ایدا توییست دانشمند

(Ada Twist, Scientist)
thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی یک دختربچه‌ی دانشمند و فعالیت‌های علمی او و دوستانش برای تبدیل جهان به جایی بهتر برای زندگی

سال: 2021
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  آیدا و دوستانش کنجکاو و ماجراجو هستند و درباره‌ی همه چیز سوال دارند. آن‌ها مثل عموم بچه‌های هم‌سن و سالشان، در مواجهه با پدیده‌های علمی شگفت‌زده می‌شوند و شور و شوق یادگیری دارند. آن‌ها در کنار هم فعالیت‌های هیجان‌انگیزی انجام می‌دهند و موفقیت و شکست را در فضای دوستانه تجربه می‌کنند. احساسات و تجربه‌های آن‌ها می‌تواند برای کودکان معنادار باشد.
  آیدا کنجکاو و پرسش‌گر است و نسبت به اتفاقات محیط اطرافش حساس است. او با مشاهده‌ی دقیق پدیده‌ها و با نگاهی علمی، سوالات دقیقی برای رسیدن به جواب می‌پرسد و با پشتکار و صبوری، راه‌حل‌های مختلف را امتحان می‌کند. او مهربان و خوش‌قلب است و با خانواده و دوستانش محترمانه و همدلانه رفتار می‌کند. دوستان آیدا هم مثل خود او کنجکاو و باروحیه‌اند و در همه‌ی موقعیت‌های کشف و آزمایش، حضور فعال دارند. آن‌ها به هم کمک می‌کنند تا برای سوالاتشان جواب‌هایی علمی پیدا کنند. آیدا و دوستانش از فعالیت‌های علمی و یادگرفتن چیزهای تازه خسته نمی‌شوند و دلشان می‌خواهد با علم، زندگی را برای خانواده و دوستانشان راحت‌تر کنند. آن‌ها به هم کمک می‌کنند تا از شکست نترسند و به راحتی تسلیم نشوند.
  هرازگاهی از کلماتی مثل تنبل یا حوصله‌سربر استفاده می‌شود. گاهی کلمات و اصطلاحات علمی مثل آیرودینامیک به کار می‌رود که ممکن است برای کوچک‌ترها نامفهوم باشند.
  آیدا و دوستانش در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و درباره‌ی آن سوالی می‌پرسند. بعد سعی می‌کنند با استفاده از روش علمی، فرضیه‌ها یا حدس‌هایی به عنوان جواب، آماده کنند و آن‌ها را آزمایش کنند تا به جواب درست برسند. مشاهده‌گری، پرسیدن سوال، محاسبه کردن، تخمین زدن، ایده‌پردازی، تصویرسازی ذهنی و بررسی شواهد، مجموعه‌ی فعالیت‌هایی است که آن‌ها انجام می‌دهند و درباره‌ی آن‌ها با یکدیگر گفتگو می‌کنند. آیدا به دوستانش یادآوری می‌کند که دانشمندان در مواجهه با چیزهایی که ابتدا به نظر می‌رسد غیرممکن یا غیرقابل شناخت هستند، سوالات کوچک زیادی می‌پرسند تا بتوانند به جواب برسند. آن‌ها بعد از پیدا کردن جواب، به دنبال عملی کردن ایده‌شان می‌روند تا به بهبود زندگی خود یا دیگران کمک کنند. در نیمه‌ی دوم هر قسمت، آیدا با استفاده از یک صفحه‌نمایش بزرگ، تصویر یک دانشمند واقعی را نشان می‌دهد که درباره‌ی موضوع آن قسمت توضیحاتی می‌دهد و یک نکته‌ی علمی را هم به بچه‌ها می‌گوید.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی سه‌بعدی که با اقتباس از کتاب مصوری با همین نام، اثر آندریا بیتی و دیوید رابرتز ساخته شده، درباره‌ی یک دختر کوچولوی دانشمند به نام اِیداست که در دوبله، آیدا معرفی می‌شود. او که نه سال دارد، شیفته‌ی کشف و یادگیری و آزمایش کردن است و نسبت به پدیده‌های اطرافش نگاهی علمی دارد. آیدا در کنار دو دوست صمیمی‌اش که آن‌ها هم در لذت بردن از فعالیت‌های علمی با او اشتراک دارند، همیشه در حال مشاهده‌ی دقیق پدیده‌ها، پرسیدن سوالات مشخص درباره‌ی آن‌ها، ساختن فرضیاتی منطقی و آزمایش کردن این فرضیات هستند. آن‌ها بعد از این‌که به جواب سوالشان رسیدند، دست به کار می‌شوند تا راه‌حلشان را در عمل هم به کار ببرند و جهان اطرافشان را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کنند. سریال از زبان شخصیت‌ها به کودکان یادآوری می‌کند که دانشمندان در مواجهه با چیزهایی که ابتدا غیرممکن یا غیرقابل شناخت به نظر می‌رسند، سوالات کوچک زیادی می‌پرسند تا بتوانند به جواب سوال‌های بزرگ برسند. در قسمت دوم از فصل سوم سریال، یکی از بستگان آیدا که اوتیسم دارد به خانه‌‌ی آن‌ها می‌آید. آیدا درباره‌ی بعضی از ویژگی‌های کودکان اوتیستیک مثل حرف نزدن یا اذیت شدن از صداهای بلند برای دوستانش توضیح می‌دهد و همگی تلاش می‌کنند با شناخت ویژگی‌های او، با او ارتباط دوستانه‌ای برقرار کنند.
  سریال موقعیت ترسناک و خشنی ندارد. گاهی از کلمات و اصطلاحات علمی استفاده می‌شود که ممکن است برای کودکان قابل فهم نباشند و از آنجایی که در هر قسمت، اطلاعات زیادی به مخاطبان منتقل می‌شود، احتمال گیج شدن کودکان کوچک‌تر وجود دارد. همچنین، با توجه به این‌که بسیاری از کودکانِ پیش از دبستان، ذهن آماده‌ای برای تجزیه و تحلیل خیلی از موضوعات علمی ندارند، امکان سوءبرداشت از محتوای داستان‌ها و شکل‌گیری تصورات نادرستی درباره‌ی پدیده‌های علمی هم وجود دارد. نکته‌‌ی دیگری که خوب است والدین به آن توجه داشته باشند این است که برادر آیدا که پسربچه‌ای یازده‌ساله و علاقه‌مند به جادو و ورزش است، شخصیتی کسل‌کننده و خیلی‌ وقت‌ها مزاحم دارد که درباره‌ی پدیده‌های علمی روزمره دانشی ندارد. نقش او در سریال ممکن است این تصور را در کودکان ایجاد کند که فقط بچه‌های علاقه‌مند به علم، آدم‌های جالبی هستند. تماشای این سریال برای کودکان بزرگ‌تر از ۵ سال پیشنهاد می‌شود.

