اوامی مبارز مرزی

(AMAIM Warrior at the borderline)
thumbnail
۱۵ سال به بالا
۱۳ تا ۱۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه‌ای درباره‌ی نجات ژاپن از دست نیروهای شر و ربات‌های غول‌پیکرشان توسط نوجوانی مسئولیت‌پذیر با کمک هوشی مصنوعی

سال: 2021
  بررس فیلم: آیلار عباس زاده

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  دوستی و همکاری بین گای و شیبا، ماجراجویی و نبرد با نیروهای شر، تجربه‌ی پیروزی و شکست،سبب می‌شود شیبا احساس توانایی را تجربه کند. مبارزات شیبا و تلاش او برای برقراری صلح در ژاپن برای کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان قابل‌درک خواهد بود. شیبا از کسب تجربه‌های این‌چنینی لذت می‌برد و زندگی برای او معنادار شده است. شیبا و گای رابطه‌ی نزدیکی باهم دارند که باعث می‌شود شیبا به‌درستی و با کمک گای آموزش ببیند.
  شیبا نوجوانی مسئولیت‌پذیر، دغدغه‌مند و درون‌گرا است. شیبا و گای بعد از اینکه دوست می‌شوند، با وجود اینکه در توانایی‌هایی که دارند با هم برابر نیستند، در نبردهای مختلف همکاری می‌کنند و برای رسیدن به هدفشان که برقراری صلح و از بین بردن حکومت نیروهای شر است، مبارزه می‌کنند. در تمامی مبارزات گای با مهارت حل مسئله شیبا را همراهی می‌کند و هر دوی آن‌ها در تصمیم‌گیری‌ها نسبت به هم اعتماد کامل دارند. هدف شیبا برای زندگی‌اش به او انگیزه‌ی بالایی برای پیروزی در نبردها را می‌دهد.
  موضوع نجات دادن کشور و جان مردم از دست نیروهای شر در دنیای کودکان معنادار نیست. موضوعات سیاسی، شورش در ژاپن، فروپاشی مرزها و ... از مفاهیمی است که برای کودکان مناسب نیست اما ممکن است برای نوجوانان قابل‌درک باشد.
  از کلمات توهین‌آمیز و خشن به‌صورت مکرر در سریال استفاده می‌شود: بکشیدشان، خائنین، جاسوس‌های احمق و... نیروهای شر با لحن تند و توهین‌آمیزی نسبت به مردم بومی کشور برخورد می‌کنند و دائماً آن‌ها را تهدید به مرگ می‌کنند. مردم خشم زیادی نسبت به نیروهای پلیس و آمیم‌ها دارند و دائماً به آن‌ها توهین می‌کنند.
  با تماشای سریال، کودکان و نوجوانان با مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری آشنا می‌شوند. داستان فیلم بر مفاهیمی مانند کارگروهی، مسئولیت‌پذیری، دوستی و صلح تمرکز دارد.
  در صحنه‌های زیادی از این سریال جنگ، درگیری‌های فیزیکی، مبارزه بین ربات‌ها و انسان‌ها و درگیری‌های کلامی وجود دارد. آمیم‌های غول‌پیکر در زمان مبارزه، خرابی‌های زیادی به بار می‌آورند. انسان‌ها دائماً از جانب ربات‌ها و نیروهای شر تحت خطر هستند، برخوردهای فیزیکی نامناسبی با آن‌ها صورت می‌گیرد و به آن‌ها توهین می‌شود. در مبارزات از صلاح‌های پیشرفته و خشنی استفاده می‌شود که شخصیت‌ها به سمت هم و ربات‌ها شلیک می‌کنند. ضربات سهمگین به آمیم‌ها، سقوط از ارتفاع و تکه‌تکه‌شدن و آسیب دیدن ربات‌ها بارها در سریال تکرار شده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  انیمه‌ی اوامی مبارز مرزی، برگرفته از مانگایی با همین نام است که توسط سانرایز بیاند نوشته‌شده است. در سال 2061، به دلیل فروپاشی اقتصادی و کاهش جمعیت، ژاپن به کشوری شکست‌خورده تبدیل می‌شود و کشورهای متعددی برای حکومت بر ژاپن با ربات‌هایی انسان‌نما به نام آمیم در حال مبارزه در خاک ژاپن هستند. آمو شیبا نوجوانی یتیم است که با هوش مصنوعی خودگردانی به نام گای و آمیمی قدیمی به نام کنبو مواجه می‌شود. او برای فرار از دست نیروهای پلیس که او را تروریست می‌خوانند بارها مجبور به مبارزه می‌شود. هدف او تغییر مسیر در تاریخ کشورش است. شیبا نوجوانی درون‌گرا و صلح‌طلب است. او که از قدرت خود با وجود گای و کنبو آگاه است، از این قدرت برای نجات مردم کشورش استفاده می‌کند. در فیلم مفاهیمی مانند صلح‌طلبی، شجاعت و از خود گذشتگی پررنگ است.
  در بسیاری از صحنه‌های این سریال مانند صحنه‌های مبارزه‌ی ربات‌ها با یکدیگر و انسان‌ها و رفتار خشن پلیس‌ها با مردم، زدوخوردهای فیزیکی و توهین‌های کلامی وجود دارد. در صحنه‌های مبارزات آسیب‌های زیادی به محیط اطراف و یا انسان‌ها وارد می‌شود. نجات مردم و کشور در دنیای کودکان معنادار نیست، اما ممکن است برای نوجوانان قابل‌درک باشد. تماشای این فیلم برای کودکان زیر 13 سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان 13 تا 15 سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه والدین تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  در سال 2061 میلادی ژاپن به دلیل فروپاشی اقتصادی و کاهش جمعیت در معرض نابودی قرار می‌گیرد و چندین کشور مختلف با سلاح‌های متحرک انسان‌نما به نام آمیم در حال جنگ برای کسب حاکمیت بر ژاپن هستند. در پی تحولات اجتماعی و ناآرامی‌های ناشی از آن، پسر نوجوانی به نام آمو شیبا با یک آمیم متروکه به نام کنبو و هوشی مصنوعی خودگردانی به نام گای آشنا می‌شود. با کمک کنبو و گای، شیبا این فرصت را دارد که مسیر تاریخ را هم برای خودش و هم برای کل مردم کشور ژاپن تغییر دهد. شیبا برای مبارزه با بی‌عدالتی، سفری طولانی و سرشار از مبارزه و همراهی را آغاز می‌کند. هدف او رهایی مردم از ظلم و تحقق صلح برای ژاپن است.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما حضور گای تا چه میزان بر پیروزی‌های شیبا نقش داشته است؟
  به نظر شما در آینده ربات‌ها تا چه اندازه پیشرفت می‌کنند؟ و چه نقشی در آینده‌ی کره‌ی زمین خواهند داشت؟
  فکر می‌کنید در انجام چه فعالیت‌هایی، کارگروهی باعث موفقیت شما خواهد شد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۵
  مدت زمان ۲۵
  کشور سازنده ژاپن
  بازیگران کانا ایچینوس، گِن ساتو، ناتسومی فوجیوارا
  سال انتشار ۲۰۲۱