بادبادک‌های آبی

thumbnail
۸ سال به بالا
۶ تا ۸ با همراهی والدین
در رامون، ستاره‌های یک محتوا با توجه به تحلیل کلی سنجه‌ها و نظر بررس و با هدف نشان دادن میزان هم‌راستایی آن اثر با نیازهای رشدی و تحولی گروه سنی موردنظر، ارزیابی می‌شود. با نحوه نوشتن بررسی در رامون آشنا شوید

سریالی انیمیشنی و ماجراجویانه درباره‌ی گروهی کودک هم‌محله‌ای، تجربه‌های هر روزه‌ی آن‌ها، اشتباهات و گول‌خوردن‌هایشان و مواجه شدن با پیامد رفتارهایشان

سال: 1391
  بررس فیلم: نامیه اصفهانیان

  سنجه‌ها

  این بخش، مجموعه ای از سنجه‌های مثبت و منفی است که در هر محتوا بررسی می‌شوند، تعداد بولت‌ها نشانگر کمیت آن سنجه است. با کلیک روی هر سنجه می‌توانید توضیحات مربوط به آن را بخوانید.
اطلاعات بیشتر درباره سنجه‌ها را در لینک زیر ببنیید: هر سنجه نمایانگر چیست؟
  شیطنت‌های کودکان و بعضی از تجربه‌هایشان می‌تواند برای کودکان قابل ارتباط باشد.
  گاهی شخصیت‌ها به هم کمک می‌کنند یا برای رسیدن به هدفی با هم همکاری می‌کنند.
  در بعضی قسمت‌ها به موضوعاتی مثل کار کردن کودک، تقلب برای برنده شدن، یا زباله‌گردی و دزدی از طریق بچه‌ها اشاره می‌شود که موضوعات کودکانه‌ای نیستند. در یکی از قسمت‌ها زباله‌گردها موجودات دزد و بدجنسی معرفی می‌شوند که از بچه‌ها سوءاستفاده می‌کنند.
  کلام راوی، به‌ عنوان تنها کسی که در سریال حرف می‌زند، آمیزه‌ای از سرزنش، تذکر، نصیحت، هشدار و کنایه است. او به شکلی کاملاً مستقیم سعی دارد بچه‌ها را از اشتباه برحذر دارد. راوی در خلال حرف‌هایش بعضی آموزه‌های غیراخلاقی را نیز انتقال می‌دهد؛ برای مثال وقتی کسی شخصیت بدجنس داستان را می‌زند، راوی می‌گوید: بخور. نوش جونت. او از بعضی کلمات و عبارات توهین‌آمیز هم استفاده می‌کند: چقدر شکمویی، دغل‌باز، شیاد، بدجنس، بوی توطئه میاد.
  کودکان با بعضی موضوعات مثل بیرون گذاشتن زباله سر ساعت یا گوش ندادن به حرف غریبه‌ها آشنا می‌‌شوند.
  در همه‌ی قسمت‌ها شخصیتی منفی حضور دارد که بچه‌ها را به انجام کارهای بد ترغیب می‌کند یا آن‌ها را گول می‌زند.

  آنچه والدین باید بدانند

  در بخش آگاهی والدین درباره‌ کلیت محتوا، داستان و نکات مثبت و منفی آن نوشته‌ایم. همچنین به نکاتی اشاره می‌کنیم که ممکن است برای والدین مهم باشند.

  این سریال انیمیشنی که با تکنیک کات‌اوت کامپیوتری ساخته شده، ماجراهای روزانه‌ی بچه‌های یک محله واقع در شهری کوچک است. آن‌ها در هر قسمت با ماجرایی مواجه می‌شوند و درسی تازه یاد می‌گیرند. راوی داستان‌ها که به صورت مداوم حرف می‌زند و کودکان را در تجربه‌هایشان همراهی می‌کند، سعی می‌کند آن‌ها را متوجه اشتباهاتشان کند و رفتار درست را به آن‌ها نشان دهد. اما عموماً بچه‌ها حرف‌های او را جدی نمی‌گیرند و خودشان تجربه می‌کنند و بعد از این‌که سرشان به سنگ خورد، متوجه می‌شوند که اشتباه کرده‌اند. در همه‌ی قسمت‌ها شخصیت یا شخصیت‌هایی منفی و بدجنس حضور دارند که سعی دارند بچه‌ها را گول بزنند و آن‌ها را مجبور به انجام کارهای اشتباه کنند؛ مثلاً غذای مسموم به آ‌ن‌ها بفروشند یا فیلم‌های ترسناک یا اجناس تقلبی. بچه‌ها در پایان هر قسمت متوجه می‌شوند که نباید به حرف‌های این آدم‌های بدجنس گوش کنند.
  رویکرد این سریال در آموزش و تربیت، رفتارگرایانه و معطوف به تربیت «بچه‌ی خوب» است؛ به این معنی که تصویر روشنی از بچه‌ی خوب از نگاه بزرگسال دارد و در تمام مدت هر قسمت، تلاش می‌کند کودکان را به این نقطه برساند که رفتارهایشان اشتباه‌اند و باید آن‌ها را تغییر دهند. کلام راوی، به‌‌عنوان تنها کسی که در سریال حرف می‌زند، آمیزه‌ای از سرزنش، تذکر، نصیحت، هشدار و کنایه است و تقریباً رفتاری نیست که راوی در مورد آن، نظر و قضاوتی ابراز نکند. او به شکلی کاملاً مستقیم سعی دارد بچه‌ها را از اشتباه برحذر دارد و در خلال حرف‌هایش بعضی آموزه‌های غیراخلاقی را نیز انتقال می‌دهد؛ برای مثال وقتی کسی شخصیت بدجنس داستان را می‌زند، راوی استقبال و حتی همراهی می‌کند. تماشای این سریال برای کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی‌شود. برای کودکان ۶ تا ۸ سال هم در صورتی پیشنهاد می‌شود که آن را با حضور و همراهی والدین تماشا کنند تا هم والدین و هم کودک فرصت داشته باشند در مورد آموزه‌های داستان‌ها با هم گفتگو کنند.

  چکیده داستان

  در شهری کوچک کودکان با خانواده‌هایشان زندگی می‌کنند. آن‌ها هر روز با ماجراهای مختلفی مواجه می‌شوند و در کنار هم و با کمک‌های راوی داستان‌ها، چیزهای تازه‌ای یاد می‌گیرند.

  فرصت‌هایی برای گفتگو

  در این بخش موضوعات و سوالاتی را درباره هر محتوا مطرح می‌کنیم که صحبت راجع به آن‌ها می‌تواند برای بچه‌ها و خانواده‌ها مفید باشد و به درک بهتر اثر و موضوعات مطرح شده در آن منجر شود.

  داستان‌های این سریال را دوست دارید؟ به نظرتان هدف از ساخت این سریال چیست؟
  از این‌که راوی همیشه با بچه‌ها حرف می‌زند چه احساسی دارید؟ این موضوع شما را به یاد تجربه‌ای از خودتان می‌اندازد؟
  تصویری که این سریال در مورد آدم‌های بدجنسی می‌دهد که سعی دارند بچه‌ها را گول بزنند، چه احساسی به شما می‌دهد؟ این احساس چه کمکی به شما می‌کند؟

  مشخصات سریال

  تعداد فصل ها ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  تعداد قسمت ها تا کنون ["انیمیشن کودک","ماجراجویی"]
  مدت زمان ۱۰
  سال انتشار ۱۳۹۱