ایلیا، تولد یک قهرمان

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و فانتزی درباره‌ی آلوده شدن مردم شهر به ویروسی هیولاساز و ماموریت پسری نوجوان برای مبارزه با هیولاها و نجات مردم

سال: 1398
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کنجکاوی امیرعلی درباره‌ی پروژه‌ی دکتر اصلان، روحیه‌ی جنگنده‌ی او و رؤیایش برای نجات مردم می‌تواند برای نوجوانان قابل ارتباط باشد. امیرعلی پدرش را در جنگ از دست داده و او را به خاطر تنها گذاشتن خانواده سرزنش می‌کند ولی در عین حال پدرش را دوست دارد و می‌خواهد سرِ قولی که به او داده بماند. مادر بیمار او هم از دنیا می‌رود و او با خواهرش زندگی می‌کند. او همچنین رفقایی سرزنده و همراه دارد که در کنار آن‌ها احساس تنهایی نمی‌کند.
  امیرعلی عاقل و مسؤولیت‌پذیر است و وقتی متوجه ماموریتش برای نجات مردم می‌شود تلاش‌ می‌کند تا ماموریتش را به‌خوبی انجام دهد. او نسبت به مادر بیمار و خواهرش هم احساس مسئولیت می‌کند. دوستان امیرعلی باوفا و همراه‌اند و وقتی می‌فهمند او قهرمان شهر است، به او کمک می‌کنند تا با افراد شرور مبارزه کند. پیرمرد دانا و مهربان است و امیرعلی را در نبرد با خاندان سایه راهنمایی می‌کند.
  ماموریت ایلیا برای نجات شهر و مبارزه با هیولاها، تلاش افراد شرور برای اختلاف انداختن بین دولت و مردم، و درگیری مردم با پلیس موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند، هرچند می‌توانند برای نوجوانان قابل ارتباط باشند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن متعددی استفاده شده: چه کوفتیه، دیوونه، باز فضولی کردی،‌ دَله، چه غلطی کرد، پدر سوخته، بلایی سرت میارم، دخلت اومده، نفله، لامصب، پررو بازی بسه، کدوم گوری رفتن، دستت رو بکش، بنال، امونش ندید، یه الف بچه، خروس بی‌محل، لعنتی، وحشی، تنت می‌خاره، شاخ نشو، عرضه ندارید،‌ احمق، حالیشون می‌کنم، چرت می‌گی، کور خوندن، از حلقومش می‌کشم بیرون، بی‌مصرف، موش‌های کثیف، عوضی، ببند دهنتو، بزن کتلتش کن، همه‌تونو می‌کشم، ببر صداتو، رد داده، مرض، حیف نون، توهم زدی، تف به این رفاقت، بی‌شعور، بزن به چک، دروغگوی پست.
  در داستان به خاندان نور و سایه، فرزندان آدم و درخت طوبی اشاره می‌شود که عناصری فرهنگی در بین ایرانیان‌اند.
  در طول سریال نبرد بین هیولاها و پلیس در جریان است، تیراندازی و زد و خورد اتفاق می‌افتد و افرادی زخمی یا کشته می‌شوند. هیولاها ظاهری ترسناک و رفتاری خشن دارند. آن‌ها در آزمایشگاه و توسط افراد شرور ساخته شده‌اند. افراد شرور ویروسی ساخته‌اند که می‌تواند همه‌ی مردم را تبدیل به هیولا کند. در طول داستان عده‌ای از افراد به این ویروس آلوده می‌شوند و تبدیل به هیولا می‌شوند. امیرعلی در چندین موقعیت با هیولاها مبارزه می‌کند. اصلان دست خودش را که تبدیل به دست هیولا شده قطع می‌کند. باند افراد شرور به سراغ اصلان در زندان می‌روند و او را از بین می‌برند. هیولاها در شهر ظاهر می‌شوند و مردم را می‌ترسانند. آن‌ها مردم و ماشین‌ها را به اطراف پرتاب می‌کنند. پلیس قصد دارد به سمت افرادی که قرار است تبدیل به هیولا شوند شلیک کند. مردم به خاطر نبود دارو تظاهرات می‌کنند و افرادی در بین پلیس به سمت آن‌ها شلیک می‌کنند و عده‌ای کشته می‌شوند. مرکز پلیس هم به اشغال معترضان درمی‌آید. معلوم می‌شود شهردار شهر همدست افراد شرور است. او به سمت خودش شلیک می‌کند و می‌میرد. مادر امیرعلی بیمار است و به خاطر نبود دارو می‌میرد. پدر امیرعلی هم در جنگ کشته شده است. در آزمایشگاه، افرادی دیده می‌شوند که دارو به آن‌ها تزریق شده و در حال تبدیل شدن به هیولا هستند و با التماس درخواست کمک می‌کنند. دانشمندان دارو را به موشی تزریق می‌کنند و وقتی تبدیل به هیولا می‌شود به او داروی دیگری تزریق می‌کنند تا بمیرد. افراد شرور به بانک حمله می‌کنند و عده‌ای را گروگان می‌گیرند. یکی از بچه‌ها تفنگ بیهوش‌کننده می‌سازد و امیرعلی با آن به سمت هیولاها شلیک می‌کند. افراد شرور دکتر یک آزمایشگاه را زندانی می‌کنند و بعد او را می‌کشند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  ایلیا تولد یک قهرمان، سریالی موشن کمیک است که بر اساس مجموعه کتاب‌های کمیک استریپی با همین نام ساخته شده، فضای شهری شبیه تهران را به نمایش درمی‌آورد که تداعی‌کننده‌ی سال‌های کروناست؛ با این تفاوت که ویروسی که مردم را آلوده می‌کند، آن‌ها را تبدیل به هیولا می‌کند. این ویروس توسط افراد شرور ساخته شده و قرار است جهان را به فرمان خاندان سایه دربیاورد. پسری نوجوان به نام امیرعلی از جانب خاندان نور ماموریت پیدا می‌کند تا به عنوان قهرمانی به نام ایلیا با افراد شرور و هیولاها مبارزه کند و مردم شهر را نجات دهد. تفاوت او با دیگر قهرمان‌ها این است که تنها به نیروی خودش متکی نیست و از جانب خاندان نور پشتیبانی می‌شود.
  این سریال صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشن زیادی دارد. سراسر سریال شاهد مبارزه‌ی پلیس و ایلیا با هیولاها و افراد شرور هستیم. هیولاها ظاهر ترسناکی دارند و مردم را به وحشت می‌اندازند. ترس از تبدیل شدن مردم به هیولا در طول داستان احساس می‌شود. اواسط داستان معلوم می‌شود شهردار شهر که امید مردم برای از بین بردن هیولاهاست، خودش همدست افراد شرور است. آن‌ها می‌خواهند مردم شهر را علیه دولت بشورانند و بین پلیس و مردم درگیری ایجاد کنند. از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و خشن بسیاری هم استفاده شده است. سریال با وجود اینکه قصد دارد قهرمانی ملی برای بچه‌های ایرانی خلق کند،‌ قهرمانش تفاوت چندانی با ابرقهرمان‌های غربی ندارد. او حتی در یک صحنه که قرار است خود را به مردم معرفی کند فیگور مرد عنکبوتی را می‌گیرد. ماموریت برای نجات شهر و مبارزه با هیولاها، تلاش افراد شرور برای اختلاف انداختن بین دولت و مردم، و درگیری مردم با پلیس، موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفت‌وگو کنند.

