اژدهایان: نه قلمرو

(Dragons: The Nine Realms)
thumbnail
۱۰ سال به بالا
۸ تا ۱۰ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی چند نوجوان و ماجراجویی‌هایشان در ارتباط با گروهی اژدها، همراه با تجربه‌ی دوستی و حل مسئله

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌های سریال اژدهایان: نه قلمرو

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  تام و بقیه کنجکاوی زیادی برای کشف رازهای محل شکاف دارند. آن‌ها اژدهایان را مثل رازی مشترک از دیگران پنهان می‌کنند و هر روز برای پیدا کردن چیزهای تازه نقشه می‌کشند و خود را به شکاف می‌رسانند. ماجراجویی‌های آن‌ها در کنار هم، خطراتی که تجربه می‌کنند و روابط و چالش‌هایی که با خانوده‌هایشان دارند، موضوعاتی هم‌ذات‌پندارانه و معنادار برای کودکان و نوجوانان‌اند.
  تام و دوستانش کنجکاو و ماجراجو هستند و برای کشف محیط اطرافشان با هم همکاری می‌کنند. آن‌ها با هم رفتار دوستانه‌ای دارند و وقتی با مسئله‌ای مواجه می‌شوند سعی می‌کنند به کمک هم آن را حل کنند. بچه‌ها با اژدهایان خوش‌رفتارند و مراقب‌اند خطری آن‌ها را تهدید نکند. بزرگسالان سریال از جمله مادر تام مهربان و حمایتگرند و تلاش می‌کنند محدودیت‌ها و خطرات را به‌روشنی برای بچه‌ها توضیح دهند و انتظاراتشان از آن‌ها را بیان کنند. رفتار آن‌ها با هم و با بچه‌ها محترمانه است. آن‌ها همچنین برای انجام ماموریتی که به عهده دارند احساس مسئولیت می‌کنند.
  بین تام و جون احساسی در جریان است. والدین یکی از بچه‌ها دو زن هستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که بعضی از آن‌ها در نسخه‌ی دوبله اضافه شده‌اند: هیچی نمی‌شی، احمقانه، کله‌خراب، بزن به چاک، کله‌شق، بی‌ریخت، چه کوفتی می‌خورن، فضول، رو آب بخندی، دیوونه، کودن، هُش، خفه‌خون، روانی‌بازی، ضدحال، مسخره، خل و چل، گنده‌بک. بچه‌ها برای ادامه دادن به ماجراجویی‌هایشان به والدینشان دروغ می‌گویند.
  به بعضی مفاهیم اسطوره‌ای مثل عناصر چینی «وو» و «وی» اشاره شده که ممکن است بچه‌ها را در مورد آن کنجکاو کند.
  در همه‌ی قسمت‌های سریال خطراتی برای بچه‌ها پیش می‌آید؛ مثلاً از ارتفاع پرت می‌شوند، از دست اژدهایان بزرگ فرار می‌کنند یا نزدیک است در شکاف بیفتند، ولی هیچ کدام از این اتفاقات آسیبی به همراه ندارند. بعضی از اژدهایان ظاهر و رفتارهای ترسناکی دارند و غرش‌هایشان ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشد. تام با وجود اینکه بارها تذکر می‌گیرد که نزدیک شکاف نشود، سرپیچی می‌کند و به آنجا می‌رود. چندین بار زلزله اتفاق می‌افتد و زمین شکاف برمی‌دارد. مادر تام در خطر می‌افتد ولی خیلی زود نجات پیدا می‌کند. آتش یکی از اژدهایان تام را دربرمی‌گیرد ولی اتفاقی برای او نمی‌افتد.

  آنچه والدین باید درباره سریال اژدهایان: نه قلمرو بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  داستان سریال انیمیشنی اژدهایان نه قلمرو مربوط به هزار و سیصد سال بعد از انیمیشن «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» یعنی دنیای مدرن است؛ زمانی که اژدهایان برای مردم موجوداتی افسانه‌ای هستند. بعد از ایجاد شکافی عمیق در پوسته‌ی زمین، چند دانشمند از نقاط مختلف جهان از طرف موسسه‌ای تحقیقاتی، به سایتی در محل حادثه آمده‌اند تا عجایب مربوط به این شکاف را بررسی کنند. آن‌ها بچه‌های نوجوانشان را هم با خود آورده‌اند تا همان‌جا تحصیل و زندگی کنند. بچه‌ها که مثل عموم نوجوانان کنجکاو و ماجراجو هستند، با وجود هشدارهای بزرگ‌ترها به محل شکاف می‌روند و در آنجا با گروهی از اژدهایان مواجه می‌شوند. آن‌ها ماجراهای خطرناک و هیجان‌انگیزی را در کنار هم و اژدهایان تجربه می‌کنند و سعی می‌کنند این راز را از والدینشان پنهان نگه دارند.
  در قسمت‌های مختلف سریال خطراتی برای بچه‌ها و بزرگ‌ترها پیش می‌آید؛ مثلاً از صخره پرت می‌شوند، از دست اژدهایان بزرگ فرار می‌کنند یا نزدیک است در شکاف بیفتند، ولی هیچ کدام از این اتفاقات آسیبی به همراه ندارند. ظاهر و رفتارهای اژدهایان و اولین برخوردهای آن‌ها با بچه‌ها هم ممکن است برای کوچک‌ترها ترسناک باشد. بین دو تا از شخصیت‌های نوجوان رابطه‌ای احساسی در جریان است. والدین یکی از کودکان هم دو زن هستند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۸ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۸ تا ۱۰ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را همراه بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان سریال اژدهایان: نه قلمرو

  در اثر یک ناهنجاری زمین‌شناسی، شکافی بزرگ در پوسته‌ی زمین ایجاد شده و دانشمندانی از سراسر جهان در مرکز تحقیقاتی جمع شده‌اند تا این پدیده‌ی اسرارآمیز را بررسی کنند. تعدادی از والدین محقق همراه با فرزندانشان به سایتی که در محل حادثه برپا شده آمده‌اند. با وجود اینکه به بچه‌ها هشدار داده شده که به شکاف نزدیک نشوند، یکی از آن‌ها که پسری نوجوان به نام تام است، یواشکی به آنجا می‌رود و با اژدهایی مواجه می‌شود که خود را از دید بقیه پنهان کرده است. بقیه‌ی بچه‌ها هم به تدریج به تام می‌پیوندند و با تعداد بیشتری از اژدهایان مواجه می‌شوند. آن‌ها باید این راز را از والدینشان پنهان نگه دارند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو سریال اژدهایان: نه قلمرو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  هر کدام از نوجوانان چه ویژگی برجسته‌ای داشتند؟ این ویژگی‌ها به ماجراجویی‌های آن‌ها چه کمکی می‌کرد؟
  به نظرتان تام و جون چه احساسی نسبت به هم داشتند؟ آن‌ها احساسشان را چگونه به هم نشان می‌دادند؟
  فکر می‌کنید چرا فیلم‌ها و سریال‌های مختلفی با موضوع اژدها ساخته می‌شوند؟ اژدهایان برای شما هم جذاب‌اند؟ چه چیزی آن‌ها را جذاب می‌کند؟

  مشخصات سریال سریال اژدهایان: نه قلمرو

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۰
  رتبه MPAA TV-G
  مدت زمان ۲۳
  کشور سازنده ایالات متحده آمریکا
  استودیو DreamWorks Animation Television
  بازیگران اشلی لیائو، جرمی شادا، مارکوس اسکریبنر
  سال انتشار ۲۰۲۱