اولی گمشده

(Lost Ollie)
thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی ماجراجویانه درباره‌ی سفر عروسکی گمشده برای یافتن دوستش با تجربه‌ی دوستی‌های جدید

سال: 2022
  بررس فیلم: یکتا یونسی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بین اولی و بیلی دوستی صمیمانه‌ای می‌گیرد. آنها در فضاهایی خیال‌انگیزی با هم بازی می‌کنند و لحظاتی شاد و خلاقانه را در کنار هم می‌سازند، اما به دلایلی از هم جدا می‌شوند و یکدیگر را گم می‌کنند. اولی به شدت دلتنگ بیلی است و برای پیدا کردن او وارد سفری مخاطره‌آمیز می‌شود. بیلی با اینکه به خاطر دوستی با اولی مورد شماتت پدرش و تمسخر برخی همکلاسی‌هایش بوده، ناامید نمی‌شود و برای یافتن اولی به تکاپو میافتد. مادر بیلی مریض است و خانواده متاثر از این واقعه، دچار مشکلاتی شده است، اما در عین حال، فضایی امن و دوستانه بین آن‌ها جریان دارد و مادر در تمام لحظات با شعرخوانی و قصه‌گویی به بقیه روحیه می‌دهد و آنها را به آینده دلگرم می‌کند. زوزو درک خوبی نسبت به بقیه عروسک‌ها و خصلت‌های‌ آنان دارد و به‌خوبی با عروسک‌ها همدلی می‌کند.
  اولی و بیلی دوستان وفاداری هستند و حتی در دوری و جدایی هم یکدیگر را فراموش نمی‌کنند. هر دو ذهن خلاقی دارند و برای رسیدن به خواسته‌هایشان از روش‌های خلاقانه‌ای استفاده می‌کنند. والدین بیلی به احساسات و دغدغه‌های اعضای خانواده اهمیت می‌دهند و برای راحتی هم حاضر به انجام هر نوع فداکاری‌ هستند. اولی در مقابل رفتارهای سخت برخی عروسک‌ها مقاومت می‌کند و اجازه نمی‌دهد این ناملایمات او را از هدفش ناامید کند. بیلی نیز درک خوبی نسبت به وضعیت اطرافیانش دارد و رفتارهای نامناسب برخی همکلاسی‌هایش باعث نمی‌شود که به حس خوش‌بینی و مثبت‌نگری‌اش به زندگی آسیبی وارد شود.
  بین زوزو و نینا رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد و این احساس با لبخندها و نگاه‌های معنادار، در آغوش کشیدن و بوسه ابراز می‌شود. والدین بیلی گاه برای همدردی هم را در آغوش می‌کشند. در صحنه‌ای کوتاه محیط بار و بزرگسالانی در حال مصرف نوشیدنی‌های الکلی ترسیم شده است. موضوع بیماری مادر بیلی و احتمال مرگ او و مشکلات مالی آنها در تامین هزینه‌های درمان نیز جز موضوعات مطرح در سریال است که به جهان بزرگسالی مرتبط است.
  در سریال از کلمات توهین‌آمیز استفاده شده است: مسخره، احمقانه، مزخرف، احمق، بی‌عقل و نادان. یکی از شخصیت‌ها موقع صحبت با اولی، لحنی تحقیرآمیز دارد و مدام او را دست می‌اندازد.
  اولی به دلایلی از بیلی جدا می‌شود و در محیطی ناامن خود را تنها می‌یابد. سگی تهاجمی به اولی و زوزو حمله می‌کند طوری‌که بدن عروسک‌ها تا حدی آسیب می‌بینید. برخی همکلاسی‌های بیلی رفتاری زورگویانه و تهدیدآمیز با او دارند و جای کبودی کتکاری‌ها در بدن بیلی دیده می‌شود. روابط بین رزی و اولی در ابتدا پر از تنش است و با هم بر سر کسب جایگاه بالاتر رقابت می‌کنند. اولی و بقیه‌ی عروسک‌ها در خلال سفرشان، کارهای پر ریسکی انجام می‌دهند، مثلا از کشتی مرتفع به پایین و درون قایق می‌پرند و یا از قطاری در حال حرکت آویزان می‌شوند و به بیرونش خود را پرتاب می‌کنند. کمی از بدن اولی پاره می‌شود که البته زوزو با نخ و سوزن آن را می‌دوزد. آنها در جنگلی تاریک قدم می‌گذارند و با هیولایی بزرگ مواجه می‌شوند که البته بعدا مشخص می‌شود مجسمه‌ای چوبی بوده است. در صحنه‌ای به نظر می‌رسد زوزو اولی را گول زده و به تله انداخته است تا او را به اجبار وادار به اعتراف کند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اولی گمشده، مینی سریالی لایو اکشن و کامپیوتری است که براساس کتاب کودکان به نام ماجراجویی اولی، اثر ویلیام جویس نوشته شده است. این سریال داستان عروسکی خرگوشی به نام اولی است که روزی وقتی چشم می‌گشاید، خود را در مغازه‌ی اسباب‌بازی‌های دست دوم می‌یابد. او که دوست و صاحبش، بیلی را گم کرده است با دوستان جدیدش، زوزو و رزی به دنبال سرنخ‌هایی برای بازگشت به خانه و یافتن دوستان‌شان می‌گردند. رابطه‌ی دوستی بین اولی و بیلی، آنقدر عمیق است که آنها برای حفظ آن دوستی، به هر مخاطره‌ای تن می‌دهند. خانواده‌ی بیلی، با اینکه درگیر بیماری مادر هستند، سعی دارند به حفظ روحیه‌ی شادی و امیدوارانه در هم کمک کنند و نگذارند مشکلات آنها را تسلیم خود کند. شخصیت‌های سریال به نیازها و احساسات هم اهمیت می‌دهند و درک خوبی از وضعیت گذشته و حال هم دارند و در مواجهه با مشکلات، به هم راهنمایی‌های عاقلانه می‌دهند. سریال بر اهمیت دوستی در زندگی و تلاش برای حفظ آن تاکید دارد.
  در سفر ماجراجویانه‌ی اولی و دوستانش بدنبال بیلی، موقعیت‌های مخاطره‌آمیز مختلفی رخ می‌دهد؛ تعقیب و گریز و حمله‌‌ی سگی به عروسک‌ها، پرش از کشتی و قطارِ در حال حرکت، حضور در جنگلی تاریک و نشان دادن مواجهه با هیولایی مهاجم و پارگی بدن عروسک‌ها و ترمیم آن. برخی همکلاسی‌های بیلی او را برای اعتراف به تفاوت نژادی با والدینش مورد حمله و ضرب و شتم قرار می‌دهند. در صحنه‌ای نیز به نظر می‌رسد زوزو اولی را گول زده و به تله می‌اندازد تا او را به زور مجبور به اعتراف کند. بین زوزو و نینا رابطه‌ای احساسی شکل می‌گیرد و این احساس با لبخندها و نگاه‌های معنادار، در آغوش کشیدن و بوسه ابراز می‌شود. موضوع بیماری مادر بیلی و احتمال مرگ او و مشکلات مالی آنها در تامین هزینه‌های درمان نیز از موضوعات جهان بزرگسالی است.