  چکیده داستان

  امیرعلی پسری نوجوان است که با مادر بیمار و خواهرش زندگی می‌کند. پدرش مبارز بوده که در جنگ کشته شده است. امیرعلی برای پیدا کردن داروهای کمیاب مادرش سر از آزمایشگاهی مخوف درمی‌آورد که فردی شرور به نام دکتر اصلان در آنجا ویروسی تولید می‌کند که قرار است همه‌ی مردم شهر را آلوده و آن‌ها را تبدیل به هیولا کند. بعد از این اتفاق امیرعلی متوجه می‌شود نیرویی غیرعادی دارد که به او کمک می‌کند هیولاها را به‌راحتی شکست دهد. او هنگام مبارزه با هیولاها تبدیل به قهرمانی به نام ایلیا می‌شود. امیرعلی بعد از ملاقات با پیرمردی به نام خضر با سرکرده‌ی افراد شرور آشنا می‌شود که دشمن انسان است و می‌خواهد دنیا را به فرمان خود دربیاورد. خضر به او نشان می‌دهد که خاندان نور و سایه از آغاز جهان با هم در نبردند و امیرعلی ماموریت دارد تا به عنوان مبارز و به نمایندگی از خاندان نور، افراد شرور را شکست داده و مردم شهر را نجات دهد.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظرتان ویروسی که مردم را آلوده می‌کرد و فضای شهر و مسائلی که مردم داشتند، چقدر به شرایط کرونا شباهت داشت؟
  ایلیا به نظر شما به قهرمان‌ها شباهت دارد؟ چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با قهرمان‌ها و ابرقهرمان‌های خارجی دارد؟
  اگر شما می‌خواستید قهرمانی ایرانی بسازید که با هیولاها مبارزه می‌کند چه ویژگی‌هایی برای او در نظر می‌گرفتید؟ به نظرتان چطور می‌شود نشان داد که یک قهرمان ایرانی است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۱۱
  مدت زمان ۱۵
  کشور سازنده ایران
  استودیو استودیو کمیکا
  بازیگران امین قاضی، سامان مظلومی، سمیه الیاسی
  سال انتشار ۱۳۹۸