بابا لنگ‌دراز

(My Daddy Long Legs)

thumbnail
۱۳ سال به بالا
۱۱ تا ۱۳ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمه و درام درباره‌ی دختری یتیم و شانس او در بهره‌مندی از مدرسه و دانشگاه با حمایت مالی یک خیّر، پشتکار او برای غلبه بر گذشته‌ی غمگین و ساختن آینده‌ای دلخواه

سال: 1990
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  جودی با وجود این‌که یتیم است، ولی افکار و تخیلات و رفتارهایش خاص موقعیت او نیست و همه‌ی کودکان ممکن است تجربه‌ها و احساساتی مشابه او داشته باشند. او کنجکاو و سرشار از شگفتی و شور زندگی است و در تلاش برای مستقل بودن و تغییر دادن مسیر زندگی به انتخاب خودش. ولی در عین حال، ناامیدی، شکست، تحقیر، مورد بی‌توجهی قرار گرفتن، تنهایی و فقر را هم تجربه می‌کند. همچنین، ارتباط او با دوستانش سرشار از موقعیت‌های ناکام‌‌کننده و در عین حال رشددهنده است. جودی و دوستانش در طول این سریال، از تجربه‌هایشان می‌آموزند و بزرگ‌تر و پخته‌تر می‌شوند.
  جودی یک دختر معمولی است با ویژگی‌های مثبت فراوان و برای هر کودک و نوجوانی می‌تواند الگو باشد. او کنجکاو، مستقل و اهل تجربه است؛ در عین این‌که اشتباه می‌کند، پشیمان می‌شود، یاد می‌گیرد، رشد می‌کند و زندگی را با تمام وجودش تجربه می‌کند. دوستان جودی، سالی و جولیا، شخصیت‌های خاکستری و قابل ارتباطی‌اند. سالی ارتباطی حمایتگرانه و همدلانه با جودی دارد و در موقعیت‌های مختلف، کنار او می‌ایستد. بابا لنگ‌دراز یک بزرگسال حمایتگر و در عین حال جدی است. او در عین این‌که بارها به جودی فرصت می‌دهد، سختگیر است و از او انتظاراتی دارد.
  در قسمت‌های پایانی، جرویس عاشق جودی می‌شود. در طول سریال نیز احساس جودی به بابا لنگ‌دراز به تدریج عاشقانه می‌شود. آن‌ها در نهایت با هم ازدواج می‌کنند؛ ازدواج با فردی که سال‌ها نقش پدر جودی را داشته، ممکن است آموزه‌ی مناسبی برای کودکان نباشد.
  داستان حاوی نکات آموزنده‌ی بسیاری است؛ از چالش‌های بین شخصیت‌ها و روش‌های آن‌ها برای حل مسائل‌شان گرفته تا تأکید روی مهارت‌هایی مثل همدلی با دیگران، شناخت و بیان احساسات، ارزیابی موقعیت و تصمیم‌گیری درست. همچنین، مخاطبان با رمان بابا لنگ‌دراز، نوشته‌ی جین وبستر آشنا می‌شوند.
  فضای شهری، طبیعت و معماری شهر نیویورک و نیز پوشش و فرهنگ مردم آن‌جا در اوایل قرن بیستم میلادی، در سریال به تصویر در آمده است.
  در ابتدای سریال، فضای پرورشگاه و رفتارهای خشن و سرد مدیر پرورشگاه با جودی و بقیه‌ی کودکان، برای کودکان کوچک‌تر کمی ترسناک و نگران‌کننده است.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمه، براساس رمانی با همین نام، نوشته‌ی جین وبستر ساخته شده است. داستان درباره‌ی زندگی دختری سرزنده و شاداب به نام جودی ابوت است که در یک پرورشگاه زندگی می‌کند ولی با حمایت‌های مالی فردی ناشناس که جودی او را بابا لنگ‌دراز صدا می‌زند، این فرصت را پیدا می‌کند که وارد دبیرستان شود و مسیر رشد و پیشرفت را پیش گیرد. او در تلاش است بابا لنگ‌دراز را از خودش ناامید نکند و به او ثابت کند که لیاقت بهره‌مندی از حمایت‌های مالی او را دارد. جودی در اوج سختی و غم، امیدش را حفظ می‌کند و نسبت به آینده خوش‌بین است. او دوستانی پیدا می‌کند که از نظر فرهنگی و اقتصادی با او تفاوت دارند، ولی این تفاوت‌ها باعث نمی‌شود آن‌ها ارتباط دوستانه و همدلانه‌ای با هم نداشته باشند. جودی و دوستانش در طول سریال، چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند و با درس گرفتن از تجربه‌هایشان، رشد می‌کنند. این سریال، سرشار از فرصت‌های همذات‌‌پنداری، تخیل و درون‌نگری، به‌ویژه برای دختران نوجوان است.
  داستان این سریال، دغدغه‌ها و مسائل جودی و دوستانش و گفتگوهای بین شخصیت‌ها، به زندگی عموم کودکان کوچک‌تر بی‌ارتباط است. جهانی که سریال بابا لنگ‌دراز به تصویر می‌کشد، به مسائل و موضوعات آغاز نوجوانی و ادامه‌ی آن مربوط می‌شود و برای کودکانی که نوجوانی را آغاز کرده‌اند، بسیار معنا‌دار و قابل درک است؛ ضمن این‌که موضوع یتیم بودن جودی و بعضی رفتارهای مدیر پرورشگاه با او و بقیه می‌تواند برای کودکان کوچک‌تر نگران‌کننده و ترسناک باشد. همچنین، این موضوع که جودی در جوانی با کسی که سال‌ها نقش پدرش را داشته ازدواج می‌کند، هم ممکن است برای کودکان ناخوشایند و آزاردهنده باشد و هم آموزه‌ی نامناسبی را به آن‌ها منتقل کند. تماشای این سریال برای گروه سنی زیر ۱۱ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان و نوجوانان ۱۱ تا ۱۳ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو درباره‌ی موضوعات داستان را داشته باشند.

