اینشتین‌های کوچک

(Little Einsteins)

thumbnail
۶ سال به بالا
۴ تا ۶ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی از مأموریت‌های چهار کودک کنجکاو به نقاط مختلف جهان و تلاش برای حل معماها، همراه با موسیقی و آواز

سال: 2005
  بررس فیلم: علی نجفی

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  کودکان از طریق بازی و تجربه، همراه با موسیقی و آواز، در قالب مأموریت‌هایی کارهایی انجام می‌دهند و چیزهایی یاد می‌گیرند. آن‌ها در انجام کارها و حل مشکلات از دوستان و حتی تماشاگر کمک می‌گیرند و او را وارد فرآیند حل مسئله می‌کنند. کنجکاوی، شگفتی، پرسشگری، دوستی و کار گروهی از موضوعات پررنگ این سریال است.
  کودکان برای حل مسئله با هم همکاری می‌کنند و گاهی اگر نتیجه نگیرند، باز به تلاش‌شان ادامه می‌دهند. آن‌ها حتی از تماشاگر هم کمک می‌طلبند و از او می‌خواهند در حل مسئله همفکری کند یا چیزی را به خاطر بسپارد. آن‌ها در هر قسمت، همکاری، تصمیم‌گیری و حل مسئله را در قالب یک مأموریت گروهی تمرین می‌کنند تا به کسی کمک کنند یا مشکلی را حل کنند. شخصیت‌های داستان هم دختر و هم پسرند، و هریک فارغ از جنسیت‌شان در کاری مهارت دارند.
  هر قسمت از سریال معمولاً با یک اثر هنری و یک قطعه‌ی موسیقی خاص همراه است و در بخش‌های مختلف آن سازهای مختلف و مفاهیمی نظیر نت، ریتم و پرده معرفی می‌شود. کودکان در هر قسمت با حیوانات مختلف و محل زندگی‌شان یا آثار فرهنگی و تاریخی مناطق مختلف جهان آشنا می‌شود. این کار از طریق مأموریت‌هایی انجام می‌شود که مخاطب را نیز به کمک می‌طلبد و او را به تحرک و به ‌یادسپاری بعضی مطالب تشویق می‌کند.
  کودکان در سفر به نقاط مختلف زمین، با آب‌وهوا، پوشش، و نمادهای تاریخی و فرهنگی آن منطقه آشنا می‌شوند.
  مأموریت‌ها معمولاً با خطراتی نظیر حیوانات خطرناک یا برخورد شهاب‌سنگ در فضا همراه است که کودکان به کمک هم و باز با همراه کردن مخاطب از آن‌ها دوری می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  اینشتین‌های کوچک یک سریال انیمیشنی دوبعدی بر اساس انیمیشنی موزیکال به نام ماجراجویی بزرگ ماست. داستان درباره‌ی یک گروه چهارنفره از کودکان خردسال است که در هر قسمت با معمایی روبه‌رو می‌شوند و با موشک‌شان به نقطه‌ای از زمین سفر می‌کنند تا مشکلی را حل کنند یا به کسی کمک کنند. آن‌ها هم با جنبه‌های مختلف زندگی مردم و جانوران آن منطقه آشنا می‌شوند و هم از طریق تجربه و با دنبال کردن نشانه‌هایی برای حل معما تلاش می‌کنند. هر یک از آن‌ها مهارت خاصی دارد اما برای حل معما با یکدیگر همفکری و همکاری می‌کنند و حتی مخاطب را نیز به کمک فرا می‌خوانند تا تحرک داشته باشد یا چیزی را به خاطر بسپارد. آن‌ها در نهایت با پشتکار و همکاری، مسئله را حل می‌کنند و از این رهگذر چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند. هر قسمت از سریال با معرفی یک اثر هنری و یک قطعه‌ی موسیقی آغاز می‌شود و در فرآیند حل مسئله نیز از موسیقی و آواز زیاد استفاده می‌شود. این سریال با برانگیختن احساس شگفتی و دوستی در کودکان، بر کنجکاوی، پشتکار و کار گروهی تأکید و آن‌ها را به یادگیری موضوعات مربوط به علم و طبیعت تشویق می‌کند.
  در این سریال صحنه‌های خشن و ترسناکی وجود ندارد اما کودکان در مأموریت‌هایشان با خطراتی روبه‌رو می‌شوند که لازم است مراقب باشند و از آن‌ها دوری کنند. بعضی اصطلاحات تخصصی، مثلا هیروگلیف به جای حروف تصویری، ممکن است برای کودکان کوچک‌تر نامفهوم یا سخت باشد. مدت زمان طولانی هر قسمت هم ممکن است کوچک‌ترها را خسته یا بی‌حوصله کند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۴ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۴ تا ۶ سال نیز در صورتی پیشنهاد می‌شود که سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا بتوانند در مورد سؤال‌ها و علاقه‌مندی‌هایشان با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  اینشتین‌های کوچک یک گروه چهارنفره از کودکان متشکل از دو پسر و دو دختر است که در هر قسمت به مأموریتی می‌روند تا با استفاده از استعدادها و مهارت‌هایی که دارند، مشکلی را حل کنند یا به کسی کمک کنند. آن‌ها با موشک‌شان به نقاط مختلف زمین و حتی فضا سفر می‌کنند، با آثار هنری و تاریخی مختلف آشنا می‌شوند و موضوعات متنوعی را تجربه می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  بچه‌ها در این قسمت به کجاها سفر کردند و از چه جاهایی دیدن کردند؟
  دوست دارید در مورد چیزهایی که از این قسمت یاد گرفته‌اید، نقاشی کنید یا داستان بسازید؟
  ویژگی مشترک شخصیت‌های این سریال چیست؟ کنجکاوی و کار گروهی چطور باعث یادگیری می‌شود؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","آموزشی"]
  مدت زمان ۳۰
  سال انتشار ۲۰۰۵