اندی پندی

(Andy Pandy)
thumbnail
۳ سال به بالا
۳ تا ۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی چند دوست، ماجراها و چالش‌های روزمره‌ی آن‌ها در کنار هم و حل مسائل با دوستی و همکاری

سال: 2002
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ماجراهایی که اندی پندی و دیگران هر روز تجربه می‌کنند، دوستی‌ها و دعواهایشان، بازی‌ها و شیطنت‌هایشان و راه‌هایی که برای حل مسائل‌شان پیدا می‌کنند، همگی برای کودکان خردسال همذات‌پندارانه و معنادارند.
  اندی پندی کنجکاو، مهربان، شاد و پرانرژی است و دوست دارد به بقیه کمک کند. بقیه‌ی شخصیت‌ها هم مهربان و بامسئولیت‌اند و با هم خوش‌رفتارند. آن‌ها در موقعیت‌هایی که کسی نیاز به کمک داشته باشد، به او کمک می‌کنند، اشتباهات‌شان را می‌پذیرند و جبران می‌کنند و روابط دوستانه و محترمانه‌ای با هم دارند. تنها نکته‌ی منفی در مورد شخصیت‌ها، تفکیک دخترانه و پسرانه در مورد رنگ‌های مورد استفاده‌ی اندی و لوبی لو است. خانه، لباس و وسایل اندی آبی و برای لوبی لو صورتی است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با انجام فعالیت‌ها و بازی‌های مختلف آشنا می‌شوند. همچنین، استفاده از مهارت‌های مختلفی مثل گوش دادن، بیان احساس و پیدا کردن راه‌حل را در رفتار شخصیت‌ها مشاهده می‌کنند. به بعضی از پدیده‌های طبیعی و فیزیکی هم در داستان‌ها اشاره می‌شود؛ مثلاً اشکال هندسی، قل خوردن چرخ یا نیش زدن زنبور.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی استاپ‌موشن، در ادامه‌ی سریال‌هایی با همین نام ساخته شده که در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۷۰ و به صورت عروسکی تولید می‌شدند. سری جدید این سریال درباره‌ی ماجراهای همان سه شخصیت اصلی یعنی پسر کوچکی به نام اندی، دختربچه‌ای به نام لوبی لو و سگی به نام تدی است. در این سری چند شخصیت دیگر هم به داستان‌ها اضافه شده‌اند. آن‌ها دوستان خوبی برای یکدیگرند و در ماجراهایی که هر روز تجربه می‌کنند، با مسائل و چالش‌های مختلفی مواجه می‌شوند. در هر قسمت یکی از شخصیت‌ها برای خود یا دیگران مسئله‌ای به وجود می‌آورد و با همکاری دیگران، موفق می‌شود مسئله را حل کند و دوستی و شادی را کنار دیگران از سر بگیرد. موقعیت‌هایی که شخصیت‌ها در آن‌ها قرار می‌گیرند، ساده و روزمره‌اند و به چالش‌های جاری در زندگی روزانه‌ی کودکان خردسال مربوط‌اند؛ موقعیت‌هایی مثل گم کردن وسایل، آسیب زدن به وسایل دیگران، بازی و فعالیت، دعوا، آشتی و دوستی دوباره. سریال بدون کلام است و داستان‌ها را یک راوی تعریف می‌کند.
  رویکرد این سریال در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی خردسال تولید می‌شوند، سرزنش‌گر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد مهارت‌ها و اطلاعات موردنیاز آن‌ها در سنین خردسالی را به صورتی کاملاً غیرمستقیم و در قالب داستان‌های روزانه‌ی شخصیت‌های خردسال، به آن‌ها آموزش دهد. این آموزش‌ها با برانگیختن حس همذات‌پنداری در کودک و ایجاد احساس امنیت و آرامش در او، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. شخصیت‌های این سریال حرف نمی‌زنند و یک راوی داستان‌ها را روایت می‌کند. نسخه‌ی اصلی آن همراه با موسیقی و ترانه است، ولی در نسخه‌ی فارسی ترانه‌ها حذف شده‌اند. تماشای این سریال برای کودکان بالاتر از ۳ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  اندی، لوبی لو و خرسی به نام تدی، به همراه چند شخصیت دیگر در دهکده‌ای زیبا و رنگارنگ زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم آن را حل کنند. داستان‌ هر قسمت را یک راوی تعریف می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز اندی و دیگران با چه مسئله‌ای مواجه شدند؟ آن‌ها چطور مسئله‌شان را حل کردند؟
  به نظر شما اندی، لوبی لو و تدی با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟
  شما چه رنگ‌هایی را دوست دارید؟ به نظرتان درست است که در بعضی کارتون‌ها رنگ پسرها آبی و رنگ دخترها صورتی است؟ نمی‌شود پسری صورتی دوست داشته باشد؟ یا دختری آبی؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۲
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۲۰۰۲