  چکیده داستان

  بابا لنگ‌دراز ماجرای دختری کنجکاو و سرزنده به نام جودی ابوت است که در یک پرورشگاه زندگی می‌کند و به کمک حامی خود وارد مدرسه‌ی خصوصی می‌شود. جودی درباره‌ی حامی بیشتر از یک نام نمی‌داند: آقای جان اسمیت. آقای جان اسمیت شخصیتی پنهان در داستان دارد و جودی فقط سایه‌ای از او را در ذهن خود دارد؛ سایه‌ای بر روی دیوار با پاهای دراز که او را بابا لنگ دراز می‌خواند. جودی ابوت با کمک‌های آقای جان اسمیت به دانشگاه وارد می‌شود. در دانشگاه به‌سختی درس می‌خواند تا فاصله‌ی فرهنگی و اجتماعی خود را با همکلاسی‌هایش کم کند. او در پایان داستان با آقای جان اسمیت ملاقات می‌کند و با هم ازدواج می‌کنند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  چه ویژگی‌هایی در جودی وجود داشت که به او کمک کرد امیدش را از دست ندهد و شرایط زندگی‌اش را تغییر دهد؟ آیا او با این ویژگی‌ها به دنیا آمده بود یا آن‌ها را به دست آورده بود؟
  به نظرتان جودی از زندگی جدیدش در دبیرستان خوشحال بود؟ او چگونه توانست زندگی‌اش را تغییر دهد؟ اگر بابا لنگ‌دراز او را حمایت نمی‌کرد، او چه راه‌های دیگری داشت تا وضعیتش را تغییر دهد؟
  به نظر شما ارتباط جودی با سالی صمیمانه بود؟ آن‌ها چگونه این صمیمیت را به هم نشان می‌دادند؟ چرا ارتباط جودی با جولیا این ویژگی‌ها را نداشت؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["درام","ماجراجویانه"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["درام","ماجراجویانه"]
  مدت زمان ۲۳
  سال انتشار ۱۹۹۰