بابا خرسه

(Old Bear Stories)

thumbnail
۵ سال به بالا
۳ تا ۵ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه از اتفاقات روزمره‌ی زندگی گروهی عروسک، مسائل و تجربه‌های متنوع آن‌ها و دوستی و همکاری‌شان با هم

سال: 1993
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  ارتباط بین عروسک‌ها و مسائل و موضوعاتی که هر روز تجربه می‌کنند، از دوستی و بازی گرفته تا ماجراجویی، کنجکاوی، کشف و یادگیری، خودخواهی و همکاری، همگی برای کودکان همذات‌پندارانه و معنادارند؛ به‌خصوص این‌که همه‌ی این موقعیت‌ها از منظر کودکان و با درک دنیای آن‌ها به نمایش درآمده‌اند.
  همه‌ی عروسک‌ها کنجکاو، ماجراجو و مهربان و مسئول‌اند. آن‌ها در همه‌ی موقعیت‌ها از هم حمایت می‌کنند. رفتار و ارتباط‌شان با هم دوستانه و همراه با احترام است. باباخرسه مصداق بزرگسال حمایتگر و مهربان است. او همیشه هوای عروسک‌ها را دارد و در صورت نیاز به آن‌ها کمک می‌کند. او با بقیه خوش‌رفتار و خوش‌برخورد است.
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعات مختلفی در مورد زندگی روزمره و مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی آشنا می‌شوند؛ موضوعاتی مثل نظافت، آشپزی، بیماری، رشد گیاهان، بازی‌های مختلف، پدیده‌های طبیعی و روابط و مهارت‌های اجتماعی.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک استاپ‌ موشن و با اقتباس از مجموعه کتاب‌های خرس پیر و دوستانش، نوشته‌ی جین هیسی ساخته شده و در فارسی باباخرسه نام گرفته، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی تعدادی عروسک است که در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کنند. بابا خرسه از همه مسن‌تر است و گاهی برایشان از خاطراتش تعریف می‌کند. عروسک‌ها در کنار هم تجربه‌های مختلفی از سر می‌گذرانند و با همراهی و همکاری هم چیزهای زیادی در مورد مهارت‌های فردی و اجتماعی زندگی یاد می‌گیرند. آن‌ها در کنار هم موضوعات و فعالیت‌های متنوعی از آشپزی گرفته تا پرورش گیاهان، آماده کردن مراسم تولد و شکل دادن به فعالیت‌های گروهی را تجربه می‌کنند. ارتباط عروسک‌ها با هم و با بابا خرسه دوستانه و همراه با احترام و حمایت است و فضای مثبت و سازنده‌ی سریال می‌تواند علاوه بر کودکان، برای بزرگ‌ترها هم الهام‌بخش باشد.
  رویکرد این سریال در آموزش، مثبت و غیرمستقیم است؛ به این معنی که با شناخت کودک و نیازها و علاقه‌هایش و با نزدیک شدن به جهان کودکان، سعی دارد به آن‌ها کمک کند تا خود و دنیای اطراف‌شان را بهتر بشناسند و ارتباط بهتری با خود و جهان برقرار کنند. این آموزش‌ها با ایجاد احساس امنیت و آرامش در کودک، او را در یادگیری موضوعات موردنیازش همراهی می‌کنند. به تصویر کشیدن موقعیت‌های شکست و ناکامی و حضور حمایتگر دوستان و بزرگ‌ترها در این موقعیت‌ها، فرصت‌های یادگیری و شناخت خود را در این سریال پررنگ و تأثیرگذار کرده است؛ هرچند بخشی از آموزش‌ها به صورت کلامی و مستقیم صورت می‌گیرند که ممکن است درک آن‌ها برای کودکان کوچک‌تر دشوار باشد. پیشنهاد می‌شود کودکان کوچک‌تر از ۵ سال این سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بابا خرسه و بقیه‌ی عروسک‌ها در خانه‌ای بزرگ زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با مسائل مختلفی مواجه می‌شوند و سعی می‌کنند با کمک هم آن‌ها را حل کنند. گاهی هم بابا خرسه از خاطرات خود برایشان داستان‌هایی تعریف می‌کند. آن‌ها در کنار هم زندگی شاد و آرامی دارند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز عروسک‌ها با چه مسئله‌ای روبه‌رو شدند؟ آن‌ها چگونه مسئله‌شان را حل کردند؟
  به نظر شما عروسک‌ها با هم دوست‌اند؟ از کجا می‌فهمید؟ شما هم با عروسک‌هایتان دوست‌ هستید؟
  چه بازی‌ها و فعالیت‌هایی از این قسمت یاد گرفتید؟ دوست دارید آن‌ها را با عروسک‌ها یا دوستان‌تان انجام دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۹۹۳