انسان اولیه

(Primal)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ي دوستی یک انسان اولیه و یک دایناسور و درگیری همیشگی آن‌ها با طبیعت و موجودات وحشی

سال: 2019
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  انیمیشن برای بزرگسالان ساخته شده است، ولی ماجراجویی‌های انسان و دایناسور و ارتباط آن‌ها با هم، دنیای فانتزی انیمیشن، نمایش موجودات مختلفی که در دوران پیش از تاریخ زندگی می‌کرده‌اند و رقابت آن‌ها بر سر بقا، ممکن است برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.
  در قسمت مربوط به انسان‌های امروزی، شخصیت‌ها مشروب می‌نوشند. موضوع تکامل از منظری که سریال به آن پرداخته و تاکید بر وحشی‌گری نهفته در نهاد انسان، موضوع سنگین و بزرگسالانه‌ای است که به دنیای کودکان ارتباطی ندارد.
  عموم قسمت‌های سریال بدون کلام‌اند، ولی در قسمت مربوط به انسان‌های امروزی چند عبارت توهین‌آمیز استفاده شده: دیوانه، مرتیکه وحشی، پدرشو دربیار، دری وری.
  سریال در فصل اول به صورت فانتزی و نمادین و در قسمت‌هایی از فصل دوم به صورت مستقیم به نظریه‌ی تکامل و تغییر موجودات بر اساس نیازهایشان برای بقا در طبیعت می‌پردازد. همچنین در قسمت‌های مختلف، موجودات متعددی از دوران پیش از تاریخ به تصویر کشیده‌ شده‌اند.
  در تمام قسمت‌های سریال، تنازع برای بقا به شدت جریان دارد و انسان‌ها و حیوانات در حال شکار و دریدن و خوردن یکدیگرند. همه‌ی این صحنه‌ها همراه با خون و خون‌ریزی به ‌وضوح نمایش داده می‌شوند. موجودات پیش از تاریخ با هیبتی ترسناک و رفتارهایی خشن دیده می‌شوند. زن و بچه‌ی انسان اولیه را دایناسورها می‌خورند. صدای جیغ آن‌ها شنیده می‌شود. فرزندان دایناسور را هم دایناسوری بزرگ می‌خورد. انسان و دایناسور مدت‌ها با هم زد و خورد دارند و به هم آسیب می‌رسانند. بعد از مواجهه‌ی انسان اولیه با قبیله‌ای از انسان‌ها بین آن‌ها درگیری و کشت و کشتار پیش می‌آید. پسربچه‌ای هم در این درگیری حضور دارد و انسان اولیه او را می‌کشد. والدین او جسدش را به دریا می‌فرستند و آتش می‌زنند. انسان و دایناسور با وحشی‌گری موجودات مختلف را شکار می‌کنند و پوست آن‌ها را می‌کنند و گوشت‌شان را می‌خورند. حیوانات غول‌پیکر یا ترسناک مختلفی به انسان و دایناسور حمله می‌کنند. در قسمتی که مربوط به انسان‌های امروزی است، موجودی انسان‌نما به آن‌ها حمله می‌کند و انسان‌ها به او شلیک می‌کنند. موسیقی دلهره‌آوری هم در طول سریال شنیده می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انسان اولیه، سریال انیمیشنی دوبعدی است که با الهام از نظریه‌ی تکامل و برای مخاطب بزرگسال ساخته شده و تصویری فانتزی از دوران پیش از تاریخ را نشان می‌دهد که در آن دایناسورها، انسان‌های اولیه، انسان خردمند و سایر موجودات در کنار هم زندگی می‌کنند و در نبردی دائمی برای بقا به سر می‌برند. شخصیت‌های اصلی سریال یک انسان اولیه و یک دایناسورند که خانواده‌ی هر دو طعمه‌ی دایناسورها شده‌‌اند و آن‌ها بعد از مبارزه‌ای خونبار برای حذف یکدیگر، به این نتیجه می‌رسند که در کنار هم بهتر می‌توانند با موجودات غول‌پیکر و وحشی بجنگند و با شکار و دریدن و خوردن حیوانات مختلف زنده بمانند. اضافه شدن یک زن به داستان، که به نظر می‌رسد موجودی تکامل‌یافته‌تر از انسان اولیه است، تغییراتی در شیوه‌ی شکار و غذا خوردن آن‌ها به وجود می‌آورد. داستان با برجسته کردن خوی وحشی‌گری و درندگی در موجودات کمترتکامل‌یافته نشان می‌دهد که انسان امروزی هم اگر در شرایطی قرار بگیرد که بقایش به خطر بیفتد، به همان اندازه درنده و وحشی است.
