باب اسفنجی، شلوار مکعبی

(SpongeBob SquarePants)

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی زندگی روزمره‌ی یک اسفنج دریایی و دوستانش در شهری خیالی زیر دریا، همراه با لحظات طنز بسیار

سال: 1999
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  احساس تنهایی باب، مسخره‌شدن توسط دیگران و میل او به برقراری رابطه و دوستی، همگی از موضوعات برجسته‌ی جهان کودکی‌اند. باب اشتباهات زیادی می‌کند و خیلی معصومانه، مدام خودش و دیگران را به دردسر می‌اندازد؛ اتفاقاتی که در زندگی کودکان همذات‌پندارانه‌ و قابل ارتباط‌اند.
  رفتارهای باب به‌ عنوان شخصیت اصلی سریال، آمیزه‌ای از مهربانی، خوش‌دلی، دوستی، صداقت و وفاداری است؛ هرچند خوش‌دلی‌های او گاهی به بلاهت شبیه است. او با وجود این‌که شکست می‌خورد یا تحقیر می‌شود، روحیه‌اش را حفظ می‌کند و به تلاش ادامه می‌دهد، دیگران را دوست دارد، می‌خواهد به همه کمک کند و در کارش هم پیشرفت کند. باب کنجکاو است و برای حل مسائلش از رفتارها و کلمات خشن استفاده نمی‌کند. او یک قهرمان معمولی است، با ضعف‌ها و اشتباهات زیاد که کودکان می‌توانند با او همذات‌پنداری کنند.
  آقای خرچنگ در رستوران از باب بهره‌کشی می‌کند و باب متوجه این موضوع نیست. محصولات زیادی با شخصیت باب اسفنجی در بازار موجودند و تماشای این سریال ممکن است میل به خرید این محصولات را در کودکان افزایش دهد.
  از کلمات توهین‌آمیزی مثل احمق، خفه شو و گم شو زیاد استفاده می‌شود. شخصیت‌ها یکدیگر را زیاد مسخره می‌کنند، ادای هم را درمی‌آورند یا با بدن‌شان حرکات توهین‌آمیزی انجام می‌دهند.
  در سریال، بعضی از موجودات زیر دریا به تصویر درآمده‌اند.
  به غیر از باب، سایر شخصیت‌های سریال برای حل مسائل‌شان از رفتارهای خشنی مثل زد و خورد استفاده می‌کنند؛ البته همه‌ی این‌ها در قالب کارتونی و طنز اتفاق می‌افتند و کسی آسیب نمی‌بیند اما ممکن است کودکان کوچک‌تر از آن‌ها تقلید کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی دوبعدی، درباره‌ی ماجراهای روزمره‌ی یک اسفنج دریایی به نام باب و دوستانش زیر دریا است. باب همبرگر سرخ‌کن است و با وجود این‌که کارفرمایش از او سوءاستفاده می‌کند، کارش را خیلی مشتاقانه انجام می‌دهد. او موجودی خوش‌بین، وفادار و کنجکاو است و دوست دارد به دوستان و همشهریانش کمک کند. شخصیت و رفتارهای صادقانه‌ی باب اسفنجی تداعی‌کننده‌ی رفتارهای کودکانه است. او و دوست صمیمی‌اش، پاتریک، بر اساس اشتباهات شخصی ماجراجویی‌هایی می‌کنند که همیشه آن‌ها را در موقعیت‌های نامناسبی قرار می‌دهد ولی هرگز در این مخمصه‌های عجیب ‌و غریب، روحیه‌شان را از دست نمی‌دهند. این سریال سرشار از لحظه‌های طنز و موقعیت‌های بامزه‌ای است که بین باب و دیگر شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد. باب همیشه راه‌های ساده و خلاقانه‌ای برای حل مسائلش دارد و خونسردی و خوش‌بینی او گاهی دیگران را شاکی می‌کند.
  زدوخورد و تعقیب و گریز در این سریال زیاد است. موقعیت‌های بی‌ادبانه و گفت‌وگوهای توهین‌آمیز نیز، هرچند در قالب طنز، به‌وفور بین شخصیت‌ها دیده می‌شود و احتمال این‌که کودکان کوچک‌تر، این جملات و عبارات و حرکات را تقلید کنند زیاد است. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا فرصت گفتگو در مورد موقعیت‌های پیش‌آمده در داستان‌ها را داشته باشند.

  چکیده داستان

  باب شخصیت اصلی کارتون باب اسفنجی است. ماجرای داستان در شهر زیردریایی بیکینی باتم جریان دارد. او که در یک آناناس زندگی می‌کند، در یک فروشگاه تهیه‌ی مواد غذایی، همبرگر سرخ‌کن است و به کار ساده و یکنواخت خود بسیار علاقه‌مند است. باب در محیط کار و زندگی خود با یک اختاپوس خودخواه و یک ستاره‌ی دریایی به نام پاتریک که موجودی ساده و کم‌عقل است، ارتباط نزدیک دارد. تفریحات مورد علاقه‌ی باب اسفنجی، شکار عروس دریایی و حباب‌بازی است.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  به نظر شما کدام یک از شخصیت‌های سریال دوستان بهتری هستند؟ آن‌ها چطور دوستی‌شان را نشان می‌دهند؟ شما دوستی‌تان را چگونه به دوستان‌تان نشان می‌دهید؟
  وقتی دیگران ما را اذیت می‌کنند چکار می‌توانیم بکنیم؟ نباید اعتراض کنیم؟ باید با آن‌ها دعوا کنیم؟ راه دیگری هم وجود دارد؟
  بین موقعیت‌های این سریال با زندگی واقعی چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی وجود دارد؟ چه رفتارها یا موقعیت‌هایی را ما هم ممکن است در زندگی‌مان تجربه کنیم؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","کمدی"]
  مدت زمان ۱۱
  سال انتشار ۱۹۹۹