انگشتر سحرآمیز

thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی پادشاهی ستمگر، تبدیل شدنش به گرگ و فهمیدن تأثیر ظلم و ستمش بر زندگی مردم و بازگشت به روش پدر عادلش

سال: 1381
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  رفتار ظالمانه‌ی پادشاه با مردم می‌تواند برای کودکان در ارتباط‌شان با والدین یا افراد زورگو در محیط اطراف‌شان قابل ارتباط باشد.
  پدر امیرزاده پادشاهی درستکار است و مردم از او راضی‌اند؛ همین‌طور وزیر او که مردی صادق و وفادار است. امیرزاده وقتی متوجه می‌شود کارهای اشتباهی کرده سعی می‌کند رفتارش را تغییر دهد و اشتباهاتش را جبران کند. طوطی پرنده‌ای وفادار است و تمام تلاشش را می‌کند تا امیرزاده را متوجه اشتباهاتش کند و او را به درستکاری برگرداند.
  موضوع اصلی سریال که به عاقبت حکومت ظالمانه می‌پردازد و موضوعات حاشیه‌ایش مثل زندان و شکنجه، موضوعات کودکانه‌ای نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز زیاد استفاده شده: سربه‌هوا، بی چشم و رو، صدات رو ببر، احمق، بدذات، بدجنس، حالیت می‌کنم، غلط کردن، چه خاکی به سرمون شد، نشونت می‌دم. در خیلی از موقعیت‌ها از لحن خشن و تهدیدآمیز استفاده شده است. زیان سریال کتابی و غیرگفتاری است و ممکن است برای کودکان کوچک‌تر قابل ارتباط نباشد. از کلمات سنگین زیاد استفاده شده؛ مثلاً تقوا، گمراهی، امانت الهی، عفو، توطئه، نیرنگ، درنگ، معتمد؛ هرچند این زبان به خاطر تناسب داستان با زمان رخ دادن اتفاقات انتخاب شده است.
  کودکان با مناسبات قدرت در حکومت‌های پادشاهی در گذشته، انتقال قدرت از پدر به پسر، شیوه‌ی گرفتن مالیات و موضوعاتی از این دست، آشنایی مختصری پیدا می‌کنند.
  پوشش و ظاهر افراد، موسیقی، معماری و فضای شهری در این سریال، به دوران‌های گذشته در تاریخ ایران مربوط می‌شود. در صورت علاقه‌ی کودک می‌توان در مورد دوره‌ای که فضای این داستان می‌تواند به آن مربوط باشد، تحقیق و بررسی بیشتری کرد.
  اتفاقات ترسناک و خشن زیادی در سریال می‌افتد؛ مثلاً مرگ پادشاه مهربان، زندانی کردن مردم و شلاق زدن و شکنجه‌ی آن‌ها، شکار حیوانات، گرفتن اسب پسربچه و گردنبند پیرزن به عنوان مالیات، ریختن به خانه‌ی مردم و غارت اموال آن‌ها، تبدیل شدن پادشاه به گرگ، کور شدن پسربچه، حمله‌ی مارهای زنگی و خفاش غول‌پیکر چندسر به کلاغ، درگیری بین کلاغ و هیولا.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که با تکنیک استاپ‌ موشن ساخته شده، درباره‌ی پایان عمر یک پادشاه عادل است و نگرانی او از سپردن حکومت به دست پسر بدرفتارش. پیش از مرگ پادشاه، نوری الهی انگشتری جادویی به او می‌دهد که خاصیتش این است که وقتی پادشاه تصمیم ظالمانه‌ای می‌گیرد، انگشتر او را نیش می‌زند. پادشاه انگشتر را به پسرش می‌دهد ولی امیرزاده از آن استفاده نمی‌کند و با همکاری داروغه‌ی ظالمش، مردم کشور را مورد آزار و اذیت فراوان قرار می‌دهد، آن‌ها را شکنجه و زندانی می‌کند و اموال‌شان را با زور می‌گیرد. اما بعد از این‌که خوی و سیرت پلیدش در چهره‌اش نمایان می‌شود و به صورت گرگ در می‌آید، متوجه اشتباهاتش می‌شود و سعی می‌کند آن‌ها را جبران کند و با عدالت و مهربانی با مردم رفتار کند. پیام داستان این است که هیچ ظلمی پایدار نمی‌ماند و با حیله و نیرنگ نمی‌شود بر مردم حکومت کرد.
  این سریال صحنه‌ها و موضوعات ترسناک و خشنی دارد که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد؛ مثلاً ظلم و ستم‌های پادشاه و داروغه‌اش، زدن و شکنجه‌ی مردم و زندانی کردن آن‌ها، دزدیدن اموال‌شان، یا تبدیل شدن امیرزاده به گرگ. کلمات و عبارات توهین‌آمیز و لحن تند و خشن هم در طول سریال شنیده می‌شود. موضوع اصلی داستان که عدم بقای حکومت با ظلم و جور است و موضوعاتی مثل شکنجه و زندانی کردن، به دنیای کودکان ارتباطی ندارند. اما شیوه‌ی حکومت پادشاهی و مناسبات قدرت در این شیوه، می‌تواند موضوعی برای گفتگو با کودکان باشد. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پادشاهی عادل و مهربان در آستانه‌ی مرگ است و نگران است پسرش که مثل خودش درستکار نیست، بعد از او حکومت را به دست گیرد. شبی قبل از مرگش نوری الهی به سراغش می‌آید و جعبه‌ای حاوی انگشتری جادویی به او هدیه می‌دهد. خاصیت انگشتر این است که وقتی پادشاه تصمیم اشتباهی می‌گیرد، انگشتر او را نیش می‌زند. پادشاه انگشتر را به پسرش می‌دهد. اما خوی ستمگر پسر و مشاوره‌های داروغه‌ی ظالمش، مانع از این می‌شود که پسر از این انگشتر استفاده کند. او در نتیجه‌ی رفتارهای نادرستش تبدیل به گرگ می‌شود و با این اتفاق متوجه می‌شود که چقدر بد رفتار کرده است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان این سریال را دوست داشتید؟ چه سریال دیگری تماشا کرده‌اید که شبیه به این باشد؟
  کدام ‌یک از شخصیت‌های این داستان را دوست داشتید؟ او چه ویژگی جذابی برای شما داشت؟
  در مورد حکومت پادشاهی چیزی می‌دانید؟ فکر می‌کنید چرا در گذشته حکومت‌های پادشاهی بیشتر رواج داشته‌اند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","فانتزی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۱۳۸۱