  در همه‌ی قسمت‌های سریال و در بخش عمده‌ی داستان، انسان اولیه و دایناسور در حال مبارزاتی خشن با موجودات پیش از تاریخ و شکار، دریدن و خوردن آن‌ها هستند. همه‌ی این صحنه‌ها با نمایش خون و خون‌ریزی همراهند و با جزئیات نمایش داده می‌شوند. مبارزه میان انسان‌ها و کندن دست و پا و سر و خوردن یکدیگر هم بخش دیگری از خشونت عریان این سریال است. در ابتدای داستان، دایناسوری زن و بچه‌ی انسان اولیه را می‌خورد و صدای جیغ و فریاد آن‌ها شنیده می‌شود. خورده شدن بچه‌های دایناسور هم به شکل دلخراشی به نمایش درآمده است. در این سریال به نظریه‌ی تکامل اشاره می‌شود و این‌که انسان‌های امروزی هم اگر در موقعیت‌هایی مشابه انسان‌های اولیه قرار بگیرند، همان میزان خشونت و وحشی‌گری را از خود نشان می‌دهند. این رویکرد به نظریه‌ی تکامل و طبیعی جلوه دادن این میزان از خشونت در انسان، موضوعی سنگین و بزرگسالانه است که در دنیای کودکان معنادار نیست. تماشای این سریال برای کودکان و نوجوانان کوچک‌تر از ۱۳ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در دنیایی خیالی و مربوط به دوران پیش از تاریخ، یک انسان اولیه که خانواده‌اش توسط دایناسورها خورده شده‌اند، و دایناسوری که فرزندان او را هم دایناسورهای بزرگ‌تر خورده‌اند، با هم ارتباطی دوستانه برقرار می‌کنند. آن‌ها در کنار هم با خشونت‌های طبیعت مبارزه می‌کنند تا زنده بمانند. روزی مرد غارنشین زنی را می‌بیند که به نظر می‌رسد او را دریا آورده است. مرد به زن علاقه‌مند می‌شود و ماجراجویی‌های آن‌ها به‌صورت سه‌نفره ادامه پیدا می‌کند.
  انیمیشن برای بزرگسالان ساخته شده است، ولی ماجراجویی‌های انسان و دایناسور و ارتباط آن‌ها با هم، دنیای فانتزی انیمیشن، نمایش موجودات مختلفی که در دوران پیش از تاریخ زندگی می‌کرده‌اند و رقابت آن‌ها بر سر بقا، ممکن است برای نوجوانان قابل ارتباط باشد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  درباره‌ی نظریه‌ی تکامل چیزی می‌دانید؟ به نظرتان این سریال توانسته تغییراتی را که مبتنی بر نظریه‌ی تکامل است نشان دهد؟
  در جایی از سریال، نظریه‌پرداز تکامل، چارلز داروین، به بقیه می‌گوید انسان امروزی هم اگر موقعیتش پیش بیاید می‌تواند به اندازه‌ی انسان اولیه وحشی باشد. شما در این‌باره چه فکر می‌کنید؟ در دنیای امروز نشانه‌هایی از این وحشی‌گری می‌بینید؟
  به نظرتان اگر آن‌طور که سریال نشان می‌دهد، وحشی‌گری و درندگی در انسان را به عنوان بخشی از طبیعت او بپذیریم، دنیا چه تغییراتی می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۲
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۰
  رتبه MPAA TV-MA
  مدت زمان ۲۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Cartoon Network Studios، Williams Street
  بازیگران آرون لاپلانته، فرد تاتاشیوره، لتیشیا اِیدو
  سال انتشار ۲۰۱۹