اژدهایان: به سوی ناشناخته‌ها

(Dragons: Race to the Edge)

thumbnail
۱۱ سال به بالا
۹ تا ۱۱ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی ماجراجویی‌های اژدهاسواران نوجوان، همراه با پشتکار، کنجکاوی و ابراز وجود

سال: 2015
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  خودابرازگری اژدهاسواران و حمایت پدر هیکاپ از او برای دنبال کردن علاقه‌ی شخصی‌اش بیشتر برای نوجوان‌ها معنادار است تا کودکان، اما همراهی هیکاپ با دوستانش در ماجراجویی‌ها و کنجکاوی آنها برای کشف شگفتی‌ها می‌تواند برای همه‌ی سنین قابل ارتباط باشد؛ اژدهایان برای اژدهاسواران مانند حیوان خانگی‌اند.
  هیکاپ و دوستانش خلق‌وخوهای متفاوتی دارند، اما همیشه کنار هم می‌مانند و شجاعانه برای کشف ناشناخته‌ها آماده‌اند. آنها برای رسیدن به هدف تلاش می‌کنند و به استقبال خطر می‌روند. هیکاپ نقص خود را به خوبی پذیرفته و حتی در بعضی موقعیت‌ها از مزیت‌ها و قابلیت‌های پای آهنی خود حرف می‌زند. پدر هیکاپ احساسات او را به عنوان یک نوجوان درک می‌کند و از او پشتیبانی می‌کند تا علاقه‌های خود را دنبال کند. دختران و پسران در کنار هم در ماجراجویی‌ها و اژدهاسواری‌ها حضور دارند؛ اساساً جنسیت در این حیطه موضوع تعیین‌کننده‌ای نیست.
  موضوع اصلی سریال، یعنی دستگیری مجرم فراری و مبارزه با اژدهایان، موضوع کودکانه‌ای نیست.
  در قست‌های مختلف عبارت‌های توهین‌آمیزی نظیر بی‌مصرف، کله‌پوک یا جیگر به کار می‌رود.
  صحنه‌های خشن و ترسناک متعددی از زد و خورد با شمشیر، گرز و پتک وجود دارد که ممکن است برای کودکان بیش از اندازه بی‌رحمانه باشد. شخصیت‌های شرور از انتقام حرف می‌زنند و قهرمان‌های داستان را تهدید می‌کنند. قهرمان‌ها بارها به طرق مختلف در خطر مرگ قرار می‌گیرند و در آخرین لحظه نجات می‌یابند. اژدهایان با قیافه‌های گوناگون و گاه عجیب، با دندان‌های تیز، و نفس‌های آتشین، یخ‌ساز یا چسبناک با هم مبارزه می‌کنند یا به انسان‌ها حمله می‌کنند. در برخی قسمت‌ها، اسکلت‌های اژدهایان نمایش داده می‌شود که روی هم انبار شده یا در قفس تلف شده‌اند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  سریال اژدهایان: به سوی ناشناخته‌ها یک انیمیشن سه‌بعدی کامپیوتری در ادامه‌ی داستان فیلم چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم، با حضور هیکاپ، بی‌دندون و دوستان اژدهاسوار اوست. اژدهاسواران حالا دیگر بزرگ‌تر شده و علایق خود را دنبال می‌کنند، اما هیکاپ هنوز مردد و بیش از هر موقع دیگری نیازمند حمایت پدر است. وقتی خبر فرار مجرم خطرناک به جزیره‌ی برک می‌رسد، هیکاپ آماده است تا به ماجراجویی‌ها و اکتشافات خود ادامه دهد؛ دوستانش هم با اژدهایانشان همچون گذشته او را همراهی می‌کنند. آنها با وجود تفاوت‌هایی که دارند، همیشه به هم وفادارند و شجاعانه در کنار یکدیگر مبارزه می‌کنند. این سریال با نمایش پشتکار و تلاش گروهی اژدهاسواران نوجوان در کشف ناشناخته‌ها، بر حفظ کنجکاوی، امید و دوستی تأکید می‌کند. هیکاپ با حمایت خانواده و دوستانش، به جایگاه خود در جامعه پی می‌برد.
  در این سریال، زد و خوردهای متعدد با شمشیر، گرز و پتک گاهی ممکن است برای کودکان بیش از اندازه بی‌رحمانه باشد. همچون سری‌های قبلی، صحنه‌های گوناگونی از نبرد میان اژدهایان با هم یا با انسان‌ها، با پرتاب آتش، چسب یا موج صوتی از دهانشان وجود دارد؛ قهرمان‌ها بارها به طرق مختلف در خطر مرگ قرار می‌گیرند و در آخرین لحظه نجات می‌یابند. همچنین، شخصیت‌های شرور از انتقام حرف می‌زنند و قهرمان‌های داستان را تهدید می‌کنند. موضوع اصلی سریال، یعنی دستگیری مجرم فراری، به دنیای کودکان ارتباطی ندارد. تماشای سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۹ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۹ و ۱۰ ساله هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در مورد موارد خشن و ترسناک داستان یا نگرانی‌هایشان با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  داستان این سریال در فاصله‌ی زمانی میان دو فیلم چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۱ و ۲ رخ می‌دهد. اژدهاسواران نوجوان کم‌کم بزرگ شده و علاقه‌های شخصی‌شان را دنبال می‌کنند؛ اما هیکاپ هنوز مردد است و نتوانسته تصمیم بگیرد. با این حال، وقتی داگر از تبعیدگاه خود فرار می‌کند و قصد انتقام از هیکاپ را دارد، او و دوستانش با اژدهایانشان برای دستگیری داگر به سوی سرزمین‌های دور و ناشناخته راهی می‌شوند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه چیزی رابطه‌ی هیکاپ و بی‌دندون را این‌قدر خاص می‌کند؟ به نظرتان برای قهرمان بودن ویژگی خاصی لازم است؟
  کدام رفتار قهرمان‌ها در این قسمت برایتان جالب توجه بود؟
  هیچ‌ کدام از صحنه‌های خشن و ترسناک سریال شما را غافلگیر کرد؟ هیچ‌ کدام برایتان بیش از اندازه ترسناک بود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["فانتزی","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["فانتزی","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۲۲
  سال انتشار ۲۰۱۵