  چکیده داستان

  اولی عروسکی خرگوشی است که دوست صمیمی‌اش، بیلی را گم کرده است. او با دو عروسک دیگر به نام زوزو و رزی آشنا می‌شود و به همراه آنها برای یافتن دوستان‌شان وارد سفری طولانی می‌شوند. در هر قسمت از سریال، اولی با یادآوری خاطرات مشترکش با بیلی، سرنخ‌هایی برای ردیابی او پیدا می‌کند و به خانه نزدیکتر می‌شود.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  فکر می‌کنید چه چیزهایی باعث شکل‌گیری این دوستی عمیق بین اولی و بیلی شده بود؟
  برخی بر این باورند که دوستی اگر واقعی باشد، بدون هیچ تلاشی ادامه پیدا می‌کند و برخی می‌گویند برای حفظ و ادامه‌ی دوستی، باید از آن رابطه مراقبت کنند. شما با کدام نظر موافق هستید؟
  به نظر شما چرا پدر بیلی از دوستی بیلی و اولی ناراضی بود و سعی داشت بیلی را تشویق کند تا اولی را کنار بگذارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۴
  کارگردان Peter Ramsey
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۴۵
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو ۲۱ Laps Entertainment، Flight School Studio
  بازیگران جیک جانسون، جینا ردریگز
  سال انتشار ۲۰۲۲