این چطور کار می‌کنه؟

(The Way Things Work)

thumbnail
۱۲ سال به بالا
۱۰ تا ۱۲ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و آموزشی درباره‌ی ساکنان یک جزیره، مسائل روزمره‌ی آن‌ها و استفاده از ماشین‌ها و اختراعات مختلف برای حل مسائل‌شان، همراه با آموزش مفاهیم فیزیکی

سال: 2001
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  روابط بین افراد جزیره، علاقه‌ی اولیو به این‌که چیزهای مختلف چگونه کار می‌کنند و رابطه‌ی او با مخترع، برای کودکان و نوجوانان معنادار و قابل ارتباط است. پرداختن به موضوعات علمی و فیزیکی نیز برای بسیاری از کودکان دبستانی دغدغه‌برانگیز و جذاب است.
  اولیو کنجکاو و جستجوگر است و از دانستن در مورد چیزهای تازه خسته نمی‌شود. او همیشه پر از سوال است و برای پیدا کردن پاسخ سوالاتش تلاش می‌کند. این‌که او دختر است و به فیزیک علاقه‌مند است، کمک می‌کند تا کلیشه‌های مربوط به ارتباط جنسیت با علم و توانمندی ذهنی که ممکن است در بعضی از کودکان شکل گرفته باشد، کمرنگ‌تر شود. همه‌ی شخصیت‌ها حمایتگر و مهربان‌اند و وقتی مسئله یا چالشی پیش بیاید به هم کمک می‌کنند و همه‌ی کارها را با همکاری هم پیش می‌برند.
  توضیحات فنی و کلمات تخصصی مربوط به فیزیک در این سریال زیاد به کار رفته و برای کودکان کوچک‌تر قابل درک و ارتباط نیستند: پیستون، پتانسیل، انبساط، متراکم، دورانی، ریزموج، فرکانس، مغناطیس.
  در هر قسمت به مفهومی پایه در فیزیک و ابزارهای مختلفی که حول و حوش آن مفهوم وجود دارند یا با استفاده از آن کار می‌کنند، پرداخته می‌شود؛ مفاهیمی مثل جریان الکتریسیته، امواج مغناطیسی، نیرو و فشار، و ابزارهایی مثل چرخ، توربین، ژنراتور، موتور بخار. پرداختن به این مفاهیم در قالب اتفاقاتی که برای شخصیت‌ها می‌افتد و احساس نیازشان به فیزیک، یادگیری علم فیزیک را اتفاقی دوست‌داشتنی و لذت‌بخش کرده است.
  حضور ماموت‌ها و استفاده از آن‌ها برای معرفی پدیده‌های فیزیکی، و نیز رفتار ساکنان جزیره با آن‌ها قدری ابزارگونه است؛ مثلاً آن‌ها بر خلاف میل‌شان شسته می‌شوند یا مثل حیوانات سیرک مجبور به کارهایی می‌شوند که با زندگی طبیعی‌شان در تضاد است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی که با اقتباس از کتابی با نام چیزها چطور کار می‌کنند، نوشته‌ی دیوید مکولی ساخته شده، درباره‌ی زندگی روزمره‌ی ساکنان جزیره‌ی ماموت‌هاست که در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند و برای حل مسائل‌شان از اختراعات و ابزارهای مختلفی که به فیزیک مربوط‌اند، کمک می‌گیرند. مخترعی که به جزیره سفر کرده، ایده‌های مربوط به ساخت ابزارها را مطرح می‌کند و درباره‌ی مکانیزم کار کردن آن‌ها و مفاهیم فیزیکی پشت‌شان توضیح می‌دهد و ساکنان جزیره با کمک هم آن‌ها را می‌سازند. دختر نوجوانی به نام اولیو که کنجکاو و علاقه‌مند به فیزیک است، همیشه مخترع را همراهی می‌کند و در بسیاری از موقعیت‌ها به نظر می‌رسد توانمندتر از مخترع است. در نسخه‌ی دوبله او دختر مخترع معرفی شده است. پرداختن به مفاهیم مربوط به فیزیک در قالب اتفاقاتی که برای شخصیت‌ها می‌افتد و نشان دادن احساس نیاز آن‌ها به علم، یادگیری علم فیزیک را به اتفاقی دوست‌داشتنی و لذت‌بخش تبدیل کرده است.
  موقعیت ترسناک و خشنی در سریال وجود ندارد اما حضور ماموت‌ها و استفاده از آن‌ها برای معرفی پدیده‌های فیزیکی قدری ابزارگونه است. به نظر می‌رسد ماموت‌ها غیر از این‌که کار ساکنان جزیره را راه بیندازند یا به نویسنده‌ی سریال در معرفی پدیده‌های فیزیکی کمک کنند، نقش دیگری ندارند. زبان سریال تخصصی و فنی است و عبارات و اصطلاحات تخصصی مربوط به فیزیک زیاد به کار می‌روند. شیوه‌ی آموزش مفاهیم فیزیکی و توضیح در مورد چگونگی کار کردن ابزارها نیز مناسب کودکان بزرگ‌تر و نوجوانان است. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۱۰ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۱۰ تا ۱۲ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند درباره‌ی موضوعات مختلفی که در هر قسمت طرح می‌شوند با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ساکنان جزیره‌ی ماموت‌ها در هر قسمت با مسئله‌ای مواجه می‌شوند که سعی می‌کنند با کمک مخترعی که به جزیره سفر کرده، برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کنند. مخترع با استفاده از مفاهیم مختلف فیزیکی چیزهایی اختراع می‌کند و ساکنان جزیره شروع به ساختن آن‌ها می‌کنند. بخشی از این ابزارها به چگونگی استفاده از ماموت‌ها در انجام کارهای سنگین یا نظافت آن‌ها مربوط می‌شود.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به موضوعات این سریال علاقه دارید؟ قبلاً درباره‌ی این موضوعات مطالعه کرده بودید یا به آن‌ها فکر کرده بودید؟
  یاد گرفتن مفاهیم فیزیکی در قالب فیلم و کارتون برایتان جذاب‌تر و آموزنده‌تر است یا از طریق کتاب یا توضیحات معلم؟
  توضیحات مخترع و اولیو را خوب متوجه می‌شوید؟ به نظرتان راه‌های بهتری برای یاد گرفتن فیزیک وجود دارد؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["آموزشی","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["آموزشی","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۵
  سال انتشار ۲۰۰۱