باتراسنایک‌ها و گامبل‌ها

(Bottersnikes and Gumbles)
thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و کمدی درباره‌ی دو گونه از موجودات خیالی و زندگی آن‌ها در دره‌ای مملو از زباله و درگیری‌های همیشگی بینشان

سال: 2015
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  گرامبل‌ها مثل بچه‌ها شاد و بازیگوش‌اند و همیشه در حال شیطنت و ماجراجویی‌اند. درگیری‌های آن‌ها با اسنایک‌ها هم بازیگوشانه و بامزه و شبیه دعواهای کودکانه است. احساسات و تجربه‌های هر دو گروه می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گرامبل‌ها خوش‌خلق و خوش‌رفتارند و برای اذیت کردن اسنایک‌ها پیش‌قدم نمی‌شوند. آن‌ها سرشان به زندگی خودشان گرم است مگر این‌که از جانب اسنایک‌ها با تهدیدی مواجه شوند. آن‌ها موجوداتی خلاق و خوش‌فکرند و برای مسائل مختلفی که برایشان پیش می‌آید، راه‌حل‌های نوآورانه‌ای دارند.
  گامبل‌ها بدنی شبیه انسان دارند و همیشه برهنه‌اند. گاهی تصویر روی باسن آن‌ها زوم می‌شود.
  از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی استفاده شده: چندش، وحشی، دزد، خنگ، مسخره، بوگندو، بدبخت، حال‌به‌هم‌زن، دیوونه، لعنتی، بی‌مصرف، احمق، بی‌عرضه.
  اسنایک‌ها همیشه در حال اذیت کردن گامبل‌ها هستند و گامبل‌ها هم در دفاع از خودشان آن‌ها را اذیت می‌کنند. یکی از گامبل‌ها موی دماغ اسنایک‌ها را می‌کند و آن‌ها را عصبانی می‌کند. ظاهر اسنایک‌ها و رفتارهایشان خشن و ترسناک است. یکی از آن‌ها برای کنده نشدن موی دماغش، یک بچه‌گامبل را در سوراخ دماغش قرار می‌دهد. اسنایک‌ها زمین بازی گامبل‌ها را خراب می‌کنند یا آن‌ها را می‌گیرند و زندانی می‌کنند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی سه‌بعدی با اقتباس از سری داستان‌هایی با همین نام، نوشته‌ی اس. اِی. وِیک‌فیلد و با الهام از جنبش محیط‌ زیستی معاصر ساخته شده است. در داستان سریال، دو گونه از موجودات خیالی به نام گامبل‌ها و اسنایک‌ها برای نشان دادن نگرش‌های متضاد نسبت به محیط زیست در نظر گرفته شده‌اند. گرامبل‌ها گونه‌ای هستند که محیط زیست اطرافشان را تمیز نگه می‌دارند و از آن مراقبت می‌کنند و اسنایک‌ها گونه‌ای هستند که محیط‌شان را کثیف و ویران می‌کنند، اما این مضامین، در فضای طنز و سرگرم‌کننده‌ی سریال رنگ باختند و درگیری‌های همیشگی بین این دو گروه و ماجراهای خنده‌داری که برایشان پیش می‌آید، موضوع اصلی هر قسمت را تشکیل می‌دهند. گرامبل‌ها شاد و مثبت و خلاق‌اند و اسنایک‌ها بدخلق و بدرفتار و خشن. اسنایک‌ها با بدجنسی‌هایشان و گرامبل‌ها با بازیگوشی‌هایشان برای یکدیگر دردسر درست می‌کنند. رفتارهای هر کدام از اعضای این دو گروه می‌توانند برای کودکان هم‌ذات‌پندارانه باشند.
  بین دو گروه همیشه درگیری و نزاع در جریان است. اسنایک‌ها می‌خواهند گرامبل‌ها را از بین ببرند و برای این هدف نقشه می‌کشند و گرامبل‌ها هم از روی بازیگوشی یا برای دفاع از خود، اسنایک‌ها را اذیت می‌کنند. آن‌ها از کلمات و عبارات توهین‌آمیزی هم در ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. تماشای این سریال برای کودکان کوچک‌تر از ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با همراهی بزرگ‌ترها تماشا کنند تا هم احساس امنیت کنند و هم فرصت داشته باشند در صورت نیاز با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  گامبل‌ها گروهی از موجودات بامزه، سخت‌کوش و خوش‌اخلاق‌اند که در دره‌ای مملو از زباله‌های متروکه زندگی می‌کنند و در همسایگی آن‌ها گروهی از موجودات زشت، تنبل و بداخلاق به نام اسنایک‌ها زندگی می‌کنند. درگیری‌های بین این دو گروه، ماجراهای خنده‌دار و سرگرم‌کننده‌ای را رقم می‌زند.

  تصاویر و ویدیو‌ها

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  با کدام یک از ین دو گروه بیشتر احساس نزدیکی می‌کنید؟ از کدام گروه بیشتر خوشتان می‌آید؟ کدام شخصیت را بیشتر دوست دارید؟
  به نظرتان محل زندگی گرامبل‌ها و اسنایک‌ها چه جور جایی است؟ چرا آن‌ها در همچین جایی زندگی می‌کنند؟
  فکر می‌کنید چرا این دو گروه همیشه در حال درگیری با هم‌اند؟ شما در این درگیری‌ها طرف کدام گروه هستید؟ به کدام گروه حق می‌دهید؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ۳
  تعداد قسمت ها تا کنون ۵۴
  مدت زمان ۱۱
  کشور سازنده آمریکا، انگلستان، استرالیا
  استودیو Cake Entertainment، Cheeky Little Media، Mighty Nice، Bang Zoom! Entertainment، CBBC، Netflix، Seven Network
  بازیگران تارا سندز، رابی دیموند، ری چیس
  سال انتشار ۲۰۱۵