ایکیو سان

(Ikkyū-san)
thumbnail
۹ سال به بالا
۷ تا ۹ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و ماجراجویانه درباره‌ی یک پسربچه و تلاش‌های همیشگی او برای حل معماهای پیچیده و شکست دادن ژنرالی زورگو

سال: 1975
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  بخشی از تجربه‌های ایکیو و دوستانش، چالش‌هایی که با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند و تلاش آن‌ها برای حل این چالش‌ها، همچنین ارتباط و دوستی میان بچه‌ها می‌تواند برای کودکان همذات‌پندارانه و قابل ارتباط باشد.
  ایکیو دانا و حمایتگر است. او از افراد ضعیف در مقابل ژنرال زورگو دفاع می‌کند و از توانایی‌های حل مسئله‌اش برای گرفتن حق ضعفا استفاده می‌کند. شینسه همیشه حامی و پشتیبان ایکیو و شاگردان معبد است و تمام تلاشش را می‌کند تا آن‌ها از ظلم ژنرال در امان بمانند. استاد بزرگ هم بزرگسالی عاقل و مهربان و در عین حال، جدی و سختگیر است. او مسئولانه و با پشتکار برای تربیت شاگردان معبد وقت می‌گذارد. همه‌ی شاگردان معبد با هم دوست‌اند و در سختی‌ها از هم حمایت می‌کنند. وقتی برای یکی مسئله‌ای پیش می‌آید، همه برای حل مسئله‌ی او تلاش می‌کنند.
  گاهی به موضوعاتی مثل خودکشی یا اعدام یا شکنجه اشاره می‌شود که موضوعات معناداری در دنیای کودکان نیستند.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده که عموم آن‌ها را ژنرال به کار می‌برد: لعنتی، مردک یاغی، با شمشیرم نصفش می‌کنم، ساکت شو، سرش از بدن جدا بشه، خفه، احمق، گمشو، ساکت شو، بدجنس، بی‌عرضه‌ها،‌ نادان. لحن ژنرال در بیشتر موقعیت‌ها خشن و تهدیدآمیز است.
  معماها و مسائل مختلفی همراه با راه‌حل آن‌ها در هر قسمت از سریال طرح می‌شوند. همچنین کودکان از خلال داستان‌ها به تفکر خلاق، تلاش برای حل مسائل و استقبال از مواجهه با مسئله‌ها و چالش‌های مختلف ترغیب می‌شوند.
  این سریال به فضا و سنت‌های زندگی بودایی و بخش‌هایی از فرهنگ سامورایی در کشور ژاپن می‌پردازد.
  گاهی اتفاقات ترسناک یا خشنی می‌افتد؛ مثلاً ژنرال تصمیم می‌گیرد فردی را بکشد یا یکی از شاگردان معبد از سر استیصال به خودکشی فکر می‌کند. ولی هیچ وقت به کسی آسیبی نمی‌رسد و همه‌ی اتفاقات ختم به خیر می‌شوند. از ابتدای سریال ایکیو از مادرش جدا می‌شود و در تمام قسمت‌ها، دوری از مادر و دلتنگی ایکیو برای او احساس می‌شود. در یک قسمت ایکیو و مادر اتفاقی هم را می‌بینند ولی مادر به روی خودش نمی‌آورد و ایکیو که قصد دارد او را بغل کند، از این کار بازداشته می‌شود.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این انیمه‌ی سریالی که با اقتباس از شخصیت تاریخی راهبی بودایی ساخته شده، درباره‌ی پسربچه‌ای به نام ایکیو سان است که به دلایلی از مادرش جدا شده و در یک معبد بودایی زندگی می‌کند. استاد بزرگ که به شاگردان معبد آموزش‌های مذهبی می‌دهد، فردی سخت‌گیر و جدی است که شاگردان را در شرایط سختی تربیت می‌کند تا طبق تعالیم بودا، افرادی قوی و مسئول بار بیایند. ایکیو نیز سخت تلاش می‌کند تا طبق تعالیم استاد بزرگ رفتار کند و در آینده استاد شود. او که ذهنی خلاق و توانمند دارد و به هوش سرشارش مشهور است، تلاش می‌کند تا از توانایی‌های ذهنی‌اش برای یاری فقرا و کشاورزان استفاده کند و به آن‌ها کمک کند تا در مقابل ژنرال مستبد و تاجران زورگو پیروز شوند. او با روحیه‌ی مثبت و خلق خوشی که دارد و نیز با راه‌حل‌های خلاقانه‌ای که برای مسائل پیدا می‌کند، موفق می‌‌شود نظر دیگران را به خودش جلب کند و مانعی بر سر راه بدرفتاری‌های ژنرال و دیگر افراد زورگو قرار دهد.
  این سریال صحنه‌ها و موقعیت‌های ترسناک و خشنی دارد؛ مثل زورگویی‌های ژنرال و اقدامات او برای کشتن مردم یا آزار دادن آن‌ها، ولی در هیچ کدام از این موقعیت‌ها کسی آسیبی نمی‌بیند و همه چیز به خیر و خوشی ختم می‌شود. جدایی ایکیو از مادرش و دلتنگی همیشگی برای مادر که در طول سریال جریان دارد، ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده و غم‌انگیز باشد. ژنرال در حرف زدن با دیگران از کلمات و عبارات توهین‌آمیز و لحن خشن استفاده می‌کند و رفتارش با زیردستان تحقیرآمیز است؛ هرچند او شخصیتی ضعیف دارد که همیشه از افراد درستکاری چون ایکیو و استاد بزرگ شکست می‌خورد. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۷ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۷ تا ۹ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  ایکیو پسربچه‌‌‌ی یک امپراتور است که به دلایل سیاسی، همراه مادرش از قصر امپراطور خارج شده است. او در پنج سالگی از مادرش جدا می‌شود و در معبدی در کنار دیگر شاگردان، که همگی از او بزرگ‌ترند، تحت تعالیم استاد بزرگ زندگی و کار می‌کند. ایکیو عروسکی پارچه‌ای را که تنها یادگار مادر است، از درختی آویزان کرده و نامش را عروسک باران گذاشته است. او که کودکی با هوش سرشار و توانایی ویژه‌ای در حل مسائل است، همیشه از طرف ژنرال مورد امتحان قرار می‌گیرد و باید پاسخ معماهای مختلفی را که ژنرالی زورگو طرح می‌کند، پیدا کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  از تماشای این سریال لذت می‌برید؟ چه چیزی در این سریال را بیشتر دوست دارید؟
  به نظرتان ایکیو از این که از مادرش جداست چه احساسی دارد؟ فکر می‌کنید او پیش مادرش برمی‌گردد؟
  اگر ایکیو نبود، مردم چگونه مسائل‌شان را حل می‌کردند؟ به نظرتان راه‌حل‌هایی که ایکیو پیدا می‌کند، فقط به ذهن او می‌رسند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۱
  تعداد قسمت ها تا کنون ۲۹۶
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۱۹۷۵