این‌جوری بهتره

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی پسرکی شاد و پرانرژی و تجربه‌های ساده و روزمره‌ی او، همراه با یادگیری مهارت‌های زندگی

سال: 1395
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های پسرک و مسائلی که هر روز با آن‌ها مواجه می‌شود؛ مثل دوستی و بازی، رفتن به مدرسه، ارتباط با همکلاسی‌ها، کنجکاوی و بازیگوشی، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند.
  پسرک مثل عموم کودکان همسن‌وسالش، شاد و کنجکاو است، پرسشگر است، خوشبین و رهاست، می‌خواهد زود به نتیجه برسد، اشتباه می‌کند ولی وقتی متوجه اشتباهش می‌شود سعی می‌کند جبران کند. او مدام در حال یاد گرفتن مهارت‌های تازه است. بزرگ‌ترها در سریال نقشی حاشیه‌ای دارند ولی حضورشان مثبت و همدلانه است و احساس مثبتی به کودکان منتقل می‌کنند.
  کودکان در خلال داستان‌ها با مهارت‌های مختلف زندگی مثل صبوری، بهداشت شخصی، همدلی، دوستیابی، یا سهیم شدن چیزهایی که دوست دارند با دیگران، آشنا می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال که انیمیشنی دوبعدی است، درباره‌ی ماجراهای زندگی روزمره‌ی پسربچه‌ای شاد و بازیگوش است که با موضوعات و مسائل ساده‌ای که در زندگی عموم کودکان جریان دارد، سرگرم است و سعی می‌کند با روش‌های ساده و خلاقانه‌ی خودش این مسائل را حل کند. ویژگی برجسته‌ی سریال این است که پسرک، روایتگر داستان‌های خودش است و حضور بزرگ‌ترها کم‌رنگ و حاشیه‌ای است. او با خُلقی خوش و با زبانی ساده و کودکانه ماجراهایش را تعریف می‌کند، بلندبلند فکر می‌کند، هیجان‌زده یا غمگین می‌شود و به خودش دلداری می‌دهد. او در قسمت‌های مختلف، صبر کردن را تمرین می‌کند، خود را با شرایط جدید در مدرسه انطباق می‌دهد و متوجه می‌شود چیزهایی که دوست ندارد، ممکن است آنقدرها هم بد نباشند. پسرک در کنار بزرگ‌ترهایش، که ما چهره‌هایشان را در تصویر نمی‌بینیم، چیزهای زیادی یاد می‌گیرد و مهارت‌هایش را برای حل مسائل مختلف تقویت می‌کند.
  اتفاقات داستان با صداها و تصاویر بامزه‌ای همراه‌اند که به خوشایندی سریال می‌افزایند. رویکرد سریال در آموزش، برخلاف بسیاری از سریال‌های مشابهی که برای گروه سنی کودک تولید می‌شوند، سرزنش‌گر و القاکننده‌ی احساس گناه به کودکان نیست؛ بلکه با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش، و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد مهارت‌ها و اطلاعات موردنیازشان را به آن‌ها آموزش دهد و این کار را از طریق خود کودک و با زبان طنز انجام می‌دهد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موقعیت‌های پیش‌آمده با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  پسرک هر روز در حال تجربه‌ی موضوعات تازه است. او یک روز از این‌که باید منتظر شود تا کیک آماده شود بی‌طاقت می‌شود و بعد از به خاطر آوردن تجربه‌های قبلی‌اش در مورد صبر نکردن، متوجه اهمیت صبوری می‌شود. روزی در مدرسه باید نیمکتش را با همکلاسی‌اش سهیم شود و بعد از مقاومت زیاد، یاد می‌گیرد داشته‌هایش را با دیگران سهیم شود و دوستان تازه پیدا کند. یک روز با موهای ژولیده به مدرسه می‌رود. او از خلال این اتفاقات، چیزهای زیادی یاد می‌گیرد.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز پسرک چه چیزهایی یاد گرفت؟
  به نظر شما موهای پسرک نامرتب بود؟ چه اشکالی دارد موها یا ناخن‌های بچه‌ها بلند شود؟
  برای شما پیش آمده که نتوانید برای چیزی صبر کنید؟ به نظرتان صبر کردن برای بچه‌ها سخت‌تر است؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۵
  سال انتشار ۱۳۹۵