند؛ به‌ویژه برای کودکان کوچک‌تر. نسخه‌‌ی دوبله‌ی این سریال تا زمان نوشتن این بررسی تولید نشده است.
  سریال نشان می‌دهد علم سرگرم‌کننده و مفید است، ابزارهای مختلف کارهای مشخصی می‌کنند و ضرورت، الهام‌بخش خلاقیت است. همچنین به مفاهیمی مثل رابطه‌ی بین شکار و شکارچی، چطور یک آزمایش راه بیندازیم، کاتالیزور چیست، یا فرضیه‌سازی اشاره می‌شود.
  صحنه‌های متعددی در سریال حاوی غافلگیری، تعلیق و موسیقی استرس‌زاست. اندرویدها وقتی وارد کادر می‌شوند ترسناک‌اند و صداهای بلندی دارند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اندرویدز سریالی تلویزیونی و علمی‌تخیلی است. داستان این سریال درباره‌ی دختر ۱۱ ساله‌ی دانشمند و نابغه‌ای به نام آنه است که به همراه دو دوستش، نیک و شانیا و با تکنولوژی‌هایی که خودش ساخته، مدام درگیر حل مسئله‌های مختلفی در زمینه‌های علمی، تکنولوژی و مهندسی‌اند. سریال با ساختن شخصیت‌هایی که از طریق آزمایش و نوآوری، معماهای مختلفی را حل می‌کنند، موضوعات علم و مهندسی را برای کودکان جذاب می‌کند. هر قسمت شامل یک موضوع آموزشی مربوط به علم است، ولی ارزش واقعی داستان‌ها در این است که شخصیت‌ها چگونه با کار گروهی و از راه آزمون و خطا چیزهایی یاد می‌گیرند. پیام سریال این است که هر تلاشی برای بهبود ارزشمند است و هر شکستی، درس‌های باارزشی برای تلاش‌های بعدی دارد. سریال بر اهمیت دوستی، شکستن کلیشه‌های جنسیتی و برانگیختن کنجکاوی، اکتشاف و نوآوری تاکید می‌کند و هر سه شخصیت اصلی در مسیر کاوش و ساختن، ارتباط گرم و همدلانه‌ای با هم دارند و موقعیت‌های آفریننده‌ی گفتگو و مشارکت بین آن‌ها نیز پر شمارند.
  صحنه‌های متعددی در سریال حاوی غافلگیری، تعلیق و موسیقی استرس‌زاست. کلمات مورد استفاده هم برای کودکانی که در بستر تجربه‌های علمی و مهندسی نبوده‌اند کمی سنگین و پیچیده‌‌اند؛ به‌ویژه برای کودکان کوچک‌تر. از طرف دیگر، القای این تصویر به مخاطبان که بدون تجهیزات آزمایشگاهی و به ‌سادگی، می‌توانند پروژه‌های عظیم علمی را راه‌اندازی کنند و به انجام برسانند، تصویری خلاف واقع و غلط‌انداز است. همچنین والدین باید بدانند که نسخه‌ی دوبله‌ی این سریال تا زمان نوشتن این بررسی تولید نشده است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مورد بررسی شخصیت‌ها و واژه‌ها و عباراتی که به کار می‌برند، با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  نیک و شانیا در محل جمع‌آوری اشیای قراضه و اسقاطی پرسه می‌زنند که با آنه، دانشمند نخبه‌ی کوچولو و دو آدم‌آهنی دست‌سازش به نام‌های هند (دست) و آی (چشم) آشنا می‌شوند. آنه در میانه‌ی ساختن پیچیده‌ترین آدم‌آهنی‌اش، همکاری با دوستان جدیدش را آغاز می‌کند تا پَل را به اتمام برساند. پَل آدم‌ آهنی انسان‌نمایی است که راه می‌رود، صحبت می‌کند و رفتارهای انسان‌‌گونه‌اش را از راه مشاهده و تقلید، پرورش می‌دهد. حالا این شش دوست، یک گروه شده‌اند تا مسائل مختلف را با کمک ابزارهایی که در محل جمع‌آوری اشیای قراضه پیدا می‌شود، حل کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چرا علم و ریاضی موضوعات مهمی برای یادگیری‌اند؟ این‌که یاد بگیریم وسایل و ابزارها چگونه کار می‌کنند، در زندگی روزمره چه کمکی به ما می‌کند؟
  جمله‌ی معروفی هست که می‌گوید: «نیاز، مادر اختراع است.» منظور این جمله چیست؟ چه فناوری‌هایی زندگی ما را آسان‌تر کرده‌اند؟ آیا فناوری‌های پیشرفته اشکالاتی هم دارند؟
  چه مسائلی اطراف ما وجود دارند و چه راه‌هایی برای حل این مسائل به نظرتان می‌رسند؟ به چه ابزارهایی برای حل آن‌ها نیاز دارید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۴
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۲۶
  سال انتشار ۲۰۱۳