بابک و نقاشی‌هایش

thumbnail
۴ سال به بالا
۳ تا ۴ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی نقاشی‌های یک پسرکوچولو، جان گرفتن نقاشی‌ها و سفرهای پسرکوچولو به درون نقاشی‌هایش

سال: 1384
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  نقاشی‌های بابک، سفرهایش به درون نقاشی‌ها و تجربه‌هایی که می‌کند، برای کودکان خردسال معنادار و قابل ارتباط‌اند.
  بابک مهربان و کنجکاو است. او با اشتیاق نقاشی می‌کشد و در سفرهایش به درون نقاشی‌ها به همه کمک می‌کند. بابک پسرکوچولویی شاد و خوش‌رو است و همیشه این روحیه را حفظ می‌کند.
  گاهی چراغ مطالعه با لحنی سرزنش‌آمیز با بابک حرف می‌زند: مگه نمی‌شنوی؟، با تو ام، پس کی درسات رو می‌خونی؟
  کودکان در خلال داستان‌ها با موضوعاتی مثل پست کردن نامه یا بعضی حیوانات و مناسبات میان‌شان آشنا می‌شوند.
  گاهی اتفاقاتی می‌افتند که ممکن است برای کوچک‌ترها آزاردهنده باشند؛ مثلاً گربه‌ای می‌خواهد جوجه‌ی پرنده‌ای را بخورد یا عقابی می‌خواهد کبوتری را بخورد اما همه‌ی این اتفافات به سرعت و سهولت حل می‌شوند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، درباره‌ی ماجراهایی است که پسرکوچولویی به نام بابک، با سفر به دورن نقاشی‌هایش تجربه می‌کند. او که عاشق نقاشی کشیدن است، در هر قسمت چیزی می‌کشد و با خواندن وردی به آن جان می‌بخشد. بعد هم بنا به اتفاقی که درون نقاشی می‌افتد، با خواندن ورد دیگری خودش وارد نقاشی می‌شود و مسیر داستان را عوض می‌کند یا از این‌که اتفاق بدی برای کسی بیفتد جلوگیری می‌کند، یا به کسی کمک می‌کند. گاهی هم برای این وارد نقاشی‌اش می‌شود که دوست دارد چیزی را تجربه کند؛ مثلاً می‌خواهد جوجه‌های یک کبوتر را توی لانه‌شان ببیند. چراغ مطالعه‌ی روی میز بابک، همیشه کنار اوست و در مورد نقاشی‌ها و تجربه‌های بابک با او حرف می‌زند.
  فضای کلی سریال مثبت و شاد است و اتفاقات همیشه به خیر و خوشی ختم می‌شوند. لذتی که بابک از نقاشی می‌برد و نقاشی‌های ساده و کودکانه‌ی او می‌توانند کودکان را به نقاشی کشیدن ترغیب کنند. حضور بزرگ‌ترها در این سریال غیرمستقیم است و نقش تأثیرگذاری در روند داستان‌ها ندارند ولی چراغ مطالعه که احتمالاً اصلی‌ترین بزرگ‌تر سریال است، عموماً‌ با لحنی سرزنش‌آمیز با بابک صحبت می‌کند و زیاد او را بابت رفتارهایش، حتی این همه علاقه‌اش به نقاشی بازخواست می‌کند. پیشنهاد می‌شود کودکان زیر ۴ سال، سریال را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت داشته باشند در صورت نیاز با والدین گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  بابک پسرکوچولویی است که در هر قسمت یک نقاشی می‌کشد و با خواندن ورد «اشی مشی ما بشی، جون بگیره نقاشی»، به نقاشی‌اش جان می‌دهد. بعضی وقت‌ها هم بنا به اتفاقاتی که در نقاشی می‌افتند، با خواندن ورد «اشی مشی ما بشی، می‌رم توی نقاشی» خودش وارد نقاشی‌اش می‌شود و مسیر داستان‌ها را عوض می‌کند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  امروز بابک چه چیزی را نقاشی کرد؟ دوست دارید وارد نقاشی‌های بابک یا نقاشی‌های خودتان شوید؟
  شما نقاشی کشیدن را دوست دارید؟ بیشتر دوست دارید چه چیزهایی را نقاشی کنید؟
  دوست دارید با چه ابزاری نقاشی بکشید؟ مداد شمعی؟ مداد رنگی؟ گواش؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۶
  سال انتشار ۱۳۸۴