  چکیده داستان

  آیدا توییست دختربچه‌ای نه‌ساله و عاشق علم است که دوست دارد درباره‌ی همه چیز بداند. او با کمک دوستان صمیمی خود، رزی و ایگی، مسائل مختلفی را برای خانواده‌ و اطرافیانش حل می‌کند. آیدا یک آزمایشگاه خیلی پیشرفته دارد که با استفاده از تجهیزاتش، آزمایش‌هایی علمی ترتیب می‌دهد تا جوابی علمی برای سوالاتش پیدا کند. بعد از پیدا کردن جواب، او و دوستانش به سراغ روش‌هایی برای تبدیل علم به عمل می‌روند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز آیدا و دوستانش با چه مسئله‌ای روبرو شدند؟ آن‌ها چگونه توانستند این مسئله را حل کنند؟ از حل آن مسئله چه استفاده‌ای برای خود یا اطرافیانشان کردند؟
  آیدا و بقیه زمانی که می‌خواهند فرضیه‌هایشان را آزمایش کنند، شکست هم می‌خورند؟ به نظرتان چرا رُزی می‌گفت وقتی شکست می‌خورند که تسلیم شوند؟ شما از این جمله چه می‌فهمید؟
  آیدا به موضوعات علمی علاقه دارد و برادرش به جادو و ورزش علاقه دارد. شما به چه چیزهایی علاقه دارید؟ دوستانتان چه علاقه‌هایی دارند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۴
  رتبه MPAA TV-PG
  مدت زمان ۱۲
  کشور سازنده آمریکا
  استودیو Higher Ground Productions، Laughing Wild، Netflix Animation، Wonder Worldwide
  جایزه ها Annie Awards
  بازیگران آماندا کریستین، کندیس کوزاک، نیکلاس کرووِتی
  سال انتشار ۲۰۲۱